نمناک/ همه افراد در طول زندگي خود دل درد يا  معده درد را تجربه کرده اند. دل درد گاهي در لحظات اوليه صبح و بعد از بيدار شدن از خواب اتفاق مي افتد و دردي بسيار آزار دهنده است که علل مختلفي دارد و ميتواند ناشي از مشکلات روده يا معده و يا ناشي از خوردن يک غذاي فاسد در وعده شام باشد.

در بعضي از موارد اين دردها نشانه يک بيماري جدي است که نياز به درمان هايي اساسي و مراجعه به پزشک دارد اما گاهي مي توان اين دردها را با درمان هاي خانگي و خوراکي تا حدودي تسکين نمود . در اين بخش از بهداشت و سلامت نمناک درمان هاي خانگي و خوراکي براي دل درد صبحگاهي را ارائه مي کنيم. 

غذاهاي حاوي نشاسته مصرف کنيد : 
به هنگام دل درد صبحگاهي، نياز به خوردن چيزي داريد که دل درد را بدتر نکند. غذاي غني از نشاسته مانند برنج، سيب زميني و جو دو سر مي تواند به تسکين دل درد کمک کند، زيرا نشاسته به مدت طولاني در معده نمي ماند و برگشت اسيد معده را تحريک نمي کند، و مي تواند باعث احساس بهترمعده شود.همچنين مي توانيد نان را بدون کره و مربا مصرف کنيد.

ماست ميل کنيد :
گوارش بد از دلايل درد شکمي است. ماست به بهبود شرايط گوارش کمک کند. براي تسکين سريع ناراحتي و درد شکمي صبحگاهي ماست يوناني را با اندکي عسل ترکيب کرده و هر روز در صبحانه خود مصرف کنيد.

سيب را در صبحانه خود بگنجانيد : 
مصرف سيب در زمان دل درد توصيه مي شود، زيرا حاوي نشاسته و فيبر است و اسيديته پاييني دارد، به همين دليل به راحتي هضم مي شود. همچنين اگر اسهال داريد، مي تواند به تسکين علائم شما کمک کند. سس سيب يک ماده غذايي خوب براي زمان هايي است که با معده درد مواجه شده ايد. سس سيب يک ماده غذايي نشاسته اي با اسيديته کم و محتواي بالاي فيبر است که مصرف منظم آن مي تواند به حرکات خوب روده و دفع مدفوع کمک کند.

از کيسه آب گرم استفاده نماييد :
براي بهبود دل درد صبحگاهي محل درد را با يک پد گرمايشي يا کيسه آب گرم ، گرم نماييد.

از روغن هاي گياهي استفاده نماييد :
اگر با گاز و نفخ درگير باشيد ، استفاده از روغن نعناع، زنجبيل و زردچوبه مي تواند مشکلتان را حل کند و  به خالي شدن معده و جذب غذاها کمک  نمايد . اگر مشکلتان رفلاکس معده است، روغن نعناع در واقع مي تواند مشکلتان را بدتر کند.

موز مصرف کنيد: 
سالهاست از موز به دليل داشتن پتاسيم و قند طبيعي براي تسکين دل درد استفاده مي شود. موز سرشار از پتاسيم است که به تسکين ناراحتي معده کمک مي کند.

رژيم غذايي CRAP - CRAP براي تسکين دل درد مفيد است :
رژيم غذايي CRAP - CRAP سرشار از فيبر بوده و به تسکين درد معده کمک مي کند. اين رژيم غذايي مخففي براي گيلاس (Cherry)، کشمش (Raisin)، زردآلو (Apricot)، و آلو (Prune) است. 

پاپايه خرد شده مصرف کنيد: 
مي توانيد پاپايه را به عنوان صبحانه براي کاهش دل درد مصرف کنيد، زيرا غني از آنزيم هاي پاپايين و کيموپاپين است که به کاهش اسيديته و تجزيه پروتئين ها در شکم کمک مي کند. پاپاپه هم چنين يبوست را رفع و هضم را بهبود مي بخشد.

يک قرص ضد اسيد معده استفاده کنيد :
اگر مشکل مربوط به معده داريد و به رفلاکس دچار هستيد، داروهاي ضد اسيد مشکلات اسيدي را حل مي کنند. اين داروها نيازي به نسخه ندارند و مي توانيد امتحانشان کنيد. 

داروي ضد گاز را مصرف کنيد:
اگر احساس نفخ داريد ، روزانه چهار مرتبه از داروهاي بدون نياز به نسخه ضد گاز مانند Gas-X و Phazyme استفاده کنيد ،  اين داروها حباب هاي درون معده تان را مي ترکانند و هيچ عوارض جانبي در پي ندارند. 

ورزش کنيد :
انجام ورزش صبحگاهي مي تواند به درمان مشکلات گوارشي کمک کند اما حرکات ورزشي شما بايد آهسته و ملايم باشد زيرا ورزش شديد سبب افزايش مشکلات گوارشي مي شود. 

نان تست شيري مصرف کنيد :
کاهش معده درد و ناراحتي هاي معده در صبح يک فنجان شير را گرم کنيد و داخل يک کاسه بريزيد. نان را تست کنيد و اندکي کره بدون نمک روي آن بماليد. نان تست را خرد کرده و در شير بريزيد و ميل کنيد.  اين دو ماده زماني که با يکديگر ترکيب شوند به کاهش معده درد و ناراحتي کمک مي کنند.

کمتر قهوه يا چاي بنوشيد :
 اگر رفلاکس اسيد داريد، مصرف اين نوع نوشيدني ها را کم کنيد زيرا کافئين فشار بين دريچه معده و مري را شل مي کند و به همين علت بازگشت اسيد به بالا راحت تر مي شود. همچنين اگر يبوست يا نفخ داشته باشيد کافئين مي تواند باعث به حرکت درآمدن روده شود.

صبحانه بخوريد : 
خوردن صبحانه اي که هضم راحتي دارد ، مي تواند به حل شدن مشکل معده کمک کند. براي صبحانه مواد غذايي سبک و زود هضم ميل کنيد. 

به دستشويي برويد :
احساس درد در قسمت هاي پاييني شکم مي تواند نشانه سندروم روده تحريک پذير باشد. به دستشويي برويد تا بتوانيد حرکت روده داشته باشيد و درد يا ناراحتي تان کاهش يابد. 

چاي زنجبيل بنوشيد: 
اگر با دل درد از خواب بيدار مي شويد، مصرف چاي زنجبيل را به شما پيشنهاد مي کنيم، زيرا زنجبيل ترشح آنزيم ها را بهبود مي بخشد و به خنثي کردن اسيد معده کمک مي کند. زنجبيل حاوي فنول است که ماهيچه هاي شکم و بافت هاي عصبي آن را آرام مي کند.

براي درست کردن چاي زنجبيل، زنجبيل را داخل آب در حال جوش اضافه کنيد و اجازه دهيد 3 تا 5 دقيقه بجوشد. سپس آن را از روي حرارت برداريد و درصورت دلخواه با مقداري عسل ترکيب کرده و ميل کنيد .

چاي بابونه بنوشيد: 
نوشيدن چاي بابونه يک راه عالي براي تسکين دل درد است. بابونه با کاهش التهاب مي تواند به تسکين ماهيچه هاي شکم کمک کند.

چاي نعناع را امتحان کنيد: 
چاي نعناع مي تواند بخش هاي ويژه اي از اسفنکتر مري را که منجر به سوزش معده و برگشت اسيد مي شود، تسکين دهد.

آب نارگيل را از دست ندهيد:
برخلاف آب معمولي، آب نارگيل حاوي الکتروليت ها و مواد مغذي طبيعي است که مي تواند به کاهش دل درد کمک کند. آب نارگيل به دليل داشتن قند طبيعي و کالري ، انرژي زا است؛ همچنين پتاسيم و ويتامين ث بدن را تامين مي کند.

با پزشک تماس بگيريد:
تماس با يک متخصص مي تواند کمکتان کند بفهميد لازم است نگران باشيد يا خير. در صورت شديد بودن دردتان و کاهش نيافتن درد با درمان هاي پايه اي و ابتلا به اسهال خوني و استفراغ  حتما  به پزشک مراجعه نماييد. 

توجه : اين مطلب از منابع خارجي ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رساني و آموزشي دارد . از اينرو توصيه پزشکي تخصصي تلقي نمي شوند و نبايد آنها را جايگزين مراجعه به پزشک جهت تشخيص و درمان دانست .

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar