ایرنا/ میز پنجم داخلی سازی صنعت خودروسازی کشور به ارزش ۵۶ میلیون یورو با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.

از تیر ماه ۹۸ تاکنون با برگزاری چهار میز ساخت داخل در صنعت خودرو و قطعه‌سازی، ۳۴۳ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی حاصل شده است.

میزان پیشرفت فیزیکی و صرفه‌جویی ارزی در میز نخست به ترتیب ۸۲ درصد و ۶۰ درصد، در میز دوم ۶۵ درصد و ۷۰ درصد، در میز سوم ۵۷ درصد و ۲۷ درصد و در میز چهارم ۵۴.۵ درصد و ۲۵ درصد بوده است.
به گفته کارشناسان، هرچه در فرآیند داخلی‌سازی جلو می‌رویم، سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای ساخت داخل بیشتر می‌شود که عمده آن نیز ارزی است، زیرا قطعات پیچیده‌تر شده و نیازمند فناوری بالاتری است و با تداوم تحریم ها و برخی مشکلات داخلی، این سرمایه‌گذاری ها دشوارتر می‌شود.

برگزاری میز پنجم منتظر انتخاب وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که امروز بین خودروسازان و قطعه‌سازان منعقد شد و شامل ۲۲ قرارداد و کاهش ارزبری ۵۶ میلیون دلاری است.

 اقتصاد صنعت خودرو باید بازسازی شود
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم،با تاکید بر اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید بازسازی شود، گفت: نمی‌شود بنگاهی زیان‌ده باشد اما توقع اصلاح ساختار تعمیق ساخت داخل رقابت و سرمایه‌گذاری در آن داشته باشیم.

«مهدی صادقی نیارکی» در جریان برگزاری میز پنجم داخلی‌سازی خودرو در محل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: برای بازسازی اقتصاد صنعت خودرو ۹ پروژه تعریف شده که نخستین آن اصلاح بحث قیمت‌گذاری در زنجیره ارزش صنعت خودرو است.

 وی بیان داشت: امروز شاهدیم که هر یک از خودروسازان در خصوص موتور و غیره برنامه و پروژه می‌دهند و در این زمینه نیازمند اصلاح ساختار صنعت هستیم.

صادقی نیارکی بیان داشت: اصلاح ساختار مدیریتی و مالکیتی خودروسازان، توسعه و نوسازی ناوگان تجاری که امروز با کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت خود مشغول فعالیت است، از دیگر پروژه‌های تعریف شده است.

وی در خصوص برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولید سه میلیون دستگاه در افق ۱۴۰۴ خاطرنشان کرد: این برنامه همان برنامه ایدرو در دهه ۸۰ است و چیز جدیدی نیست، اما در یک دهه گذشته صنعت خودروسازی از مشکلات ساختاری داخلی و همچنین مشکلات تحمیلی پیرامونی و تحریم‌ها رنج برده است.

شرایط واردات خودرو فراهم نیست
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفتی با موضوع واردات خودرو اعلام نکرد، اما گفت باید شرایط آن فراهم شود که در حال حاضر فراهم نیست.

به گزارش ایسنا، محسن صالحی‌نیا امروز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری پنجمین میز داخلی سازی صنعت خودرو در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شورای نگهبان ایراداتی به ویژه در موضوع منشا ارز برای واردات خودرو اعلام کرده که باید برطرف شود، تصریح کرد: وزارت صنعت تابع تصمیمات جامع و نهایی خواهد بود که پس از جمع‌بندی به عنوان قانون اعلام خواهد شد.  

صالحی نیا در ادامه درباره برنامه صادراتی ارائه شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت و صادرات یک میلیون دستگاه تا سال ۱۴۰۴، اظهار کرد: برنامه‌ای در این زمینه با همراهی خودروسازان، قطعه سازان و مجموعه سازان و وزارت صنعت در حال تدوین است که پس از تدوین نهایی جزئیات آن به استحضار عموم خواهد رسید.  

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خودروهای ناقص نیز تصریح کرد: در موضوع خودروهای ناقص مقرر شده تا آخر آبان ماه بخش عمده‌ای از این خودروها از کف پارکینگ خودروسازان خارج شود. همچنین مقرر شده در آینده نزدیک خودروها حداکثر ۱۰ تا ۱۵ روز در کف پارکینگ خودروسازان باقی بمانند.  

وی همچنین تاکید کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه طرح عرضه خودرو در بورس نیز تابع تصمیمات مجلس و شورای نگهبان است.  

صالحی‌نیا در ادامه ابراز امیدواری کرد که با افزایش تیراژ، روش‌هایی که برای کاهش هزینه‌ها در زنجیره تامین به کار گرفته می‌شود و انجام سرمایه‌گذاری، قیمت خودرو کاهش یابد و گفت: کاهش قیمت وابسته به شرایط کلان اقتصادی و نرخ تورم است و نسبی خواهد بود.  

رئیس هیات عامل ایدرو در پایان با بیان اینکه دستیابی به تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده امکان‌پذیر است، تصریح کرد: این مهم با توانمندی که در خودروسازان و زنجیره تامین شاهدیم همچنین ظرفیت ۲۰۰ هزار دستگاهی که در خودروسازان خصوصی دیده شده، امکان ‌پذیر خواهد بود.

محسن صالحی‌نیا در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد زمان اعلام قیمت‌های جدید خودرو در کارخانه اظهار کرد: با توجه به اینکه قرار بود قیمت خودرو به صورت ۶ ماهه تغییر کند، در حال حاضر برنامه تغییر نرخ خودرو در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس هیئت عامل ایدرو ادامه داد: یکی از مؤلفه‌های اصلی تعیین قیمت خودرو، نرخ تورم‌بخشی است که در بازه‌های زمانی مشخص از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود.

معاون وزیر صمت افزود: در این راستا طبق استعلامی که از بانک مرکزی گرفته‌ایم، نرخ تورم‌بخشی تا پایان هفته اعلام خواهد شد.

وی در خصوص اینکه با توجه به تغییر ریاست شورای رقابت، آیا تغییری در وضعیت قیمتگذاری خودرو نیز به وجود خواهد آمد؟ گفت: آقای شیوا رئیس سابق شورای رقابت نظرات خود را داشت اما مهم آن است که شورای رقابت یک نهاد حقوقی بوده و به عنوان یک رکن حقوقی در تعیین قیمت خودرو نقش دارد و تغییر ریاست این شورا نمی‌تواند تأثیر خاصی بر قیمتگذاری داشته باشد.

صالحی‌نیا در مورد زمان اعلام قیمت‌های جدید نیز گفت: به محض دریافت نرخ تورم‌بخشی از سوی بانک مرکزی، جلسات مربوط به بررسی تعیین قیمت برگزار می‌شود و به زودی قیمت‌های جدید اعلام خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar