پدال/ فولکس‌واگن هم‌اکنون دو کراس‌اوور کوچک تي‌کراس و تي‌راک را در اروپا عرضه مي‌کند اما گويا اين شرکت معتقد است که اروپايي‌ها هنوز هم به يک کراس‌اوور ساب‌کامپکت ديگر نياز دارند زيرا مدل جديد تياگو را براي قارهٔ سبز رسماً معرفي کرده است. اگر اين خودرو آشنا به نظر مي‌رسد به اين دليل است که قبلاً آن‌را در آمريکاي جنوبي ديديم يعني جايي که سال گذشته با نام نيووس معرفي شد.

هرچند تياگو بيشتر از آنکه يک کراس‌اوور واقعي باشد، شبيه به يک پولوي قدبلند است اما فولکس‌واگن آن‌را اولين کراس‌اوور کوپه در سگمنت خودروهاي کوچک بازار مي‌داند. اين خودرو که بر پايهٔ پلت‌فرم MQB A0 مشترک با تي‌کراس ساخته شده، با ۴,۲۷۰ ميلي‌متر طول، حدود ۱۶۰ ميلي‌متر کشيده‌تر از برادر کوچک‌تر خود است. فاصلهٔ محوري ۲,۵۶۶ ميلي‌متري تياگو اما فقط کمي از تي‌کراس که آن‌هم بر اساس پولو شکل گرفته بيشتر است. سقف کوپه مانند تياگو اما مقداري از فضاي صندوق بار آن‌را قرباني کرده است زيرا فضاي بار ۴۳۸ ليتري آن از تي‌کراس با ۴۵۵ ليتر کمتر است.


 
کساني که با کابين پولو آشنا باشند، در داخل تياگو فضاي يکساني را خواهند ديد زيرا غير از تريم‌هاي رنگي مختلف، کابين اين دو ماشين عملاً از هم قابل‌تشخيص نيست؛ بنابراين در کراس‌اوور جديد فولکس‌واگن هم خريداران از همان نمايشگر ۶.۵ اينچي يا ۹.۲ اينچي سفارشي اطلاعاتي-سرگرمي با اپل کارپلي و اندرويد اتو و صفحه آمپر تمام ديجيتالي بهره‌مند خواهند شد. آپشن‌هاي اين خودرو هم شامل کنترل‌هاي لمسي سيستم تهويه و پکيج IQ.Drive مي‌شود که مجموعه‌اي از سيستم‌هاي کمک‌راننده را به همراه دارد.

فولکس‌واگن براي تياگو دو پيشرانهٔ مختلف را در نظر گرفته است که اولي يک نمونهٔ ۱ ليتري سه سيلندر توربو در دو سطح قدرت ۹۵ يا ۱۱۰ اسب بخار است. موتور بعدي اما ۱.۵ ليتري چهار سيلندر توربو است و ۱۵۰ اسب بخار قدرت دارد. موتور ۹۵ اسب بخاري به‌صورت استاندارد با گيربکس پنج سرعتهٔ دستي ارائه مي‌شود اما براي نمونهٔ ۱۱۰ اسب بخاري دو گزينهٔ شش سرعتهٔ دستي و هفت سرعتهٔ دوکلاچه ارائه مي‌شود. نيروي همهٔ موتورها اما فقط به چرخ‌هاي جلو منتقل مي‌شود.

هرچند فولکس‌واگن هنوز قيمت تياگو را اعلام نکرده اما انتظار مي‌رود کمي از تي‌کراس گران‌تر باشد. اين شرکت آلماني پذيرش سفارشات براي کراس‌اوور جديد خود را در سه‌ماههٔ پاياني امسال آغاز مي‌کند و در آن‌را اوايل سال آينده به اولين خريداران تحويل خواهد داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar