اسب بخار/ گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرده است که بزودی وانت آریسان جدید در کارخانه ایران خودرو خراسان به تولید انبوه می رسد و با پیشرانه جدید به بازار عرضه می شود. در این محتوا به سراغ معرفی آریسان ۲ به عنوان یک پیکاپ اقتصادی و وانت باری شهری رفته ایم.

ایران خودرو می گوید که از اوایل سال جاری تولید بدنه این وانت در کارخانه خراسان آغاز شده است و بزودی آریسان جدید به مرحله تولید انبوه می رسد. پیش از این نمونه هایی از آریسان ارتقا یافته در محوطه کارخانه ایران خودرو دیده شده بود و در آن زمان، این پیکاپ اقتصادی با نام آریسان ۲ شناخته می شد.

مشخصات آریسان ارتقا یافته
آریسان ۲ قرار است تا با پیشرانه ۱٫۸ لیتری ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ به بازار عرضه شود. این پیشرانه که نسخه ارتقا یافته XU7 است و با نام XU7 پلاس تولید می شود، قدرتی نزدیک به ۱۰۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر تولید می کند و همچنین استاندارد آلایندگی یورو ۵ را هم دریافت کرده است. پیشرانه آریسان ۲ شبیه پیشرانه پژو پارس سال جدید است و می تواند توان را در دورهای میانی به جعبه دنده منتقل کند. همچنین با تغییر سرسیلندر، ورودی و خروجی هوا، نوع پاشش سوخت و… بازدهی پیشرانه بالا رفته و تا حدی استهلاک کاهش پیدا کرده است. البته که همچنان تولید پیکاپ شهری با چنین توان خروجی و فناوری ۸ سوپاپ، جز انتقادات درست کارشناسان به حساب می آید.

پیشرانه XU7 پلاس که بر روی آریسان ارتقا یافته نصب می شود، قابلیت دوگانه سوز را به صورت استاندارد دارد و قرار است تا نمونه جدید این وانت اقتصادی با مخزن CNG به دست خریداران برسد. در آریسان قبلی، باک بنزین ظرفیت ۵۲ لیتری را داشت و ظرفیت مخزن گاز CNG هم ۷۰ لیتر بود. اما حالا ظرفیت مخزن CNG در آریسان ارتقا یافته به ۷۵ لیتر رسیده است، اما ظرفیت باک بنزین کاهش ۱۲ لیتری داشته و باک ۴۰ لیتری در این وانت نصب می شود.

در آریسان جدید از جعبه دنده ۵ سرعته دستی استفاده می شود و توان را به چرخ های جلو می رسد. این در حالی است که آریسان قبلی، وانتی دیفرانسیل عقب به حساب می آمد. با توجه به اطلاعات اولیه، ضرایب دنده آریسان ارتقا یافته تا حدی بهتر از نمونه قبلی است و قابلیت حرکت با گشتاور بالا را در سرعت های پایین و میانی دارد.

در بحث کیفی گفته شده است که آریسان ۲ با سه ستاره کیفی تولید خواهد شد. البته در ابتدای عرضه با دو ستاره کیفی به بازار می آید. همچنین برای افزایش ایمنی باک بنزین و زاپاس به زیر بدنه منتقل شده اند. مدیران پروژه آریسان ارتقا یافته می گویند که همچنان ظرفیت بار مجاز این وانت ۶۰۰ کیلوگرم است. اما در نسخه جدید ظرفیت تاب آوری به یک تن رسیده است.

امکانات ایمنی و رفاهی آریسان ۲ ایران خودرو
می توان گفت که این وانت اقتصادی گروه صنعتی ایران خودرو، همچنان به امکاناتی مانند دو کیسه هوا، ترمز دیسکی و کاسه ای عقب، رینگ فولادی، ترمز ABS و EBD ، شیشه های برقی، سیستم پخش بلوتوث، فرمان هیدرولیک، تهویه دستی، سنسور پارک عقب و… مجهز خواهد بود. به گفته مهندسان ایران خودرو، تهویه این خودرو نسبت به گذشته ارتقا پیدا کرده است و عملکرد بهتری را دارد. البته با توجه به تصاویر تهیه شده، مشخص است که کیفیت متریال کابین آریسان ۲ آنچنان تفاوتی نکرده و همچنان باید انتظار کیفیت پایین تری نسبت به پژو ۴۰۵ را در کابین این پیکاپ شهری داشته باشیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar