جام جم/ کتو، پالئو، وگان يا گياهخواري و رژيم کم‌کربوهيدرات، رژيم‌هاي غذايي مختلفي هستند که شايد بسياري از شما نامشان را شنيده و حتي براي کاهش وزن، آنها را تجربه کرده باشيد.

اين رژيم‌ها و رژيم‌هاي غذايي بي‌شمار ديگر به بسياري از افراد در کاهش وزن کمک مي‌کنند. اما تا به حال يک رژيم غذايي خاص که بتواند براي همه افراد مفيد باشد، ارائه نشده است. تلاش براي يافتن يک «رژيم غذايي جادويي» درحال تبديل شدن به يک افسانه است. زيرا شواهد به شکل روزافزوني نشان مي‌دهد يک رژيم غذايي مشخص که بتواند همه افراد را به نتيجه مورد نظر برساند، وجود ندارد.

تحقيقات انجام شده از سوي انجمن تغذيه آمريکا نشان مي‌دهد افراد مختلف ممکن است به غذاهاي يکسان واکنش‌هاي بسيار متفاوتي نشان دهند. حتي در بين دوقلوهاي همسان، وعده‌هاي غذايي و رژيم‌هايي که باعث کاهش چربي و کاهش قند خون مي‌شود، تاثير يکساني روي هردوي آنها ندارد و حتي ممکن است در يکي از آنها چربي و قند خون را افزايش دهند.

اين يافته‌ها در مورد بسياري از ايده‌هاي رايج در مورد رژيم غذايي، تغذيه و کاهش وزن صادق است. چلسي تاور، کارشناس تغذيه در مرکز سلامت آرورا در اين باره مي‌گويد: «اتخاذ يک روش تغذيه نمي‌تواند براي همه افراد مفيد باشد.»ايجاد يک برنامه شخصي براي کاهش وزن: ايجاد برنامه شخصي درواقع به معناي ايجاد يک رژيم غذايي شخصي براساس عادت‌هاي سالمي است که بدن شما را در شرايط کاهش وزن قرار مي‌دهند. تاور مي‌گويد غذا خوردن يک عادت فردي است و صددرصد مختص شماست.

شما خودتان بايد تعيين کنيد که چه چيزي باعث مي‌شود احساس بهتري پيدا کنيد و چه عادت‌هاي غذايي براي‌تان مفيد واقع مي‌شود. با اين حال به گفته تاور صرف‌نظر از اين‌که چه نوع رژيم غذايي براي شما مناسب است، تعدادي اصول اساسي وجود دارد که همه افراد بايد براي داشتن تغذيه سالم آنها را دنبال کنند. اين اصول مواردي مثل ورزش‌کردن، داشتن تنوع غذايي، خواب کافي، نوشيدن آب کافي و مديريت و کاهش استرس را شامل مي‌شود.

نتيجه: براي کساني که به دنبال کاهش وزن هستند، مي‌توان به‌راحتي جديدترين رژيم‌هاي رايج و فهرستي از بايدها و نبايدهاي غذايي را ارائه کرد. اما همان‌طور که تحقيقات نشان مي‌دهد، اين راهکارهاي سريع براي همه مؤثر نيست. تاور مي‌گويد نکته مهم تمرکز روي ايجاد عادت‌هاي سالم و تغييراتي در تغذيه و سبک زندگي است که مي‌توانند براي شخص شما به کاهش وزن منجر شوند.
 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar