نماد آخرین خبر

اگر گمان می کنید دچار آنفولانزا شده اید، بخوانید

منبع
تبيان
بروزرسانی
اگر گمان می کنید دچار آنفولانزا شده اید، بخوانید

تبيان/ با فرا رسيدن فصل آنفلوانزا، با توجه به هم‌زماني شيوع ويروس کرونا، ترس از ابتلا به اين بيماري‌ها بيشتر هم مي‌شود. در سال 2018 تا 2019، سي و پنج ميليون نفر به آنفلوانزا مبتلا شده بودند. اما با وجود بالا بودن آمار عفونت و تداخل اين دو ويروس، کارشناسان مي‌گويند هنوز هم مي‌توانيم قدم‌هايي برداريم تا هم از کوويد 19 جان سالم به در ببريم و هم از آنفلوانزا دور بمانيم.
روش‌هاي پيشگيري و پروتکل‌هاي غربالگري، بسته به ميزان شيوع کوويد 19 در نواحي گوناگون متفاوت است؛ اما براي روشن‌تر شدن توصيه‌ها، دستورالعمل‌هاي کارشناسانه‌اي را که پزشکان به بيماران خود در فصل آنفلوانزا ارائه مي‌دهند جمع‌آوري کرده‌ايم. پزشکان اميدوار هستند که با تداوم اصول ايمني و بهداشتي، از هر دو ويروس در امان خواهيم ماند.

نکاتي براي ايمن ماندن در فصل شيوع آنفلوانزا
کارشناسان تصور مي‌کنند آنفلوانزاي امسال به دليل جاري بودن روش‌هاي پيشگيري مانند فاصله‌گذاري اجتماعي و استفاده از ماسک که جهت مقابله با شيوع کرونا باب شده‌اند، خفيف‌تر از آنفلوانزاي سال‌هاي پيشين باشد.
در کشورهاي نيمکره‌ي جنوبي که در حال حاضر در فصل آنفلوانزا به سر مي‌برند، اين مسئله ثابت شده است.

همان اصول بهداشتي که از ما در برابر کوويد 19 محافظت مي‌کند، از ما در مقابل آنفلوانزا نيز محافظت مي‌نمايد. اصولي مانند حفظ فاصله‌ي حداقل دو متري با ديگران، ماسک زدن و مکرراً شستن دست‌ها، با رسيدن به فصل پاييز امسال، جدي‌تر و ضروري‌تر هم شده است. وقتي تاکنون به ما ثابت شده که اين پاندمي، ترسناک و تا حدودي خارج از کنترل است، رفتارهاي بهداشتي و اصول مراقبتي نيز براي حفظ سلامتي بايد جدي‌تر اعمال شوند.
اکنون دو تا از مهم‌ترين اقداماتي که براي پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزا مي‌توانيد انجام دهيد اين است که: واکسن آنفلوانزا بزنيد و روش‌هاي پيشگيري از ويروس کرونا را اجرا کنيد؛ مثل: ماسک زدن و حفظ فاصله‌ي اجتماعي.

مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها (CDC) توصيه مي‌کند هر کسي که شش ماه به بالا سن دارد بايد هر سال واکسن آنفلوانزا دريافت کند به استثناي مواردي نادر. امسال، اين دستورالعمل، مهم‌تر نيز هست.
امسال و هر سال، پزشکان به افراد توصيه مي‌کنند با رسيدن فصل آنفلوانزا هر چه سريع‌تر براي واکسيناسيون اقدام کنند. هر چه بيشتر تعلل کنيد، بيشتر در معرض ابتلا به عفونت خواهيد بود.
زمان مناسب براي واکسن آنفلوانزا، همين روزهاست (اواخر شهريور و اوايل مهرماه). بخشي از دليل اين توصيه اين است که سالم بمانيد تا مجبور نشويد در ماه‌هاي بعد سال وقتي که موارد کوويد – 19 رو به افزايش‌اند و مراکز درماني شلوغ و آلوده‌اند، به پزشک مراجعه کنيد.
واکسيناسيون آنفلوانزا از چند طريق در اين پاندمي به شما کمک مي‌کند. اول اينکه از تعداد افرادي که با علائم خفيف آنفلوانزا مراجعه مي‌کنند و از بابت کوويد 19 نگران هستند، کاسته خواهد شد. دوم اينکه واکسن آنفلوانزا، از تعداد افرادي که در اثر آنفلوانزا بسيار بدحال شده و نياز به بستري شدن در بيمارستان پيدا خواهند کرد مي‌کاهد. پزشکان و کارشناسان مي‌خواهند کادر درمان انرژي و آمادگي کافي را براي مقابله با موارد افزايش يافته‌ي کوويد – 19 در موجي که پيش رو داريم، داشته باشند.

مراقب حالتان باشيد
يک بخش مهم از حفظ سلامتي، مراقبت از وضعيت سلامت رواني‌تان است. تحقيقات نشان مي‌دهد استرس کنترل نشده مي‌تواند موجب ضعف سيستم ايمني شود. يکي از راه‌هاي حفظ سلامتي، آگاه و مطلع بودن است. ما هر روز چيزهاي جديدي ياد مي‌گيريم و بايد به يادگيري و آگاهي خود از طريق مراجع و منابع معتبر ادامه دهيم و به دستورالعمل‌هاي ارائه شده عمل کنيم.
يک نمونه، افزايش درک و آگاهي ما نسبت به راه‌هاي انتقال کوويد – 19 است. در شروع پاندمي اخير، کارشناسان مطمئن نبودند انتقال اين ويروس تا چه اندازه از طريق لمس سطوح امکان‌پذير بوده است، بنابراين تأکيد و توصيه‌هاي زيادي مبني بر تميز کردن وسايل و سطوح در خانه ارائه مي‌شد. حالا مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها تائيد مي‌کند که انتقال ويروس کرونا از طريق سطوح، نسبت به انتقال اين ويروس از طريق تماس فرد با فرد، بسيار کم است و ما بايد تمرکز خود را روي رفتارهايي بگذاريم که فاصله‌ي بين افراد را حفظ مي‌کنند؛ مثلاً اجتناب از قرار گرفتن در ميان جمع و استفاده از ماسک.
يادتان باشد هيچ‌کس قبلاً اين‌ها را تجربه نکرده و کارشناسان و محققان همچنان در حال يادگيري و اکتشاف هستند و اين روزها، زمان بسيار ترسناکي براي هر کسي است.

يک بخش مهم از حفظ سلامتي، مراقبت از وضعيت سلامت رواني‌تان است. تحقيقات نشان مي‌دهد استرس کنترل نشده مي‌تواند موجب ضعف سيستم ايمني شود

چه بايد بکنيد اگر علائم آنفلوانزا را احساس کرديد؟
امسال اگر يک روز صبح با خارش گلو يا سرفه از خواب بيدار شديد، داروي سرماخوردگي مصرف کردن و به کار خود ادامه دادن کافي نيست. قدم‌هاي بعدي که بيشتر کارشناسان و پزشکان توصيه مي‌کنند اين است:
. خود را به مدت 10 روز از ساير اعضاي خانواده جدا کنيد.
. با پزشکتان تماس بگيريد و از او نظر بخواهيد که آيا لازم است تست کرونا بدهيد يا خير. اگر مجبوريد براي دادن تست از خانه خارج شويد، از وسايل حمل و نقل عمومي استفاده نکنيد.

علائم مشترک کوويد – 19 و آنفلوانزا
. تب يا احساس تب و لرز

. سرفه
. تنگي نفس يا مشکل در تنفس
. خستگي
. گلودرد
. آبريزش يا گرفتگي بيني
. درد عضلاني يا بدن درد
. سردرد
. اسهال و استفراغ (نادر)
اگر به دنبال تشخيص کوويد – 19 از آنفلوانزا هستيد، به از دست دادن حس چشايي يا بويايي خود دقت کنيد. اين علامت مي‌تواند از علائم اوليه‌ي ابتلا به کوويد – 19 باشد، نه آنفلوانزا.
اگر دچار بيماري زمينه‌اي هستيد که شما را در معرض بيماري شديد عفوني قرار مي‌دهد، در مورد تست هر دو نوع ويروس با پزشکتان مشورت کنيد.
به مواردي که سيستم ايمني‌تان را تقويت مي‌کنند نيز توجه کنيد: مثلاً خوب استراحت کردن، نوشيدن مايعات کافي، افزايش مصرف زينک (روي) و ويتامين C.
اگر گلودرد داريد، فوراً قرص مکيدني زينک در دهانتان بگذاريد.
ما چالش بزرگي را در جدال با پاندمي اخير و ويروس آنفلوانزاي فصلي پيش رو داريم اما راه‌هاي قابل قبولي براي محافظت از خود و خانواده نيز در اختيار داريم. بهترين کاري که مي‌توانيم بکنيم دقت داشتن نسبت به علائم و ايزوله کردن فرد بيمار به محض احساس ناخوشي از ديگران است.
چيز ديگري که اهميت دارد، درمان هر چه سريع‌تر کوويد – 19 يا آنفلوانزاست. پس منتظر نمانيد تا علائمتان شديد شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar