سيناپرس/برخي سرطان ها مانند سرطان پانکراس زماني تشخيص داده مي شوند که بيماري پيشرفته شده باشد که معمولا با انواع دردها خود را نشان مي دهد بنابراين آگاهي نسبت به اين علائم مي تواند به روند تشخيص کمک کند.

 به نقل از eatthis، سرطان پانکراس يکي از ترسناک ترين انواع سرطان است و با وجود اين که جزء مرگبارترين سرطان ها نيست، اما جزء دردناک ترين انواع آن به شمار مي رود. اين بيماري معمولا در صورتي که چکاپ هاي منظم انجام نشود، ناشناخته باقي مي ماند و زماني تشخيص داده مي شود که بيماري کاملا پيشرفت کرده باشد و به شکم و استخوان ها گسترش يافته يا به اندام ها يا ستون مهره فشار وارد کند. 

برخي علائم اوليه که البته مشابه علائم در بيماري هاي ديگر است، مي تواند زنگ خطري باشد که شما را نسبت به وجود بيماري در بدنتان حساس کند اما به خاطر داشته باشيد که هيچ کدام از اين موارد به تنهايي بيانگر سرطان پانکراس نيست و حتما بايد مورد بررسي پزشک قرار گيرد چرا که ممکن است نشانه بيماري هاي ديگر هم باشد. 

کمردرد
دردي که به سمت کمر انتشار مي يابد، ممکن است نشانه مشکلات متعددي باشد که اغلب آنها هم خطرناک نيستند، اما يکي از نشانه هاي آن، سرطان پانکراس است. به گزارش سيناپرس، توموري که در پانکراس شروع به فعاليت مي کند، مي تواند روي اندام هاي اطراف فشار وارد کرده و باعث بروز درد شود. گاهي، سرطان پانکراس اعصاب اطراف پانکراس را هم درگير کرده و درد کمر ايجاد مي کند. 

مدفوع کم رنگ يا روغني
پانکراس آنزيمي ترشح مي کند که به هضم چربي هاي بدن کمک مي کند. سرطان پانکراس اين فرآيند را مختل مي کند و در نتيجهف چربي به داخل مدفوع کشيده مي شود. اين علامت بيانگر آن است که بدن موادغذايي را به درستي تجزيه نمي کند. صفرا و بيلي روبين به مواد زائد قهوه اي رنگ تبديل مي شوند اما اگر مجاري صفراوي توسط تومور مسدود شوند، مدفوع کم رنگ تر شده و حتي به خاکستري يا رنگي شبيه خاک رس تغيير رنگ مي دهد. 

حالت تهوع يا استفراغ بعد از خوردن غذاهاي چربي
اگر بعد از خوردن غذاهاي چرب، احساس تهوع يا استفراغ مي کنيد، ممکن است يکي ديگر از علائم تومور پانکراس باشد که باعث انسداد نسبي مجاري گوارشي، سوزش سر دل و مشکل در هضم غذا مي شود. در صورت تکرار اين مشکل حتما با پزشک مشورت کنيد. 

زردي
زرد شدن پوست و چشم ها زماني رخ مي دهد که بيلي روبين، يکي از اجزاي صفرا، در خون جمع مي شود. صفرا از کيسه صفرا از طريق مجراي صفراوي مشترک که از لوزالمعده عبور مي کند، حرکت مي کند. به گزارش سيناپرس، اگر توموري بر سر راه پانکراس در حال رشد باشد، ممکن است مجراي صفراوي و جريان صفرا را مسدود کرده و باعث بروز زردي شود. 

ديابت
اگر حتي با رعايت رژيم غذايي و داشتن وزن متعادل به ديابت نوع دو مبتلا شده ايد، ممکن است يکي از نشانه هاي ابتلا به سرطان پانکراس باشد. پانکراس مسئول ترشج انسولين در بدن است که قند خون را تنظيم مي کند. ايجاد تومور در اين اندام حساس، مي تواند اين فرآيند را مختل کرده و باعث بروز ناگهاني ديابت نوع دو شود. در افراد مبتلا به ديابت نوع دو که دچار سرطان پانکراس مي شوند، کنترل ديابت بسيار دشوار مي شود. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar