باشگاه خبرنگاران/ به نقل از مديکال اکسپرس، نتايج يک کارآزمايي باليني در دانشکده پزشکي، کالج ترينيتي و بيمارستان سنت جيمز انگليس نشان داده است که داروي آپاداسيتينيب موثرترين درمان تاکنون براي بيماري مزمن درماتيت آتوپيک است. اين تحقيق براي درمان‌هايي که بهبود علائم را در درماتيت آتوپيک متوسط تا شديد ايجاد مي‌کنند، بسيار حياتي است.

اين نشريه اثر و ايمني آپاداسيتينيب را در مقايسه با دارونما براي درمان درماتيت آتوپيک متوسط تا شديد در بزرگسالان گزارش مي‌کند. فاز ۳ اين مطالعه جهاني شامل ۱۶۰۰ بيمار بوده و طي دو سال گذشته در مرکز تحقيقات باليني «هلث ريسرچ بورد» در بيمارستان سنت جيمز انجام شده است.

درماتيت آتوپيک يک بيماري التهابي مزمن و عودکننده است که با چرخه‌اي از خارش و خراش شديد همراه است و منجر به پوسته پوسته و ترک پوست مي‌شود و تقريبا ۱۰ درصد بزرگسالان و ۲۵ درصد کودکان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. بين ۲۰ تا ۴۶ درصد بزرگسالان مبتلا به درماتيت آتوپيک بيماري متوسط تا شديد دارند. دامنه علائم بار جسمي، رواني و اقتصادي قابل توجهي را متوجه افراد تحت تاثير اين بيماري مي‌کند.

نتايج نشان مي‌دهد تاکنون آپاداسيتينيب موثرترين درمان درماتيت آتوپيک در آزمايش‌هاي باليني است. ميزان و گستردگي اثر درماني در مقايسه با دارونما در جنبه‌هاي چند وجهي درماتيت آتوپيک شواهدي را ارائه مي‌دهد که يک درمان هدفمند با مسدود کردن مسير‌هاي التهابي متعدد مي‌تواند به رفع نياز‌هاي برآورده نشده اساسي در درمان درماتيت آتوپيک متوسط تا شديد کمک کند.

اين يافته‌هاي محوري مي‌تواند اهداف درماني و استاندارد‌هاي مراقبت از بيماران با درماتيت آتوپيک متوسط تا شديد را تغيير دهد.

پروفسور آلن ايروين محقق اصلي اين مطالعه گفت: درماتيت آتوپيک يک بيماري التهابي پوستي شايع است که در صورت شديد بودن، تاثير بسزايي در کيفيت زندگي دارد. اين نتايج بسيار دلگرم کننده است و اميدوارم به زودي گزينه درماني اضافي را براي بيماران ارائه دهد. موفقيت اين آزمايش باليني نيزنشان دهنده ارزش سرمايه گذاري در مرکز تحقيقاتي ترينيتي در بيمارستان سنت جيمز است، به اين معني که بيماران ايرلندي به درمان‌هاي پيشرفته دسترسي دارند و کارآموزان پزشکي و پرستاري ايرلندي مهارت‌هاي تحقيقاتي ارزشمندي کسب مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar