بلاگ کرفس/ کلم بروکلي يکي از خوراکي‌هاي با ارزش غذايي بالا محسوب مي‌شود. که خواص فراواني براي سلامت انسان دارد. و به دليل خاصيت ضد سرطاني که دارد، به اکسير ضد سرطان مشهور است. کلم بروکلي علاوه بر اينکه سرشار از آنتي اکسيدان‌ها و مواد مغذي است. کالري بسيار کمي دارد. و براي تناسب اندام و لاغري بسيار مفيد است. در اين مقاله به بررسي خواص بي‌نظير کلم بروکلي براي سلامتي، مواد مغذي موجود در آن مي‌پردازيم. همچنين چند نکته در مورد مصرف و پخت و پز آن را با شما در ميان مي‌گذاريم. با ما در ادامه اين مقاله همراه باشيد.

فوايد سلامتي کلم بروکلي
کلم بروکلي به دليل سرشار بودن از آنتي اکسيدان‌ها و مواد مغذي مورد نياز بدن، خواص سلامتي ويژه‌اي دارد. در ادامه به معرفي و بررسي برخي فوايد آن خواهيم پرداخت.

جلوگيري از ابتلا به سرطان
ارباب کلم‌ها به دسته‌اي از سبزيجات به نام سبزيجات صليبي اختصاص دارد. به طور کلي سبزيجات صليبي حاوي مقادير زيادي از آنتي اکسيدان‌هاي مختلف هستند. و خواص ضد سرطاني شگفت انگيزي از خود نشان مي‌دهند. کلم بروکلي نيز به دليل سرشار بودن از آنتي اکسيدان‌ها، باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان مي‌شود. دانشمندان همچنين دريافتند که کلم بروکلي داراي خواص ضد توموري است. و باعث جلوگيري از رشد تومورهاي سرطاني در نقاط مختلف بدن مي‌شود.

افزايش سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها
کلسيم و کلارژن دو ماده‌اي هستند که براي سلامت استخوان‌ها بسيار مفيد هستند. و وجود اين دو ماده در بدن براي رشد استخوان‌ها ضروري است. بدن ما براي توليد کلارژن به ويتامين C نياز دارد. که هر دوي اين مواد در بروکلي يافت مي‌شوند. مصرف کلم بروکلي همچنين به سلامت دندان‌ها نيز کمک زيادي مي‌کند. از ديگر مواد مغذي موجود در کلم بروکلي ويتامين K است. که دانشمندان معتقدند اين ويتامين نيز براي جلوگيري از ابتلا به پوکي استخوان نقش موثري را ايفا مي‌کند. بنابراين کلم بروکلي به خوبي مي‌تواند مواد مغذي مورد نياز بدن براي سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها را فراهم کند.

تقويت سيستم ايمني بدن
کلم بروکلي به دليل سرشار بودن از ويتامين C باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود. و با اين کار به سلامتي بدن کمک زيادي مي‌کند. مصرف کلم بروکلي يک روش مناسب براي پيشگيري از ابتلا به انواع بيماري‌ها و سرماخوردگي‌ها مي‌باشد. همچنين خوردن کلم بروکلي در هنگام سرماخوردگي باعث افزايش سرعت بهبودي بيمار خواهد شد.
 
افزايش سلامت پوست با کلم بروکلي
همانطور که در بندهاي قبلي گفتيم، بروکلي به توليد کلاژن در بدن کمک مي‌کند. کلاژن يکي از موادي است که به سلامت پوست انسان کمک مي‌کند. و باعث توليد سلول‌هاي پوستي جديد مي‌شود. کلم بروکلي همچنين باعث جلوگيري از چروک شدن پوست و آسيب‌هاي پوستي مي‌شود. و به خوبي از پوست انسان در برابر بيماري‌ها پشتيباني مي‌کند.

کمک به دستگاه گوارشي و هضم غذا
کلم بروکلي سرشار از فيبر است. فيبر خوراکي موجود در آن به هضم بهتر غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک مي‌کند. و باعث جلوگيري از ابتلا به يبوست و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مي‌شود. مصرف روزانه ارباب کلم‌ها به خوبي فيبر مورد نياز بدن را تامين مي‌کند.
 
کاهش التهاب
التهاب پاسخ طبيعي بدن در هنگامي است که سيستم ايمني مورد حمله قرار مي‌گيرد. بنابراين التهاب مي‌تواند نشانه خوبي باشد. که سيستم ايمني به خوبي کار خود را انجام مي‌دهد. و عفونت يا بيماري در حال رفع شدن است. اما التهاب مزمن مي‌تواند خطر ساز باشد. و منجر به بروز بيماري‌هاي ديگر شود. ارباب کلم‌ها داراي خاصيت ضد التهابي است. و مصرف آن در هنگام بروز التهاب مي‌تواند به سلامت بدن کمک کند. خوردن کلم بروکلي همچنين مي‌تواند منجر به درمان التهاب مزمن شود.

جلوگيري از ابتلا به ديابت
بر اساس تحقيقات انجام شده، خوردن کلم بروکلي به متعادل شدن سطح قند خون بدن منجر مي‌شود. افرادي که مقدار فيبر بيشتري در روز مصرف مي‌کنند، کمتر در معرض ابتلا به ديابت هستند. همچنين افرادي که به ديابت نوع ۲ مبتلا هستند. با مصرف ارباب کلم‌ها مي‌توانند قند خون خود را کنترل و مديريت کنند.

 افزايش سلامت قلب و عروق
فيبر، پتاسيم و آنتي اکسيدان‌هاي موجود در کلم بروکلي به افزايش سلامت قلب و عروق کمک شاياني مي‌کنند. و باعث جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند. مصرف کلم بروکلي خطر سکته‌هاي قلبي و مغزي را نيز کاهش مي‌دهد.

يکي ديگر از فوايد مصرف سبزيجات صليبي مانند کلم بروکلي کاهش چربي بد خون است. که سبب بهبود سطح سلامت قلب و عروق خواهد شد. و از گرفتگي شريان‌هاي قلبي که امروزه يک بيماري شايع است، جلوگيري مي‌کند.

چند نکته مهم در خصوص کلم بروکلي و نحوه مصرف آن
در هنگام خريد ارباب کلم‌ها، سعي کنيد محصولاتي را که ترد و محکم و به رنگ سبز تيره هستند را انتخاب کنيد. که تازه تر هستند. از خريد کلم بروکلي‌هاي نرم و لکه دار که به رنگ زرد متمايل هستند پرهيز کنيد.

هميشه قبل از مصرف اقدام به شست و شوي دقيق کلم بروکلي بکنيد. و به خوبي آن را ضد عفوني کنيد. زيرا ممکن است آلودگي يا حشرات در لا به لاي گل آن وجود داشته باشند.

کلم بروکلي را تنها هنگامي که قصد خوردن آن را داريد بشوييد. زيرا شستن ارباب کلم‌ها و قرار دادن آن در يخچال به مدت طولاني سبب ايجاد لکه‌هايي روي آن خواهد شد.

کلم بروکلي يکي از ۱۵ سبزيجاتي است. که در ليست سبزيجات تميز قرار دارند. اين بدان معناست که ارباب کلم‌ها کمتر در معرض آلودگي‌هاي شيميايي قرار دارد.

بهترين روش براي بهره‌مندي حداکثري از خواص ارباب کلم‌ها، بخارپر کردن آن مي‌باشد.

سخن آخر
در اين مقاله به بررسي خواص بي‌نظير کلم بروکلي براي سلامت بدن پرداختيم. همچنين به خاصيت ضد سرطاني ويژه آن اشاره کرديم. مصرف کلم بروکلي به خوبي مي‌تواند مواد مغذي مورد نياز بدن را فراهم کند. و سطح سلامت عضوهاي مختلف بدن را بهبود ببخشد. اميدواريم از مطالعه اين مقاله لذت برده باشيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar