باشگاه خبرنگاران/ محمدرضا مهاجري طهراني، فوق تخصص غدد و متابوليسم و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره ارتباط ديابت و مشکلات قلبي و عروقي اظهار کرد: درمان ديابت در چند سال اخير در جهان با تغييراتي همراه بوده است. در گذشته فقط به موضوع کنترل قند در بيماري ديابت توجه مي‌شد اما امروزه کاهش ريسک فاکتور‌هاي قلبي و عروقي نيز مدنظر است.

او در حاشيه رويداد اينکرتين ساميت (INCRETIN SUMMIT) که به کوشش شرکت نوو نورديسک پارس و با حضور نزديک به هزار نفر از استادان و متخصصان حوزه سلامت داخلي و خارجي به‌ صورت مجازي برگزار شد، افزود: کنترل چربي، فشار خون و موضوع مصرف آسپرين در بيماران ديابتي مورد توجه قرار گرفته است. در کنار اين موضوع بايد از دارو‌هايي براي بيماران استفاده شود که علاوه بر کنترل قند خون، ريسک ابتلا به مشکلات قلبي و عروقي را در بيماران ديابتي کاهش دهد.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: در حال حاضر دو داروي جديد در درمان بيماران ديابتي در نظر گرفته شده که يکي خوراکي و ديگري به صورت تزريقي است. اين دارو‌ها در کاهش احتمال مشکلات قلبي و عروقي اين بيماران موثر است. نوع تزريقي ليراگلوتايد۱.۸ نام دارد و از جمله دارو‌هايي است که نه فقط قند خون را کاهش مي‌دهند بلکه کاهش چربي، کاهش فشارخون، کاهش دفع آلبومين ادراري و کاهش ريسک ابتلا به مشکلات قلبي را در بيمار مبتلا به ديابت سبب مي‌شوند.

او افزود: داروي دوم، داروي خوراکي امپاگليفلوزين نام دارد که دفع قند از طريق ادرار را سبب مي‌شود، همچنين کاهش ريسک مشکلات قلبي و عروقي را به همراه دارد و از نارسايي کليه در بيماران مبتلا به ديابت پيشگيري مي‌کند.

اين فوق تخصص غدد و متابوليسم و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران بيان کرد: ريسک سکته‌هاي قلبي و عروقي در بيماران مبتلا به ديابت، دو تا چهار برابر بيشتر از افراد عادي است بنابراين توجه به اين مسئله در بيماران ديابتي نبايد مورد غفلت قرار گيرد. خوشبختانه نمونه داخلي و خارجي هر دو نوع داروي جديد درمان ديابت و موثر در کنترل بيماري‌هاي قلبي و عروقي در کشور موجود است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar