ايرنا/کلسترول يک نوع چربي است که در تمام سلول هاي بدن وجود دارد. در حالي که بسياري از افراد تنها از مضرات اين نوع چربي باخبر هستند، بايد گفت وجود آن براي بسياري از عملکردهاي حياتي بدن ضروري است.


کلسترول براي توليد صفرا ضروري بوده و همچنين مسئول هضم چربي است. علاوه بر اين، در توليد بسياري از هورمون ها نقش دارد و براي تقويت سلامت قلب و عروق مفيد است.

مشکل اينجاست که با وجود نياز اندام ها به کلسترول، افزايش آن باعث آسيب هاي جبران ناپذير مي شود. اين در حالي است که بسياري از افراد هنوز از علائم افزايش کلسترول در بدن مطلع نيستند چون اين علائم به راحتي قابل مشاهده نبوده و در نهايت منجر به فشار خون بالا، نارسايي کليه و ... خواهد شد.

با اين حال، شگفت انگيزترين علائم افزايش سطح کلسترول در بدن که نياز به پيگيري هاي جدي دارند، از اين قرار است:

تورم و بي حسي اندام: يکي از علائم اوليه کلسترول بالا، تورم و بي حسي اندام است. اين واکنش اتفاق مي افتد چون ليپيدهاي انباشته از گردش خون موثر جلوگيري مي کنند و اين کار باعث کاهش اکسيژن و مواد مغذي عضلات مي شود.

بوي بد دهان (هاليتوزيس): تنفس بد بو و بوي بد دهان يکي از نشانه هاي بسيار رايج افرادي است که داراي کلسترول بالا هستند. کلسترول بالا باعث ايجاد مشکلات جدي در فرايند هضم مواد غذايي شده و اين اتفاق خود عامل بوي بد دهان خواهد شد.

نفخ و سوء هاضمه: سطوح کنترل نشده کلسترول بد يا همان ال دي ال، به عنوان يک عامل مهم براي صدمات جدي به دستگاه گوارش مانند سوء هاضمه و نفخ شناخته شده است. ليپيدهاي اضافي در خون و کبد متابوليسم را مختل کرده و از هضم موثر جلوگيري مي کنند؛ به ويژه هنگامي که غذاهاي با چربي بالا مصرف مي شوند.

سرگيجه و سردرد: کلسترول موجود در شريان ها مانع گردش خون موثر شده و با کاهش اکسيژن خون، باعث ايجاد سردرد، سرگيجه، از دست دادن تعادل و ... مي شود.

مشکلات ديد: کلسترول اضافي در بدن منجر به مشکلات بينايي مي شود. سوزش چشم، تاري ديد و زردي چشم از عوارض کلسترول بالا هستند.

يبوست: تشکيل ليپيدها در شريان ها با تاثير منفي روي فرايند هضم منجر به کاهش تحرک روده ها و ابتلا به يبوست مي شود.

درد قفسه سينه: اين درد هميشه يک دليل براي معاينات فوري پزشکي است. اگرچه بسياري از بيماري ها با درد قفسه سينه ارتباط مستقيم دارند، در اکثر موارد، اين درد مرتبط با کلسترول بالا است. ايجاد چربي در شريان ها جريان خون را محدود کرده و مي تواند باعث فشار خون بالا و افزايش درد در قفسه سينه شود.

خستگي و ضعف مزمن: احساس ضعف، خستگي و ميل به خواب در ساعات غير معمول روز ناشي از تغذيه نامناسب، فعاليت بدني بيش از حد و يا برخي بيماري ها است. با اين حال کلسترول بالا هم مي تواند يک عامل دخيل باشد. با توجه به اين که کلسترول بالا جريان خون را محدود مي کند، مي تواند منجر به مشکلات ذهني و جسمي شود.

مشکلات پوستي: لکه هاي قرمز روي پوست، التهاب و احساس ناخوشايند خارش، از علائم کلسترول کنترل نشده است.

آلرژي هاي غذايي: انباشت بيش از حد چربي در شريان ها و کبد مي تواند براي برخي از افراد همراه با آلرژي هاي جديد غذايي باشد.

منبع: steptohealth

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar