بهداشت نيوز/ مطالعه جديد توسط محققان کلينيک مايو آمريکا نشان داده است که آسيب حاد کليوي که اغلب در بيشتر بيماران کرونايي بستري در بيمارستان رخ مي‌دهد، مشابه آسيب کليوي ناشي از سپسيس است و واکنش ايمني ناشي از عفونت نقش اساسي در اين بروز اين مشکل دارد.

يافته‌هاي مطالعه همچنين نشان مي‌دهد که اختلال در عملکرد ميتوکندري يعني از دست دادن عملکرد در توليد انرژي سلولي معمولاً در آسيب کليه ناشي از کوويد ۱۹ ديده مي‌شود.
تا به امروز مشخص شده است که بيش از يک سوم بيماران کرونايي بستري در بيمارستان، آسيب حاد کليه ناشي از کوويد ۱۹ را گزارش مي‌کنند و نارسايي ناگهاني کليه عامل خطر مرگ و مير در بيمارستان است.
دکتر «ماريام الکساندر»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «اين موارد نشان مي‌دهد که کوويد ۱۹ مي‌تواند باعث ايجاد يک واکنش ايمني قوي در بيماران شود که به آسيب کليه منجر مي‌شوند و درمان‌هاي حمايتي کليه بايد فوراً براي اين بيماران آغاز شود.»
وي همچنين اضافه کرد: «داده‌هاي مطالعه ما به آسيب ميتوکندري به عنوان يک هدف بالقوه براي درمان‌ها اشاره دارد که برخي از آن‌ها اخيراً در مدل‌هاي پيش باليني توليد و آزمايش شده اند.»
مشخص شده است که نوع شديد بيماري کوويد ۱۹ با واکنش التهابي سيستميک و همچنين التهاب در قلب و ريه‌ها همراه است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar