باشگاه خبرنگاران/ سطح بالاي کلسترول اصطلاحي است که به ماده متراکم چرب در خون گفته مي‌شود. افزايش اين ماده چرب در خون که به کلسترول معروف است مي‌تواند منجر به انسداد رگ‌هاي خوني شود.

انسداد رگ‌هاي خوني خطر حملات قلبي و مغزي را افزايش مي‌دهد؛ زيرا اين اتفاق، مانع از خون رساني به قلب و ساير اعضاي بدن مي‌شود.

تشخيص کلسترول خون بالا هميشه آسان نيست؛ زيرا اين بيماري علائم مشخصي ندارد، اما گاهي اوقات مي‌توان با ظهور زائده‌هايي زردرنگ در پوست که يک علامت هشدارآميز است، آن را تشخيص داد.

اين زائده‌ها که به آن "اگزانتالاسما" نيز گفته مي‌شود، به دليل مقادير بالاي کلسترول در خون، يعني يک گروه کلسترول به رنگ زرد در زير پوست ايجاد مي‌شود.

اندازه اگزانتالاسما مي‌تواند از يک سر سوزن تا اندازه يک حبه انگور متفاوت باشد که معمولاً شبيه برجستگي زير پوست است و ممکن است زرد يا نارنجي به نظر برسد. اگر متوجه وجود زائده زردرنگ در بدن خود شديد، فورا با پزشک خود مشورت کنيد.

پوست

اين توده‌هاي زرد امکان دارد زائده‌هاي فردي جداگانه‌ باشند يا به صورت خوشه‌اي ايجاد شوند و در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. اگر زماني متوجه وجود زائده زردرنگ در بدن خود شديد، بايد فورا با پزشک خود مشورت کنيد؛ زيرا سطح بالاي کلسترول در خون مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند آنژين (درد قفسه سينه ناشي از بيماري قلبي)، فشار خون بالا و سکته مغزي را افزايش دهد.

ممکن است علت افزايش سطح کلسترول خون مصرف بيش از حد غذا‌هاي چرب يا عدم ورزش کافي باشد. چاقي، سيگار کشيدن و مصرف الکل نيز در افزايش سطح کلسترول خون سهيم هستند.

دارو‌ها مي‌توانند به کنترل سطح کلسترول خون کمک کنند، اما رعايت رژيم غذايي سالم و ورزش منظم نيز مهم است؛ بنابراين هر فردي بايد براي کنترل سطح کلسترول خون خود، علاوه بر ۱۵۰ دقيقه ورزش در هفته، دستکم روزانه پنج وعده از ميوه و سبزيجات استفاده کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar