روزياتو/ ما روزانه به طور متوسط ۲،۶۱۷ بار تلفن همراه خود را لمس مي کنيم. اعتيادمان به تلفن همراه مان را چه انکار کنيم و چه تأييد، نقش پررنگ اين دستگاه در زندگي ما بر هيچ کس پوشيده نيست. با اين حال جالب است که فکر کنيم چه مي شد اگر يک روز بدون آن از خواب بيدار مي شديم. شايد تغييرات مثبتي در زندگي مان رخ مي داد و شايد هم نه.
در ادامه مي خواهيم ببينيم اگر دست کم يک هفته بدون تلفن همراه مان زندگي کنيم چه اتفاقي برايمان مي افتد.

۱- شايد در ابتدا به خاطر استفاده نکردن از گوشي ترس تان بگيرد

تحقيقات نشان داده کساني که به تلفن همراه خود اعتياد دارند بيشتر ممکن است احساس افسردگي و خشم کنند.
وقتي براي انجام کاري بيرون مي رويد سعي کنيد تصور کنيد تلفن تان را در خانه جا گذاشته ايد. ممکن است احساس اضطراب کنيد.
به اين حالت نوموفوبيا يا بي گوشي هراسي گفته مي شود. نوموفوبيا حالتي رواني است و به ترس ناشي از جدايي از تلفن همراه خود اطلاق مي شود. در اين حالت احساس مي کنيد ارتباط تان با تمام دنيا قطع شده است.
نوموفوبيا را ممکن است زماني که گوشي تان خاموش است هم تجربه کنيد. نشانه هاي آن عبارتند از:
اضطراب، ترس، وحشت، احساس تنهايي
تغييرات تنفسي، لرزش بدن
عرق کردن
سردرگمي
تپش قلب
بستگي دارد که خودتان چقدر سريع بتوانيد از اين فوبيا خلاص شويد اما اين اتفاق به صورت تدريجي رخ مي دهد. بعضي ها خيلي زود خود را با شرايط وفق مي دهند. ممکن است بعد از چند روز بدون گوشي ديگر مشکلي نداشته باشد اما به طور کلي احساس کنيد اين وضع براي مدت محدودي برايتان قابل تحمل است.

۲- ممکن است نشانه هاي ترک اعتياد را تجربه کنيد

نشانه هاي ترک اعتياد به خاطر اعتيادي که به تلفن همراه تان پيدا کرده ايد به سراغ تان مي آيد. وقتي از چيزي که به آن وابسته شده ايد محروم مي شويد، ممکن است تغييراتي در خلق و خو و رفتارتان پيدا کنيد. همين اتفاق زماني که نتوانيد از تلفن همراه تان استفاده کنيد هم رخ مي دهد، اما فقط در ابتدا.
ممکن است حتي دچار حالت تهوع و سردرد هم شويد. آنوقت تنها چيزي که مي توانيد به آن فکر کنيد تلفن هوشمندتان است. بعضي افراد حتي ممکن است دچار توهم شوند و تصور کنند صداي ويبره يا زنگ گوشي مي شنوند.

اين وضعيت براي کساني که از بازي هاي گوشي خود استفاده مي کنند مي تواند غير قابل تحمل باشد. اين بازي ها سطح هورمون دوپامين در بدن را بالا مي برند بنابراين احساس پاداش گرفتن مي کنيد و اعتماد به نفس تان بالا مي برد. محروميت از اين شرايط مي تواند نشانه هاي ترک اعتياد را به شکل چشمگيرتري در شما ايجاد کند.

۳- کم کم قدر آسايش و راحتي که تکنولوژي مدرن در زندگي مان ايجاد کرده را مي فهميد

ما به استفاده از چيزهاي خوب خيلي زود عادت مي کنيم. تا همين چند وقت پيش به شيوه ي پرداخت غير تماسي فکر نکرده بوديم و کارت هاي بانکي مان را همه جا با خود مي برديم. حالا اما براي پرداخت هايمان تنها چيزي که نياز داريم يک تلفن همراه است، نه يک کيف پول بزرگ.
همه ي اين ها فوايد زيادي دارند و زندگي تان را بسيار راحت تر مي کنند. به همين دليل از لحظه اي که از تلفن همراه تان جدا شويد، ممکن است شروع به تحليل همه چيز کنيد و آسايش و راحتي که در کوچک ترين چيزها وجود دارد را ببينيد.

۴- رفته رفته احساس آرامش مي کنيد

بعد از مبارزه با هر اعتيادي، پاداشي هست. آرامش همه ي وجودتان را مي گيرد. بله شايد اولش احساس انزوا و جدا افتادن کنيد اما بعدش به اين شرايط جديد عادت مي کنيد. مردي دست به يک آزمايش زد و يک هفته را بدون تلفن همراه سپري کرد. او در پايان اين تجربه گفت: «واقعاً جدا افتاده بودم يا فقط دوباره کنترل زندگي ام را به دست گرفته بودم؟»
رفته رفته روي چيزهايي که واقعاً برايتان اهميت دارد تمرکز مي کنيد و خواندن کتاب و روزنامه لذت زيادي به زندگي تان مي دهد.

۵- خواب تان کم کم بهتر مي شود
مغز ما بسيار به نور حساس است و نور آبي که از گوشي هاي هوشمند ساطع مي شود توليد ملاتونين را به تعويق مي اندازد. کمبود ملاتونين مي تواند خوابيدن را دشوار کند. با حذف اين نور، خواب تان به حالت عادي برمي گردد.
علاوه بر اين ، عدم استفاده از تلفن همراه در هنگام خواب باعث افزايش شادي و کيفيت زندگي مي شود. روحيه تان بهتر مي شود و دنيا رنگ تازه اي برايتان پيدا مي کند.

۶- ذهن تان رها مي شود و مي تواند براي خود پرسه بزند
دنياي مدرن با شتاب زيادي همراه است و هر روز اطلاعات زيادي وارد ذهن ما مي شود. وقتي اين اطلاعات را به طور مداوم و به ميزان زياد دريافت مي کنيد، حتي اگر اخبار مثبتي باشند هم به اين اتفاق عادت مي کنيد. اين امر جلوي پرسه زني ذهن تان را مي گيرد.
اما اگر وقتي در صفي منتظر يا در مترو هستيد به جاي خيره شدن به تلفن همراه تان درباره ي چيزي فکر کنيد، احساس خوبي پيدا خواهيد کرد. حالا راحت تر مي توانيد خودتان و اطرافيان تان را کشف کنيد.

۷- در نهايت ممکن است از پس گرفتن تلفن همراه تان خوشحال شويد
بعضي از کساني که زندگي بدون تلفن همراه را آزمايش کردند ترجيح دادند دوباره سراغش بروند.
«يکي از غير منتظره ترين مزاياي اين کار اين است که با فاصله ي عاطفي که از تلفن همراهم گرفتم، دوباره قدرش را فهميدم.»
«يک هفته سر کردن بدون تلفن همراه باعث شد بفهمم در جامعه مدرن، يک ابزار چه اهميت زيادي دارد.»
تنها خودتان مي توانيد تصميم بگيريد که چقدر بايد از تلفن همراه تان استفاده کنيد، اما گاهي فاصله گرفتن از آن به طور قطع کمک مي کند اطلاعات جديدي وارد مغزتان شود و قدر هر چيزي را بيشتر بدانيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar