سيناپرس/ بدن براي ساخت سلول هاي سالم به کلسترول نياز دارد اما بالا رفتن ميزان کلسترول خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي را افزايش مي دهد.
معمولا افراد با آزمايش خون متوجه بالا بودن کلسترول مي شوند اما بروز علائمي در بدن مي تواند زنگ خطري براي افزايش اين مورد خطرناک در بدن باشد.
 کنترل سطح کلسترول در افراد به ويژه کساني که در معرض خطر هستند، از اهميت بالايي برخوردار است تا از اين طريق بتوان خطر بروز بيماري هاي قلبي و انسداد عروق خوني را کاهش داد. معمولا ميزان بالاي کلسترول علائمي را به دنبال ندارد و باعث بروز مشکلات اورژانسي مي شود. اما گاهي علائم جسمي ممکن است نشانه کلسترول بالا باشد که به شما هشدار مي دهد راه هايي را براي کنترل آن انجام دهيد.

درد در دست ها و پاها
تجمع کلسترول مي تواند باعث ايجاد لخته در عروق دست ها و پاها شود. اين تمرکز کلسترول در اين نواحي به طور دائم ادامه داشته و باعث دردناک شدن دست ها و پاها مي شود.

سوزن سوزن شدن مداوم
بروز اختلال در جريان خون در قسمت هايي از بدن باعث ايجاد احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها مي شود. ميزان بالاي کلسترول خون باعث غليظ شدن جريان خون شده و روي جريان خوني که به اعصاب مي رسند، تأثير گذاشته و باعث سوزن سوزن شدن مي شود.

درد قفسه سينه در سمت چپ
به گزارش سيناپرس، درد قفسه سينه به ويژع در ناحيه سمت چپ نشانه انسداد عروق خوني در اطراف قلب بوده و مي تواند باعث ايجاد درد شود. گاهي، اين درد حتي ممکن است تا ناحيه گردن هم انتشار يابد. ميزان بالاي کلسترول در خون ممکن است درد قفسه را به همراه داشته باشد که مي تواند علامت حمله قلبي هم باشد.

احساس درد در پشت سر
انسداد عروق خوني در ناحيه اطراف سر ممکن است سردرد در پشت سر را به دنبال داشته باشد. اين شرايط زماني ايجاد مي شود که عروق خوني با پلاک هاي کلسترول مسدود شده باشند. اگر به موقع چنين شرايطي تشخيص داده نشود، عروق خوني پاره شده و موجب سکته مي شود.
کلسترول در کل بدن پخش مي شود؛ حمله کلسترول به پروتئين ها و ترکيبات پروتئيني به ليپوپروتئين شناخته مي شود. به گزارش سيناپرس؛ کلسترول انواع مختلفي دارند که بسته به اين که ليپوپروتئين با خود چه حمل مي کند، متفاوت است. ليپوپروتئين کم چگالي به LDL يا کلسترول بد شناخته مي شود که ذرات کلسترول را درکل بدن پخش مي کند. LDL در ديواره عروق تشکيل شده و آنها را سخت و باريک مي کنند.
اما کلسترول خوب يا HDL کلسترول اضافي را به کبد مي رساند. مشخصات ليپيدي همچنين تري گليسيريد ها را اندازه گيري مي کنند که نوعي چربي خون موجود در خون هستند. بالا بودن ميزان تري گليسيريد هم مي تواند خطر بيماري قلبي را افزايش دهد.

بالابرنده هاي کلسترول
محققان بر اين باورند که رژيم غذايي نامناسب، چاقي، نداشتن تحرک و ورزش نکردن، سيگار کشيدن، سن و ابتلا به ديابت از جمله عوامل پرخطري است احتمال افزايش ميزان کلسترول را به دنبال دارند.
مصرف چربي هاي اشباع که بيشتر در فرآورده هاي حيواني و چربي هاي ترانس، کلوچه هاي صنعتي و پاپ کورن وجود دارند، ممکن است کلسترول را در بدن افراد بالا ببرند. غذاهاي سرشار از کلسترول مانند گوشت قرمز و فرآورده هاي لبني پرچرب نيز از ديگر عوامل بالا رفتن کلسترول محسوب مي شوند.

کاهنده هاي مؤثر
اما از سوي ديگر، رژيم مديترانه اي از جمله رژيم هاي مؤثري هستند که محققان براي کاهش ميزان کلسترول توصيه مي کنند. ورزش کردن و فعاليت بدني به کاهش کلسترول و خطرات جدي براي سلامتي کمک مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar