نماد آخرین خبر

نصب کابل شارژ در اتوبان های آلمان برای حمل و نقل کامیون های برقی

منبع
خودرو بانک
بروزرسانی
نصب کابل شارژ در اتوبان های آلمان برای حمل و نقل کامیون های برقی

خودرو بانک/ کمپانی‌های بزرگی همچون مرسدس، ولوو تاکنون اخبار متعددی را درباره آینده کامیون های برقی منتشر کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد که محصول نهایی آن‌ها فعلاً قادر به پیمایش مسافت نسبتاً کوتاهی است. با این حال در شهر لوبک آلمان، راه‌حل جدیدی برای حمل‌ونقل کامیونی در مسافت‌های طولانی در حال آزمایش است.

این فناوری در اتوبان‌ها چندان جدید نیست، اما با توجه به ویدیوی جدید تام اسکات، می‌تواند به امکان حمل ‌و نقل کامیون های برقی در مسافت طولانی کمک کند. کامیون ها از طریق کابل‌های برقی که در بالای آن‌ها قرار می‌گیرند (درست مثل کابل‌های به ‌کار رفته برای ترامواهای شهری و قطارهای برقی)، می‌توانند به جای انرژی باتری از انرژی شبکه برق استفاده کنند.

کابل‌ها روی اولین خط اتوبان آویزان شده‌اند و کامیون ها با استفاده از یک رابط لغزنده روی این کابل‌ها، انرژی لازم برای حرکت را به موتور خود می‌رسانند. این آزمایش از دو سال پیش آغاز شده و حداقل برای یک سال دیگر ادامه دارد.

از آنجا که رابط در امتداد کابل‌ها می‌لغزد، کامیون می‌تواند برای عبور از خودروهای دیگر و یا خروج از بزرگراه، از منبع انرژی داخلی خود (الکتریکی یا دیزلی) استفاده کند. با این حال در سناریوهایی مثل حمل‌ونقل کانتینرها از بنادر تا انبارها، کامیون ها می‌توانند عمده انرژی خود را به واسطه کابل‌های آویزان از شبکه برقی تأمین کرده و نیاز خود به باتری‌های سنگین را کاهش دهند.

طبق اظهارات یان بکمن، مدیر پروژه eHighway Lubeck، هدف نهایی شامل نصب کابل‌ها در یک سوم بزرگراه‌های آلمان می‌شود. این برنامه می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای به وسیله کامیون ها را تا دو سوم کاهش دهد.

ناگفته نماند که این سیستم تنها برای کامیون‌هایی به کار می‌آید که عمدتاً در بزرگراه‌ها رانندگی می‌کنند. اما در خارج از بزرگراه‌ها، کنترل و برتری نزد کامیون های کوچک‌تری است (مانند eActor مرسدس) که مسافت‌های کوتاه‌تری را طی می‌کنند.

همانند هر پروژه زیرساختی دیگری، پروژه eHighway Lubeck نیز هزینه زیادی به همراه خواهد داشت، اما طبق گفته‌های دیوید سیبون، پروفسور مهندسی مکانیک در دانشگاه کمبریج، این هزینه با فروش برق با بهای مناسب و معقولانه به راننده کامیون ها، خود به خود تأمین می‌شود.

واضح است که این پروژه تنها راه‌حل ممکن برای تحقق حمل و نقل کامیون های برقی در مسافت‌های طولانی نیست. با این حال، از جذابیت و سادگی مفهوم آن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره