نماد آخرین خبر

«چ» روایتی تازه از ناگفته‌های زندگی «شهید چمران»

منبع
ميزان
بروزرسانی

ميزان/ فيلم سينمايي «چ» به کارگرداني ابراهيم حاتمي کيا از جمله آثار موفق سينماي دفاع مقدس طي سال‌هاي گذشته بوده است، فيلمي که توانست در زمان اکران خود با اقبال مخاطبان سينما روبرو شود.  
 سينماي دفاع مقدس طي سال‌هاي سال شاهد ظهور و بروز آثاري مختلف از کارگردانان و هنرمندان خاصي بوده است، آثاري که گا‌ها با گذشت ساليان سال همچنان مورد اقبال اهالي رسانه، منتقدين و تماشاگران سينما قرار مي‌گيرند.
 
سينماي دفاع مقدس از ابتدا تا امروز شاهد آثاري همچون «اتوبوس شب»، «شيار ۱۴۳»، «سفر به چزابه»، «آژانس شيشه اي»، «ليلي با من است»، «برج مينو»، «چ»، «تنگه ابوقريب» و «از کرخه تا راين» بوده است، آثاري که همچنان در ميان اهالي سينما جزو خاطراتي پاک ناشدني به حساب مي‌آيند.  فيلم سينمايي «چ» به کارگرداني ابراهيم حاتمي کيا از جمله آثار موفق سينماي دفاع مقدس طي سال‌هاي گذشته بوده است، فيلمي که توانست در زمان اکران خود با اقبال مخاطبان سينما روبرو شود. 
«چ» داستان ۲ روز از زندگي مصطفي چمران طي نبرد پاوه را به تصوير مي‌کشد. فيلمي که توانست در بخش جلوه‌هاي وِيژه ميداني اتفاقات تازه‌اي را در سينماي کشور رقم بزند.  اين فيلم برنده ۶ سيمرغ بلورين از سي و دومين جشنواره فيلم فجر شده‌است.

فريبرز عرب‌نيا در نقش شهيد مصطفي چمران، سعيد راد در نقش تيمسار فلاحي، مريلا زارعي در نقش هانا، بابک حميديان در نقش شهيد علي‌اصغر وصالي، مهدي سلطاني در نقش عنايتي، اسماعيل سلطانيان در نقش نظيف، اميررضا دلاوري در نقش سيروان، خسرو شهراز در نقش لطيفي، مژگان خالقي در نقش پرستار مجروح، پيام لاريان در نقش محافظ چمران، رضا نوري در نقش محافظ شهيد چمران و عرفان برزين در نقش پسر شهيد چمران در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند. در خلاصه داستان فيلم سينمايي «چ» آمده است: همزمان با بحران شهر پاوه در مرداد ماه ۱۳۵۸، دکتر مصطفي چمران به عنوان معاون دولت موقت در امور انقلاب به همراه سرتيپ فلاحي فرمانده وقت نيروي زميني ارتش وارد شهر پاوه مي‌شوند تا به اوضاع و امور سرکشي نمايند.

در اين ميان گروه اصغر وصالي به عنوان فرمانده نيرو‌هاي مردمي تنها مدافعين شهر پاوه محسوب مي‌شوند. «چ» روايت ۴۸ ساعت از زندگي دکتر مصطفي چمران در قائله محاصره شهر پاوه توسط نيرو‌هاي ضد انقلاب است.


فيلم «چ» با جلوه‌هاي ويژه ميداني و کامپيوتري، کنترل فصل‌هاي شلوغ بي‌غلط، ميزانسن‌هاي کاملا در خدمت درام، ممانعت از افت ريتم، بازي‌هاي انرژيک همه خوب طراحي و اجرا شده‌اند. موسيقي فيلم‌هاي حاتمي‌کيا در بهترين زمان خود به اجرا درمي‌آيد و اين کارگردان سهم زيادي در سينماي دفاع مقدس به خود اختصاص داده است.


فيلم «چ» هارموني خوبي از همکاري بازيگران باتجربه و جوان است، فيلمي که در هر لحظه مخاطب را علاوه بر آشنايي با بخشي از تاريخ دوران دفاع مقدس در جريان اتفاقاتي ناگفته مي گذارد، فيلمي که علاوه بر رعايت عناصر دراماتيک در بخش هاي اکشن و به نوعي جنگي خود هم به خوبي پيش مي رود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar