ايسنا/ سويه دلتا سريعترين و مسري ترين نسخه از ويروس کروناي عامل بيماري کوويد-۱۹ و با بالاترين قدرت بيماري‌زايي است که در حال حاضر جهان با آن مواجه شده و طبق گفته ويروس شناسان، مفروضات مربوط به اين بيماري را بر هم زده و اين درحاليست که شماري از کشورها، اخيرا محدوديت ها را تسهيل کرده و فعاليت اقتصادي خود را از سر گرفته‌اند.

بر اساس مصاحبه انجام شده با ۱۰ متخصص برجسته بيماري کوويد-۱۹، قدرت واکسن براي ايجاد مصونيت در برابر نوع شديد بيماري و کاهش بستري‌ها بر اثر ابتلا به هر نوع از کروناويروس، بسيار بالاست و افرادي که بيشتر در معرض خطر هستند کساني‌اند که هنوز در برابر بيماري واکسينه نشده اند.

با اين وجود شواهد فزاينده اي نشان مي دهد سويه دلتا که براي اولين بار در هند شناسايي شد، قادر است افراد واکسينه شده را نيز نسبت به نسخه هاي قبلي با سرعت بيشتري آلوده کند و نگراني هايي مبني بر اين وجود دارد که حتي ممکن است ويروس را گسترش دهد.

برخي از متخصصان در ايالات متحده اخيرا اظهار داشتند: به همين دليل استفاده از ماسک، رعايت فاصله گذاري اجتماعي و ساير اقدامات پيشگيرانه ممکن است حتي در کشورهايي که برنامه گسترده واکسيناسيون را در پيش گرفته اند، ضرورت پيدا کند.

مقامات بهداشتي در آمريکا اين روزها در حال بررسي اين موضوع هستند که آيا لازم است دستورالعمل استفاده از ماسک در افراد واکسينه شده مورد بازبيني قرار گيرد؟

در لس آنجلس، پرجمعيت ترين شهر ايالات متحده، استفاده از ماسک حتي در بين افراد واکسينه شده در فضاهاي عمومي سرپوشيده الزامي است.

"شارون پيکاک"، ميکروبيولوژيستي که اقدامات انگليس براي تعيين توالي ژن هاي انواع کروناويروس را اداره مي کند، در اين رابطه مي‌گويد: در حال حاضر بزرگترين خطر براي جهان، سويه دلتاست که با سرعت بالايي منتقل مي‌شود.

ويروس ها به طور مداوم از طريق جهش و با ايجاد سويه هاي جديد، تکامل پيدا مي‌کنند و گاهي اوقات سويه هاي جديد، خطرناک تر از نسخه اصلي ويروس هستند.

نگراني اصلي در مورد سويه دلتا اين نيست که شدت بيماري را افزايش مي‌دهد بلکه اين سويه بسيار راحت تر و سريعتر، از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود و در نتيجه مي‌تواند موجب افزايش موارد ابتلا و بستري در افراد واکسينه نشده شود.

سازمان بهداشت عمومي انگليس روز جمعه اعلام کرد: از مجموع ۳۶۹۲ نفري که به دليل ابتلا به سويه دلتا بستري شده اند، ۵۸.۳ درصد واکسينه نشده و ۲۲.۸ درصد کاملا واکسينه شده اند.

در سنگاپور نيز که سويه دلتا شايع ترين نوع است، مقامات دولتي روز جمعه گزارش کردند که سه چهارم موارد کروناويروس در ميان افراد واکسينه شده رخ داده، هرچند هيچ يک از آنان گرفتار نوع شديد بيماري نشده اند.

به نقل از خبرگزاري رويترز، در ايالات متحده که بيش از هر کشور ديگري موارد ابتلا و فوت ناشي از کوويد-۱۹ را گزارش کرده، سويه دلتا حدود ۸۳ درصد از موارد جديد ابتلا را تشکيل مي دهد. تاکنون افراد واکسينه نشده نزديک به ۹۷ درصد موارد ابتلاي شديد به بيماري را شامل مي‌شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar