خودرو بانک/ يکي از عواملي که باعث لذت بردن از رانندگي مي‌شود شتاب اتومبيل است. به طور عموم زماني که طول مي‌کشد تا سرعت اتومبيل از صفر به 100 کيلومتر در ساعت بريد را به عنوان معياري براي سنجش ميزان شتاب خودرو در نظر مي‌گيرند. هر اتومبيلي داراي شتاب مشخصي است که با توجه به قرار داشتن موتور خودور در شرايط مناسب به آن خواهد رسيد. اما گاهي ممکن است که ميزان شتاب اتومبيل از ميزان نامي خود فاصله بگيرد که در اين شرايط مي‌توان با انجام دادن يک سري کارها شتاب خودرو را افزايش داد. به همين دليل در ادامه ما راه هاي افزايش شتاب خودرو را با شما در ميان گذاشته‌ايم

.۱ کاتاليزور را تعويض کنيد يا عمل کرد آن را بهبود دهيد
 عمل‌کرد نامناسب کاتاليزور به‌طور مستقيم بر روي موتور اتومبيل تأثير خواهد گذاشت. کار اين قطعه تصفيه گازهاي خروجي است و به مرور زمان کارايي مفيد خود را از دست مي‌دهد. از همين رو رانندگان بايد اين قطعه را سرويس کنند تا عمل‌کرد آن بهتر شود. همچنين درصورتي که مشکلي براي ان رخ داده باشد بايد اين قطعه را تعمير کرد. در نهايت اگر نتوان مشکل رخ داده که باعث مي‌شود شتاب اتومبيل کاهش پيدا کند را برطرف کرد بهتر است که آن را تعويض کنيد.

۲. فيلتر روغن و روغن موتور را بايد به موقع تعويض کنيد
روغن موتور به طور مستقيم بر روي عمل‌کرد پيستون‌ها تأثير مي‌گذار و در صورتي که پيستون‌ها به‌خوبي عمل نکنند در سيستم احتراق موتور مشکل ايجاد مي‌شود. همين امر مي‌تواند موجب شود تا شتاب اتومبيل کاهش يابد. روغن موتور علاوه بر روانکاري پيستون‌ها وظيفه خنک نگه داشتن موتور را هم دارد. 

حال اگر از يک روغن موتور بي‌کيفيت استفاده شود عمل‌کرد موتور در شتاب‌گيري دچار مشکل مي‌شود، از همين رو واجب است تا يک روغن موتور عالي و مرغوب را انتخاب کنيد. همچنين بايد دقت داشته باشيد که روغن موتور را سر وقت تعويض کنيد تا موتور در بهترين شرايط خود قرار بگيرد. بايد بدانيد که تعويض به موقع فيلتر روغن به اندازه تعويض روغن موتور اهميت دارد. از همين رو براي بهبود شتاب خودرو بايد فيلتر روغن را سر وقت تعويض کنيد.

۳. فيلتر هوا را قبل از خراب شدن تعويض کنيد
فيلتر هوا باعث مي‌شود که کثيفي و آلودگي‌هاي موجود در هوا وارد موتور اتومبيل نشود. به اين ترتيب هواي ورودي به موتور تميز شده و عمل‌کرد آن در بهترين شرايط خود قرار مي‌گيرد. اما بعد از يک مدت کار کرد فيلتر هوا کثيف مي‌شود و شرايط اوليه خود را ندارد از همين رو بهتر است در سريع‌ترين زمان ممکن فيلتر هوا را تعويض کنيد. مي‌توانيد هنگام بررسي يا تعويض فيلتر روغن، فيلتر هوا را هم بررسي و تعويض کنيد.

۴. انژکتور را تعويض کنيد
سوخت خودروها داراي ناخالصي‌هايي است که مي تواند باعث کثيفي انژکتورهاي اتومبيل شود. همين موضوع باعث مي‌شود تا خللي در امر سوخت رساني به سيلندرهاي موتور اتومبيل رخ دهد. نتيجه اين اتفاق احتراق بد و در نتيجه عمل‌کرد ضعيف موتور در شتاب‌گيري است. از همين رو بهتر است تا به‌صورت دوره‌اي اقدام به تميز کردن انژکتورها کنيد تا موتور اتومبيل در شرايط ايده‌آل خود قرار گيرد.

۵. سيم گاز را عوض کنيد
شل بودن سيم گاز باعث مي‌شود که با فشار دادن پدال گاز هواي کافي به موتور وارد نشود و همين امر باعث مي‌شود که شتاب‌گيري اتومبيل کمتر شود. شل بودن سيم گاز دريچه هوا را به اندازه مناسب باز نمي‌کند. از همين رو بايد مشکل شل بودن آن را برطرف کنيد. اين کار را مي توانيد با سفت کردن يا تعويض آن انجام دهيد.

۶. پمپ بنزين يکي از عوامل مؤثر در شتاب گيري خودرو
 براي اين‌که سوخت از باک اتومبيل به سمت موتور برود بايد پمپ بنزين موتور در بهترين شرايط خود باشد. حال اگر پمپ بنزين نتواند به‌خوبي بنزين را انتقال دهد سوخت کافي به سيلندرها نمي‌رسد و شتاب موتور به مقدار زيادي کاهش پيدا مي‌کند. از همين رو بايد به‌صورت دوره‌اي اقدام به بررسي دوره‌اي پمپ بنزين موتور اتومبيل کنيد و در صورت لزوم هم اقدام به تعويض آن کنيد. در کنار اين کيفيت بنزين هم از اهميت بالايي برخوردار است به شکلي که اگر اکتان بنزين پايين باشد در عمل‌کرد موتور اتومبيل براي شتاب‌گيري تأثير منفي مي‌گذارد.

مسيري که بنزين از باک خودرو طي مي‌کند تا به پمپ بنزين برسد يک صافي دارد. اين صافي هرگونه ناخالصي را که در بنزين باشد به‌خود مي‌گيرد و نمي‌گذارد که وارد موتور اتومبيل شود. با گذشت زمان اين صافي دچار گرفتگي مي‌شود و عمل‌کرد مفيد خود را از دست مي‌دهد. به اين ترتيب بنزين به شکل درستي از آن عبور نمي‌کند و اين اختلال به وجود آمده در انتقال بنزين شتاب اتومبيل را کاهش مي‌دهد.

۷. رينگ پيستون و سوپاپ ها بايد در شرايط ايده آل باشند
 سوپاپ‌ها ممکن است که دچار خوردگي يا آسيب شوند که اين يعني عمل‌کرد آن‌ها دچار نقص خواهد شد. نقص در اين بخش احتراق را با مشکل روبرو خواهد کرد و اين يعني شتاب اتومبيل کاهش خواهد يافت. به همين دليل اگر سوپاپ‌ها يا رينگ پيستون دچار آسيب شده است بايد به سرعت آن‌ها را تعويض کنيد.

۸. استپ موتور را چک کنيد
 اگر هواي ورودي به سيلندرها تنظيم نباشد عمل‌کرد موتور در شتاب‌گيري دچار اختلال مي‌شود. استپ موتور وظيفه اين تنظيم کردن را دارد و در صوت بروز مشکل براي اين قطعه بايد آن را برطرف کنيد. مي‌توانيد اين قطعه را باز کرده و تميز کنيد به اين شکل مي‌توانيد عمل‌کرد آن را بهبود ببخشيد.

9. استفاده از لاستيک مناسب
 در صورتي که عرض لاستيک‌ها بيشتر از حد معمول باشد موجب افزايش اصطکاک آن شده و از شتاب اتومبيل کاسته مي‌شود. از همين رو دقت داشته باشيد که از لاستيک‌هايي با اندازه مناسب و استاندارد استفاده کنيد. همچنين فرسودگي لاستيک‌ها و کم شدن عاج آن هم باعث مي‌شود که اصطکاک بالا رفته و موجب شود که شتاب اتومبيل کاهش يابد به همين دليل بهتر است که لاستيک‌هاي کهنه را با جديد جايگزين کنيد. تنظيم باد لاستيک‌ها هم از ساير مواردي است که موجب افزايش شتاب اتومبيل خواهد شد.

۱0. کنترل کننده دريچه گاز را تنظيم کنيد
 در اتومبيل‌هاي قدمي دريچه گاز مکانيکي بود به همين دليل هم با فشار دادن پدال گاز اين دريچه به‌صورت خطي باز يا بسته مي‌شد اما با تغيير اين بخش از مکانيکي به برقي باز و بسته شدن اين بخش با محاسباتي صورت مي‌گيرد که موجب کاهش شتاب خودرو مي‌شود. البته دليل اين اتفاق کاهش مصرف سوخت و آلايندگي است. با تغيير اين بخش از برقي به مکانيکي مي‌توانيد شتاب خودرو را افزايش دهيد. با تغيير در برنامه‌هاي ايسيو مي‌توان تنظيم کنترل کننده دريچه گاز را در دست گرفت.

سخن آخر
با انجام تغييرات و رعايت يک سري از نکات مي‌توانيد باعث افزايش شتاب اتومبيل شويد. اين شتاب‌گيري باعث مي‌شود که اتومبيل چالاک‌تر شود و مدت زمان رسيدن سرعت آن از صفر به 100 کيلومتر در ساعت آن کاهش پيدا کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar