مجله دلگرم/ چاپ عکس روي چوب موضوع مورد بحث ماست. يکي از موضوعاتي که براي زوج‌هاي جوان و عاشق مهم مي‌باشد، اين است که بتوانند از لحظه‌هاي عاشقانه و زيبايي که در زندگي دارند نهايت استفاده را ببرند و اينکه بتوانند اين لحظه‌ها را براي هميشه در تاريخ ثبت کنند.
يکي از کارهايي که مي‌توان با استفاده از آن لحظه‌هاي خوش زندگي را ثبت کرد، عکس است که در ۱۰۰ سال اخير استفاده‌هاي متنوعي از آن مي‌شده است، از ثبت اتفاقات سياسي گرفته تا اتفاقات خانوادگي و شخصي که هر کدام از اين موارد نيز در جاي خود مهم مي‌باشد.
استفاده از اين عکس‌ها و تصاوير ثبت شده مي‌تواند براي انسان‌هايي که دوست دارند آن‌ها را به همراه داشته باشند، رنگ و بوي ديگر گرفته است،
زيرا در گذشته عکس‌ها را چاپ مي‌کردند و به اندازه اي که امروز وجود دارد عکاس و دوربين عکاسي وجود نداشت اما امروزه هر فردي در گوشي تلفن همراه خود يک دوربين عکاسي دارد و مي‌تواند عکس‌ها را گرفته و در خود ذخيره کند.
استفاده از عکس‌هايي که بسيار خاص و خاطره‌انگيز هستند مي‌تواند در زيبايي خانه مهم باشد و مي‌شود اين کار را براي اين مورد انجام داد که بتوانند با استفاده از عکس‌ها و قاب‌هاي زيبايي که اين عکس‌ها را در آغوش گرفته است بتوانيم دکور خانه خود را عوض نماييم.
يکي از مواردي که مي‌توان با استفاده از آن دکور خانه را عوض کرد استفاده از چاپ عکس روي چوب است.
يکي از نمونه‌هاي جديد براي اين کار، چاپ عکس روي چوب و هر سازه چوبي است، مانند چاپ عکس روي گيتار و سازهايي که در آن‌ها چوب به کار رفته است که در اين بخش قصد داريم که بتوانيم روش‌هاي متنوعي را به شما آموزش دهيم تا بتوانيد خاطرات خود را روي ساز خود نيز حک کرده از ديدن آن لذت ببريد.

روش‎هاي چاپ عکس روي چوب عبارتند از:
1. روش قديمي انتقال عکس روي چوب
استفاده از اين هنر که روي چوب و سفال تصاويري را بتوانيم نقش بيندازيم در گذشته مرسوم بوده است و مي‌توانستند عکس‌هاي متفاوتي را که دوست دارند، روي چوب و سفال حک نمايند، اين کار در گذشته باعث شده که ما بتوانيم بهتر تاريخ را بشناسيم و آن را درک نماييم.
کاري که براي ثبت عکس روي چوب انجام مي‌دادند به اين صورت بود که مي‌توانستند اين کار را به روش‌هايي مانند سوزن زدن روي چوب و استفاده از جوهر يا پودر زغال، انجام مي‌شده است و در واقع مي‌توان گفت که با استفاده از اين وسيله ها، چوب را نقاشي مي‌کردند و ديده‌ها و شنيده‌هاي خود را روي جسم بي جاي چوب مي‌تراشيدند و مي‌کشيدند.
امروزه اين روش مقداري پيشرفته‌تر شده است و با اختراع کاربن، تصاوير را روي چوب مي‌کشند و يا اينکه مي‌توانند از روش‌هاي ديگري مانند چسباندن مستقيم عکس بهره بگيرند.

2. چاپ عکس سياه و سفيد روي چوب
براي چاپ عکس‌هايي که وجود دارد مي‌توان به اين نکته دست يافت که هر چه ميزان و تنوع رنگ در اين عکس‌ها بيشتر باشد، کار سخت‌تر خواهد بود و به نظر مي‌رسد براي ابتداي کار نياز داريم که از راه‌هاي آسان‌تري بهره بگيريم که يکي از اين راه‌ها استفاده از عکس‌هاي سياه و سفيد است.
اگر عکسي که در اختيار داريد سياه و سفيد نيست، نگران نباشيد براي اين موضوع هم راه حلي وجود دارد.
يکي از کارهايي که براي اين موضوع بهتر است انجام شود اين است که از عکس‌هاي آماده استفاده کنيم و يا اينکه اگر اين عکس‌ها را در خانه نداريم مي‌توانيم از پرينتر کمک بگيريم.
نوع پرينتري که براي چاپ عکس روي چوب استفاده مي‌شود بهتر است از نوع ليزري باشد، زيرا نوع جوهر افشان آن نمي‌تواند کار را به شکلي که مي‌خواهيم تحويل ما بدهد.
در ادامه به نحوه آماده کردن عکس موردنظر براي پرينت خواهيم پرداخت، اين مراحل عبارتند از:
قرينه کردن تصوير
تصوير را با وضوح بالا پرينت بگيريد
تصوير را روي کاغذ مناسب پرينت کنيد
1. قرينه کردن تصوير
چيزي که براي چاپ اهميت دارد، توجه به اين نکته است که براي پياده سازي عکس، بايد بتوانيم آن را به صورت قرينه برگردانيم و نيز با توجه به اين که مي‌توانيم اين کار را به سادگي انجام دهيم، سهل انگاري در انجام آن جايز نيست.
اين موضوع که تصوير قرينه چاپ شود، زماني اهميت بسياري پيدا مي‌کند که بخواهيم نوشته و يا لوگويي را روي چوب چاپ نماييم.
به نظر مي‌رسد با استفاده از تکنولوژي که وجود دارد، ديگر استفاده از اين موضوع که بتوانيم عکس‌هاي خود را قرينه کنيم، کار سختي نيست و مي‌توانيم به راحتي اين کار را انجام دهيم.
يکي از کارهايي که مي‌توان انجام داد، اين است که با استفاده نرم افزار فتوشاپ بتوانيم عکس را به اندازه ۱۸۰ درجه، قرينه کنيم، اگر از فتوشاپ مي‌خواهيد براي اين کار استفاده کنيد مي‌توانيد از گزينه flip canvas horizental استفاده کرد.

2. تصوير را با وضوح بالا پرينت بگيريد
يکي از نکات مهم ديگر که براي آماده سازي قبل از پرينت براي چاپ عکس روي چوب وجود دارد، اين است که سعي کنيم عکسي را که در نظر داريم، به صورت واضح پرينت بگيريم که براي اين کار نياز داريم رزولوشن تصوير را روي ۳۰۰ قرار دهيم، توجه داشته باشيد عددي که گفتيم حداقل بوده و مي‌تواند بيشتر نيز باشد.
کيفيت و وضوح تصوير به اين دليل بهتر است وجود داشته باشد، زيرا مي‌توان با استفاده از آن مقدار بيشتري تونر به کاغذ چسباند و در نتيجه عکسي که انتقال پيدا مي‌کند، مي‌تواند واضح باشد.

3. تصوير را روي کاغذ مناسب پرينت کنيد

شما که تا اين قسمت مسير را پيش رفته ايد، تا انتها چيزي نمانده و براي اين که بتوانيد تصوير موردنظر خود را بهتر انتقال دهيد، استفاه از کاغذ مخصوص مي‌تواند به شما کمک کند.
براي اين منظور مي‌توان از کاغذهايي که براي چاپ حرارتي مناسب هستند استفاده کرد که در بازار به نام‌هاي کاغذ استيکر و سابلي شناخته مي‌شود و احتمالا نرم افزار فروشي ها، اين کاغذ را داشته باشند.
اين کاغذها داراي خاصيتي هستند و آن اين است که کمترين چسبندگي را به تونر دارند و مي‌توانند تصوير را با کيفيت بهتري به ما ارائه دهند مي‌توان از کاغذهاي معمولي نيز استفاده کرد اما نمي‌توان به کيفيت مناسب دست يافت.
حالا نوبت به نحوه چاپ عکس روي چوب مي رسد. تخته چوب را به طور کامل با لايه اي ضخيم از چسب چوب رقيق شده با آب بپوشانيد. سپس تصوير مورد نظر خود را که چاپ ليزري کرده ايد روي چوب قرار بدهيد.
سمت رنگي تصوير به روي کار قرار بگيرد و سمت سفيد سمت خودتان. سپس با دست يا کاردک روي عکس بکشيد و سعي کنيد که حبابي باقي نماند. براي يکروز بگذاريد که کاملا خشک شود.
بعد از خشک شدن کامل روي کاغذ را با آب اسپري کنيد تامرطوب و خيس شود. بعد با انگشت روي سطح کار را ماساژ داده تا تکه هاي کاغذ از سطح چوب پاک شود. تکه ها به صورت لايه لايه برداشته مي شوند. با جداشدن اين تکه ها تصوير کم کم نمايان مي شود.
توجه داشته باشيد که مالش نبايد تا حدي باشد که تصوير منتقل شده پاک شود. وقتي که تمام کاغذ از روي سطح کار برداشته شد براي دوام و تثبيت تصوير روي کار را يک لايه ديگر مادپاژ يا چسب دکوپاژ و درصورت دردسترس نبودن چسب چوب بي رنگ شونده که با آب رقيق کرده ايد بزنيد و بگذاريد تا کاملا خشک شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar