پدال/ تهویه کابین خودروها از همان ابتدا مورد توجه خودروسازان قرار داشته است. امروزه خودروسازان در تلاش‌اند تا بتوانند با سیستم‌های جدید و به‌روز، دمای محیط داخل کابین را به‌گونه‌ای قابل تنظیم قرار دهند تا سرنشینان با رفاه و آسایش کامل به مقصد برسند. کولر و بخاری چندکاناله، گرم‌کن و سردکن صندلی، گرم‌کن فرمان و… مهم‌ترین سیستم‌ها برای تهویه کابین هستند.

سردکن صندلی چگونه کار می‌کند؟
بسیاری از افراد گمان می‌کنند سردکن صندلی، مانند گرم‌کن آن دمای صندلی را تغییر می‌دهد؛ اما در اکثر موارد این‌طور نیست؛ زیرا از نظر پزشکی اگر کمر و نشیمنگاه بدن انسان به مدت طولانی با جسمی سرد در تماس باشد، فرد به‌مرور زمان دچار بیماری‌های مختلف می‌شود.

همان‌طور که در مقاله گرم‌کن صندلی توضیح داده شد، در این سیستم المنت‌های داخل صندلی باعث بالارفتن دمای آن می‌شوند؛ اما سردکن صندلی خودروها معمولاً دمای صندلی را پایین نمی‌آورد؛ بلکه با چند فن که داخل قسمت پشتی و نشیمنگاه صندلی قرار دارد هوای پشت کمر و زیر پای سرنشین را تهویه و از عرق‌کردن آن جلوگیری می‌کند. به همین علت خودروهایی که مجهز به سردکن هستند، روزنه‌هایی ریز بر روی روکش صندلی‌شان دارند تا فن زیر صندلی قادر به جابه‌جایی هوا باشد. (البته ممکن است خودرو صندلی‌های سوراخ‌دار داشته باشد؛ اما از سردکن بی‌بهره باشد). ازاین‌رو اگر خودروی شما مجهز به سردکن است به‌هیچ‌عنوان پس از خرید خودرو اقدام به نصب روکش صندلی نکنید؛ زیرا این کار نه‌تنها عملاً عملکرد سردکن را دچار اشکال می‌کند؛ بلکه ممکن است باعث سوختن فن‌های زیر صندلی نیز شود؛ زیرا در این حالت فن‌ها در حال کارکردند اما به دلیل جریان‌نداشتن هوا در زیر صندلی نمی‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند و در نهایت می‌سوزند.


در برخی از خودروهای لوکس‌تر مانند بی ام و سری ۷ یا مرسدس‌بنز S کلاس علاوه بر فن‌، لوله‌هایی از جنس مس نیز در زیر صندلی قرار دارند. داخل این لوله‌ها گاز فریون و هلیوم به‌صورت فشرده قرار داده شد که در صورت وصل‌شدن جریان برق به این سیستم، لوله‌ها خنک و در نهایت باعث خنک‌شدن باد فن‌ها و سردشدن صندلی‌ها می‌شود. البته همان‌طور که پیش‌تر گفته شد استفاده از این نوع سیستم در خودروها چندان مرسوم نیست و بیشتر از همان فن تنها استفاده می‌شود.

چه خودروهایی مجهز به سردکن صندلی هستند؟
همان‌طور که معمولاً خودروهای سفارش عمان و امارات (کشورهای عربی) به دلیل اقلیم گرم و خشک منطقه از گرم‌کن صندلی بی‌بهره هستند، خودروهای سفارش اروپا نیز معمولاً سردکن ندارند. اما در بازار ایران خودروهایی نظیر هیوندای الانترا ۲۰۱۸، سوناتا ۲۰۱۸، لکسوس GS250 2014 و تقریباً اکثر خودروهای چینی بالای ۱.۵ میلیارد از این سیستم بهره می‌برند.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar