روزیاتو/ در این خبر به اشتباهاتی پرداخته‌ایم که با انجام آن‌ها تا پایان عمر فقیر خواهید ماند.

چیزی که پس انداز پول را برای شما امکان پذیر می‌کند یادگیری این نکته است که چگونه و چه زمانی پول خود را حساب شده خرج کنید، گرچه ممکن است در ابتدا تصور کنید دلیل منطقی‌ای برای خرج کردن آن پول دارید.

۱- لیاقت خرج کردن برای خودم را دارم

گاهی با گفتن اینکه «روز‌های سختی داشتم و می‌توانم برای خودم خرج کنم» خودمان را دلداری می‌دهیم. این خرج تنها زمانی قابل توجیه است که پول کافی داشته باشید و یکباره تمام پول‌های خود را از دست ندهید. به علاوه، گرفتن قرض یا وام برای چنین خرج‌هایی عاقلانه نیست.

درست است که باید کار‌هایی برای شادتر شدن خودمان انجام دهید، اما باید به این فکر کنیم که آیا این خرج اضافه واقعاً برایمان شادی بخش خواهد بود یا خیر. به علاوه، این کار می‌تواند مشکلات بیشتری برایتان ایجاد کند، مثل افزایش هزینه‌های ماهانه و نگرانی برای بازپرداخت به موقع قرض یا وام خود.

۲- یک بار بیشتر عروسی نمی‌کنم پس گرفتن وام یا قرض برای آن ایرادی ندارد

این جمله که «عروسی یک بار بیشتر اتفاق نمی‌افتد» مثل یک ورد جادویی می‌ماند و آدم‌ها حاضرند برای این کار قرض و وام بگیرند، بدون اینکه به منطقی نبودن آن فکر کنند. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که مراسم عروسی چیزی نیست که پول بیشتری عایدتان کند و هیچ تضمینی نیست که اصلاً ازدواج تان به نتیجه برسد. آن قرض یا وام با شما خواهد ماند و شما باید زندگی مشترک خود را با قرضی غیرضرور شروع کنید که به طور قطع چیزی نیست که یک تازه عروس و داماد دل شان بخواهد. به علاوه، مسائل مالی یکی از دلایل اصلی اختلافات میزان زوجین هستند.

۳- همه‌ی روز را کار می‌کنم، توان پرداختش را دارم

برای به دست آوردن پول خوب نیازی به ۱۲ ساعت کار نیست؛ تنهای کاری که باید انجام داد بالا بردن مهارت‌های خود است. ممکن است صرفاً به خاطر آنکه تمام روز را کار می‌کنید، این احساس را پیدا کنید که زندگی تان مثل همستری شده که بی وقفه روی یک چرخ و فلک می‌دود. هیچ فرصتی برای فکر کردن درباره‌ی ارتقای زندگی تان و دیگر ملزومات و سرگرمی‌ها برایتان باقی نمی‌ماند. وقتی به خانه برمی گردید هیچ انرژی‌ای برایتان باقی نمانده و حس یک لیموی فشرده شده را دارید.

وقتی یاد بگیرید که بین شغل و تفریح کردن تان تعادل برقرار کنید و روش زندگی تان را اندکی تغییر دهید، می‌توانید وظایف شغلی تان را بدون صدمه زدن به کیفیت زندگی تان انجام دهید. شما وقت آزاد پیدا خواهید کرد که می‌توانید آن را صرف هم تفریح کردن و هم آموزش خود کنید و به این ترتیب در شغل خود هم پیشرفت کنید.

۴- فقط یک بار زندگی می‌کنم برای همین پول هایم را برای بعداً نگه نمی‌دارم

این جمله را اغلب قبل از خرج کردن تمام درآمدمان می‌گوییم. در اینجا یک واقعیت هست: ما واقعاً نمی‌دانیم که فردا چه چیزی در انتظارمان است و وقتی می‌توانیم پول مان را امروز خرج کنیم و از آن لذت ببریم، پس انداز کردن بی معنی است. اما می‌توانید با کمتر خرج کردن و تمام نکردن بی محابای تمام درآمد خود و خالی نکردن حساب بانکی تان هم همین کار را انجام دهید.

درست است که اغلب اتفاقات پیش بینی ناپذیرند، اما بیشتر ما می‌خواهیم زندگی طولانی و شادی داشته باشیم و برای این منظور به پول نیاز داریم. به همین دلیل خوب است که به فکر آینده‌ی دور هم باشیم و به جای خرج کردن حساب نشده‌ی همه‌ی پول‌های خود، یک حساب پس انداز برای خود داشته باشیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar