خراسان/ اگر به دنبال سرگرمی جدید و تقویت آمادگی جسمانی خود هستید، دوچرخه سواری می تواند امن ترین و مفیدترین گزینه برای شما باشد. دوچرخه سواری یک راه عالی برای حفظ تناسب اندام و سلامت است، بدون این که فشار زیادی به بدن وارد کند. موارد زیر برخی از مزایای دوچرخه سواری  هستند. به یاد داشته باشید که در دوران کرونا، دوچرخه‌سواری باید با رعایت پروتکل‌ها انجام شود و همچنین اگر در مفاصل خود مخصوصا زانوها مشکل دارید، قبل از این ورزش با پزشک خود مشورت کنید.
تقویت سیستم ایمنی
با افزایش سن، سیستم ایمنی به طور طبیعی ضعیف می شود و بدن سلول های T کمتری تولید می کند. این سلول ها نقش مهمی  در مبارزه با بیماری ها دارند. اما یک مطالعه در سال 2018 نشان داد دوچرخه سواری می تواند از بروز آثار پیری جلوگیری کند و سیستم ایمنی بدن را قوی نگه دارد. براساس این مطالعه دوچرخه سواران مسن  به اندازه جوانان سلول T تولید می کنند.
ورزشی بدون ایجاد درد و فشار بر مفاصل
ورزش های شدید می توانند سالمندان را  دچار برخی ناراحتی ها و دردهای شدید کنند، به‌خصوص اگر سالمندان دچار مشکل مفاصل (مانند آرتریت) باشند. خوشبختانه دوچرخه سواری فعالیتی است که فشار بسیار کمی به مفاصل وارد می کند.
 یک فعالیت اجتماعی
اگرچه دوچرخه سواری به تنهایی راه بسیار خوبی برای دور شدن از دنیا و احساس آرامش است، اما دوچرخه سواری گروهی می تواند راهی عالی برای آشنایی با افراد جدید باشد. اعضای مختلف گروه می توانند مسیرهای جدیدی را ترسیم کنند و روش های تازه ای برای ایجاد انگیزه در اعضای گروه ارائه دهند.
تقویت حافظه
دوچرخه برای سالمندانی که نگران از دست دادن حافظه یا بیماری های مزمن مانند آلزایمر و زوال عقل هستند بسیار مناسب است. هنگام دوچرخه سواری بدن با حداکثر ظرفیت کار می کند و اکسیژن رسانی کامل به مغز، بخشی از مغز را که مسئول حافظه است ،تحریک می کند.
تقویت سلامت عمومی و سلامت قلب
پرداختن به این ورزش، روزانه به مدت حدود 30دقیقه خطر مرگ و ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های کلیوی را هم کاهش می دهد. این ورزش مفید به سوزاندن چربی و ایجاد عضله مخصوصاً در پاها و باسن هم کمک می کند.
فواید دیگر
دوچرخه سواران سالمند توده عضلانی و قدرت خود و همچنین سطح پایدار چربی و کلسترول بدنشان را حفظ می کنند. براساس مطالعات، مردان سالمندی که به دوچرخه سواری می پردازند دارای سطح بالاتری از هورمون مردانه تستوسترون هستند.
مترجم : یاسمین مشرف منبع: lifeline24.co.uk

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar