صدا و سيما/ هموگلوبين از ديگر شاخص‌هاي سنجش سلامت بوسيله آزمايش خون است که توسط آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي پس از دريافت نمونه آزمايش خون بيمار قابل ارزيابي بوسيله دستگاه سيسمکس است.
کلمه «هموگلوبين»، در نتيجه آزمايش با حروف اختصاري HGB ديده مي‌شود و يکي از عناصر اصلي تشکيل دهنده گلبول هاي قرمز است که با اکسيژن ترکيب مي‌شود و آن را در خون حمل مي‌کند و در واقع ناقل اکسيژن در خون انسان هاست.
هموگلوبين داراي آهن بوده و اندازه‌گيري مقدار کلي آن به نوعي نشان‌دهنده تعداد گلبول‌هاي قرمز است.
حد استاندارد هموگلوبين در افراد:
مقادير اصلي مقدار طبيعي: براي آقايان ۱۴ تا ۱۸ گرم در دسي ليتر و براي خانم‌ها مقادير ۱۲ تا ۱۶ گرم در دسي‌ليتر.
محدوده خطر: هموگلوبين زير ۵ و بالاي ۲۰ مقادير خطرزا به حساب مي‌آيند.


هموگلوبين چگونه کاهش مي‌يابد؟
ارتباط تنگاتنگ هموگلوبين و گلبول‌هاي قرمز موجب شده در موارد کاهش بايکديگر قرابت داشته باشند يعني با تخريب هموگلوبين، مقدار گلبول‌هاي قرمز هم کاهش مي‌يابد و بيماري هايي، چون کم‌خوني، خون ريزي شديد، سرطان، سوء تغذيه، بيماري‌هاي کليوي و بزرگي طحال باعث کاهش هموگلوبين مي‌شوند در برخي موارد هم داروهايي، چون آنتي‌بيوتيک‌ها، آسپيرين و ايندومتاسين و همچنين دارو‌هاي ضدسرطان هم مقدار هموگلوبين خون را کم مي‌کنند.

دلايل افزايش هموگلوبين را بهتر بشناسيم
هموگلوبين در افراد سيگاري بسيار بالاست به همين علت جواب آزمايش اين افراد هميشه موگلوبين بالاي ۱۶ را نشان مي‌دهد همچنين مشکلات ريوي، سوختگي شديد، نارسايي مزمن ريه و از دست دادن زياد آب بدن (دهيدراسيون) موجب افزايش هموگلوبين مي‌شود.
البته فراموش نکنيم که مقدار هموگلوبين در بارداري کاهش مي‌يابد، چون با اينکه خون‌سازي کمي بيشتر شده است، اما حجم مايع بدن و خون بالا رفته و مقدار کلي هموگلوبين در هر دسي‌ليتر کاهش مي‌يابد.
- زندگي در ارتفاعات هم به خاطر نياز بيشتر بدن به اکسيژن و کمبود اکسيژن محيط، باعث توليد بيشتر هموگلوبين مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar