خودرو بانک/ مرسدس بنز يونيماگ يکي از خودروهاي سنگين مشهور در جهان است که نسل‌هاي مختلف آن در زمينه‌هاي متفاوتي به ايفاي نقش پرداخته‌اند. طي سال‌هاي پاياني عمر اتحاد جماهير شوروي، روس‌ها تصميم گرفتند تا نسخه‌اي کمونيستي از يونيماگ را توليد کنند که حاصل آن تراکتور بلاروسي SHU-356، توليد کارخانه تراکتورسازي مينسک بود.

با وجود آن‌که روس‌ها تمايل داشتند اين خودرو را تراکتور بنامند اما ساختار آن هيچ شباهتي به تراکتورها نداشت، چرا که اتاق خودرو در جلو و ساير قسمت‌ها در عقب قرار گرفته‌اند. اين ماشين عجيب و غريب براي طيف وسيعي از وظايف در نظر گرفته شده بود، هرچند حمل و نقل کالا نيز يکي از اهداف توسعه آن محسوب مي‌شد.

استفاده از موتور ديزلي با قدرت 81 اسب‌بخار و انتقال قدرت به چهارچرخ، سبب شده بود تا اين تراکتور عجيب را يونيماگ بلاروسي لقب دهند. با اين وجود تيراژ توليد اين خودرو در سطح بالايي قرار نداشت و نسخه‌هاي محدودي از آن به توليد رسيدند.

نادرترين نسخه از يونيماگ بلاروسي، تراکتور برقي KhTZ -12 بود که فقط 32 دستگاه از آن‌ها در خارکف به توليد رسيد. اين تراکتور در فيلمي به کارگرداني يولي رايزمن نيز ايفاي نقش کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar