نماد آخرین خبر

آیا ملاتونین می‌تواند به کنترل اضطراب کمک کند؟

منبع
ايرنا
بروزرسانی
آیا ملاتونین می‌تواند به کنترل اضطراب کمک کند؟

ايرنا/ قرص‌ها و مکمل‌هاي ملاتونين براي رفع مشکلات خواب کاربرد دارند؛ ولي آيا اين قرص‌ها مي‌توانند در کاهش اضطراب نيز به ما کمک کنند؟
کساني که در خواب شب خود مشکل دارند و نمي‌توانند به خواب عميق بروند، با تجويز پزشک از ملاتونين استفاده مي‌کنند تا بتوانند راحت بخوابند و ساعات خواب خود را تنظيم کنند. ۶۶ درصد از کساني که براي مشکلات خواب به پزشک مراجعه مي‌کنند قرص‌ها و مکمل‌هاي ملاتونين را دريافت مي‌کنند. مکمل‌هاي ملاتونين متشکل از هورمون‌هايي هستند که به بدن پيام خواب مي‌فرستند.

۱. ملاتونين چگونه خواب را تنظيم مي‌کند؟
اگر ما خواب خوبي نداشته باشيم يا در ساعات مناسبي نخوابيم، سيکل‌ بدن به طور ناقص کار مي‌کند و ديگر عملکرد ارگان‌هاي بدن را با مشکل مواجه مي‌کند. در واقع مغز ما به طور طبيعي در نبود روشنايي ملاتونين توليد مي‌کند. شايد توجه کرده باشيد که وقتي لامپ روشن است به خوابيدن ميلي نداريد؛ ولي وقتي منبع روشنايي را خاموش مي‌کنيد خواب آلود مي‌شويد. اين احساس خواب‌آلودگي نتيجه‌ي توليد ملاتونين در بدن است که به مغز پيام خوابيدن را مي‌فرستد.

۲. مکمل‌هاي ملاتونين و اضطراب
برخي افراد از ملاتونين براي موارد ديگر استفاده مي‌کنند. ۳۷ درصد از بيماراني که براي سلامت ذهن خود به پزشک مراجعه مي‌کنند مانند درمان بيماري‌هاي اضطراب، افسردگي و کنترل استرس، مکمل‌هاي ملاتونين را دريافت مي‌کنند؛ اما آيا قرص‌هاي آرام‌بخش درماني براي اضطراب هستند؟ قطعا خير.

۳. ملاتونين به درمان اضطراب کمکي نمي‌کند
اضطراب از مشکلاتي است که براي حل آن بايد ريشه‌ي بيماري را در خود يا محيط اطراف جستوجو و درمان کنيم. قرص‌هاي ملاتونين براي بيماري اضطراب شبيه يک مّسکن موقتي عمل مي‌کنند که نه تنها بيماري را درمان نمي‌کند؛ بلکه به مرور زمان ريشه‌يابي و درمان را نيز دشوار مي‌سازد؛ حتي ممکن است اعتياد به قرص‌هاي آرام‌بخش نيز به وجود آيد.

۴. ملاتونين در «روند درمان اضطراب» کمک مي‌کند
قرص ملاتونين درمان نيست؛ بلکه در روند درمان اضطراب در کنار ديگر موارد به بيماران کمک مي‌کند. بسياري از بيخوابي‌هاي اضطرابي درباره‌ي برخي موضوعاتي که براي ما مهم هستند پيش مي‌آيند. صبح روز بعد به علت بيخوابي شب پيش مضطرب‌تر مي‌شويم. اين تداخل در سيکل خواب، سلامت همه‌ي بدن ما را تحت تاثير قرار مي‌دهد. بنابراين مي‌توانيم براي جلوگيري از اضطراب بيشتر، در کنار ديگر راه‌حل‌هاي درمان، از اين مکمل کمک بگيريم.

۵. اثرات جانبي ملاتونين
ملاتونين در بين قرص‌هاي خواب‌آور کمترين اثرات جانبي را دارد. با اين‌ حال ممکن است در هنگام مصرف عوارضي مانند سردرد، سرگيجه، حالت تهوع، سنگيني خواب، افسردگي يا تشديد افسردگي را تجربه کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره