برترين ها/ خيار يکي از مفيدترين و خوش‌عطرترين ميوه‌هايي است که شايد خيلي از ما به دليل در دسترس بودن کمتر به خواص بي‌نظير آن فکر کرده باشيم. خيار يک ميوه کم کالري و سرشار از آنتي اکسيدان است که براي سلامت بدن و همچنين کاهش وزن بسيار مناسب است.

خيار کالري بسيار پاييني دارد و سرشار از ويتامين‌ها و مواد معدني مختلف است. اين ميوه در حدود ۹۶ درصد از آب تشکيل شده است و حاوي مقادير زيادي فيبر است. از مهم‌ترين مواد معدني و ويتامين‌هاي خيار مي‌توان به ويتامين C، ويتامين K، ويتامين B، منيزيم، پتاسيم، مس و منگنز اشاره کرد.

طبع و مصلح خيار چيست؟

خيار در طب سنتي طبعي سرد دارد. اما از آن جايي که تلخي طبع گرمي دارد و انتهاي خيار گرم است، گفته مي‌شود که بهتر است خيار را تا انتهاي آن مصرف کنيد. اين کار موجب تعديل طبع خيار مي‌گردد. همانطور که گفته شد، طبع خيار سرد است. از همين رو افرادي که سرد مزاج و بلغمي هستند بايد در خوردن آن احتياط کنند. بهتر است اين افراد خيار را با مصلح آن مصرف کنند. مصلح خيار نمک، عسل، خرما، سياه دانه، زنيان و نعناع است.


خواص خيار براي سلامتي بدن

خيار فوايد و خاصيت‌هاي زيادي براي بدن. استفاده از ميوه هم به صورت خوراکي و هم موضعي براي سلامت بدن مفيد است. در ادامه به مهم‌ترين خواص خيار براي بدن اشاره شده است.

۱- آبرساني

بدن يک فرد بالغ به طور روزانه به حدود ۳ ليتر آب يعني در حدود ۱۲ ليوان آب نياز دارد. حدود ۱/۴ اين آب از راه مواد غذايي و سبزيجات و ميوه‌هايي که روزانه مصرف مي‌کنيم، تأمين مي‌شود. ۹۶ درصد از خيار آب است و از همين رو خوردن خيار يک راهکار ساده و مؤثر براي درمان کم آبي بدن است. خوردن خيار به تنظيم دماي بدن کمک مي‌کند و با آبرساني بدن به دفع مواد زائد و جذب مواد مغذي کمک مي‌کند. بهترين زمان خوردن خيار سبز براي هيدراته شدن بدن در صبح است. خوردن خيار در صبح موجب بهبود هضم غذا و آبرساني بدن مي‌شود.

۲- از بين بردن راديکال‌هاي آزاد

خيار حاوي مقادير زيادي آنتي اکسيدان است. خوردن اين ميوه مي‌تواند به از بين بردن راديکال‌هاي آزاد و همچنين پير شدن بدن جلوگيري کند. تجمع راديکال‌هاي آزاد در بدن موجب بروز بيماري‌هاي مزمن مي‌شود. شايد وجود آنتي اکسيدان‌هاي موجود در خيار و خاصيتي که در افزايش سيستم ايمني بدن دارد، موجب شده که بسياري از مقالات در مورد فوايد خيار براي کرونا نيز مقالاتي منتشر کنند. بسياري از بيماري‌ها نظير سرطان، بيماري‌هاي قلبي، ريوي و خود ايمني با کمبود آنتي اکسيدان در بدن مرتبط است. مطالعات نشان مي‌دهد که خيار حاوي آنتي اکسيدان‌هايي مثل فلاونوئيد و تانن است که در از بين بردن راديکال‌هاي آزاد بسيار مؤثر هستند.

خواص خيار، ميوه‌اي با فوايدي خاص براي زيبايي

۳- کاهش وزن

خيار يکي از مفيدترين ميوه‌ها براي کاهش وزن است. اين ميوه کالري بسياري کمي دارد و سرشار از فيبر است. هر وعده خيار که در حدود ۱۰۴ گرم وزن دارد، تنها حاوي ۱۶ کالري است. اين بدان معنا است که هر چقدر خيار بخوريد باز هم کالري زيادي جذب نخواهيد کرد. اضافه کردن خيار به سالاد، ساندويچ و غذا‌هاي مختلف مي‌تواند به کاهش دريافت کالري‌هاي روزانه شما و افزايش احساس سيري کمک کند. تحقيقات نشان مي‌دهد که خوردن آب خيار ارتباط تنگاتنگي با کاهش وزن دارد. خوردن آب خيار نه تنها بدن را هيدراته مي‌کند، بلکه موجب مي‌شود تا احساس سيري کنيد و غذاي کمتري مصرف کنيد. بهترين زمان مصرف آب خيار براي لاغري صبح‌ها به صورت ناشتا است.

۴- کاهش قند خون

خيار يکي از مفيدترين ميوه‌ها براي کاهش سطح قند خون در افراد ديابتي است. مطالعات نشان مي‌دهد که خوردن خيار با پوست مي‌تواند به کاهش قند خون در بدن کمک کند. تاکنون آزمايش‌ها و مطالعات زيادي در مورد تأثير خيار بر ديابت در انسان‌ها انجام نشده است، اما مطالعات انجام شده روي موش‌ها و شواهد موجود نشان مي‌دهد که خوردن اين ميوه با پوست مي‌تواند بر کاهش قند خون تأثير بگذارد.

۵- سلامت استخوان‌ها

خيار سرشار از ويتامين K است که به انعقاد خون و سلامت استخوان‌ها کمک مي‌کند. خوردن ويتامين K براي سلامت استخوان‌ها در سنين مختلف اهميت زيادي دارد. ۱۴۰ گرم خيار خرد شده بدون پوست حاوي ۱۰ ميکروگرم ويتامين K است. جالب است بدانيد که همه زنان بالاي ۱۹ سال در طول روز به ۹۰ ميکروگرم ويتامين K نياز دارند. اين مقدار براي مردان در حدود ۱۲۰ ميکروگرم است. ويتامين K به جذب کلسيم در بدن کمک مي‌کند و از همين رو در سلامت استخوان‌ها بسيار مؤثر است.

۶- کمک به جلوگيري و درمان سرطان

بخش انتهايي خيار که طعم تلخي دارد، حاوي ماده‌اي به نام کوکوربيتاسين است. اين ماده به توقف توليد سلول‌هاي سرطاني کمک مي‌کند و در جلوگيري از سرطان بسيار مؤثر است. مصرف ۱۳۰ گرم خيار در روز مي‌تواند ۱ گرم فيبر مورد نياز بدن را تأمين کند. از همين رو مصرف خيار به طور مستقيم روي سلامت روده‌ها و جلوگيري از سرطان روده بزرگ تأثير مي‌گذارد.

۷- سلامت قلب و عروق

فيبر به تنظيم کلسترول و جلوگيري از مشکلات قلبي عروقي کمک مي‌کند. ۱۴۰ گرم بدون پوست حاوي حدود ۱۹۰ ميلي گرم پتاسيم و ۱۷ گرم منيزيم است. کاهش مصرف سديم در کنار افزايش پتاسيم مي‌تواند به جلوگيري از فشار خون بالا کمک کند. به علاوه خيار به جلوگيري از تصلب شرايين و ابتلا به بيماري‌هاي قلبي کمک مي‌کند.

۸- مراقبت از پوست

تحقيقات نشان مي‌دهد که خيار براي سلامت پوست بسيار مفيد است. استفاده از خيار به صورت موضعي روي پوست مي‌تواند به خنک شدن و تکسين پوست کمک کند و سوزش و التهابات پوستي را برطرف کند. از طرف ديگر ماسک خيار براي درمان سوختگي نيز بسيار مفيد است. استفاده از خيار روي چشم نيز مي‌تواند به کاهش پف در صبح کمک کند. استفاده از ماسک خيار مي‌تواند به کاهش چين و چروک‌هاي پوستي و خشکي پوست نيز کمک زيادي کند.

۹- درخشان شدن مو‌ها

خيار حاوي گوگرد و سيليکون است که مي‌تواند به تقويت و درخشان شدن مو‌ها کمک کند. مصرف خيار به صورت خوراکي و ماسک مي‌تواند به نرم شدن و ابريشمي شدن مو‌ها کمک کند. از طرف ديگر خيار موجب مي‌شود تا رشد مو‌ها افزايش پيدا کند و با تأمين آب مورد نياز بدن از خشکي مو نيز جلوگيري مي‌کند.

۱۰- خواص خيار سبز براي معده

خيار نقش فوق العاده‌اي بر هضم غذا دارد. خوردن خيار موجب جذب ريز مغذي‌ها و بهبود روند هضم مي‌شود. از طرف ديگر گنجاندن خيار در رژيم غذايي روانه موجب مي‌شوند تا مواد زائد بهتر از طريق روده دفع شوند و سيستم گوارش شما بهتر عمل کند.

خواص خيار، ميوه‌اي با فوايدي خاص براي زيبايي

۱۱- درمان بدبو شدن دهان

خيار موجب خنک شدن دهان و خوشبو شدن دهان کمک زيادي مي‌کند. مواد فتوشيميايي موجود در خيار مي‌تواند باکتري‌هايي که موجب بد بو شدن دهان مي‌شوند را نابود کند. براي اين کار تنها لازم است يک برش خيار را براي ۳۰ ثانيه در دهان نگه داريد.

۱۲- چاقي صورت

خيار با تأمين رطوبت و آبرساني پوست موجب هيدراته شدن پوست صورت مي‌شود. مصرف خيار در شادابي پوست و جلوگيري از بروز مشکلات پوستي بسيار مؤثر است و ماساژ پوست با آب خيار مي‌تواند به سفت شدن پوست و پر شدن صورت و گونه‌ها کمک زيادي کند.

۱۳- سلامت کب

آب خيار براي کبد بسيار مفيد است و مي‌تواند با سم زدايي و پاکسازي کبد کمک کند. خوردن اين ميوه موجب جلوگيري از چاقي و احساس سيري مي‌شود و از همين رو مي‌تواند به کاهش وزن و بروز مشکلاتي مثل کبد چرب در افراد چاق نيز جلوگيري کند. از مهم‌ترين خواص ماست خيار در شب‌هاي تابستاني اين است که بدن شما خنک مي‌کند و عطش را کاهش مي‌دهد.

۱۴- درمان سردرد

حتماً شنيده ايد که بيش از نيمي از سردرد‌هايي که خيلي از ما به آن مبتلا مي‌شويم، به دليل کم آبي، استرس و کمبود ويتامين است. خوردن خيار مي‌تواند با تأمين آب و مواد مغذي مورد نياز بدن به درمان اين سردرد‌هاي کمک کند. خيار خاصيت نشاط آور دارد و از همين رو به رفع خستگي و استرس نيز کمک زيادي مي‌کند.

۱۵- سلامت کليه

خيار يک ادرار آور قوي است و از همين رو خوردن اين ميوه به دفع سموم بدن کمک مي‌کند. مصرف خيار مي‌تواند به سلامت کليه‌ها کمک کند و از فشار به کليه‌ها جلوگيري مي‌کند.

خواص خيار، ميوه‌اي با فوايدي خاص براي زيبايي

۱۶- بهبود بينايي

خيار حاوي مقداري ويتامين E است که اين ويتامين نقش مهمي بر کلاژن سازي و جوانسازي بدن دارد. خوردن روزانه خيار مي‌تواند به تقويت بينايي کمک کند.

۱۷- درمان يبوست

همانطور که گفته شد ۹۶ درصد خيار از آب تشکيل شده است. اين ميوه حاوي مقدار زيادي فيبر است و به عنوان يک مسهل طبيعي شناخته مي‌شود.

۱۸- روشن شدن پوست

استفاده از ماسک خيار روي پوست مي‌تواند به روشن شدن و درخشان شدن پوست شما کمک کند. استفاده منظم از ماسک خيار پوست شما را آبرساني مي‌کند و از ايجاد جوش و آکنه‌هاي پوستي جلوگيري مي‌کند.

۱۹- تقويت ناخن‌ها

خيار حاوي مقدار زيادي سيليس است. اين ماده نقش مهمي بر تقويت و رشد ناخن‌ها دارد. براي اين کار مي‌توانيد هر روز مقداري آب خيار روي ناخن‌ها بماليد.

۲۰- کاهش فشار خون

خيار حاوي مقدار زيادي پتاسيم است. از طرف ديگر خيار ادرار آور است از همين رو خوردن آن مي‌تواند فشار خون را کاهش دهد. جالب است بدانيد که خوردن خيار به تنظيم فشار خون هم در افرادي که فشار خون بالايي دارند و هم افرادي که فشار خون پايين دارند، مفيد است.


مضرات خيار براي بدن

در اکثر مواقع خوردن خيار هيچ گونه عوارضي براي بدن ندارد، اما خوردن اين ميوه مي‌تواند در برخي افراد موجب بروز مشکلاتي شود. توجه داشته باشيد که خيار نفاخ است. از همين رو مصرف آن براي مادران شيرده مناسب نيست. افرادي که به اختلالات گوارشي و بيماري کوليت روده مبتلا هستند، بهتر است از اين ميوه به صورت محدود استفاده کنند. در ادامه به برخي از مضرات خيار اشاره شده است.

خواص خيار، ميوه‌اي با فوايدي خاص براي زيبايي

بروز مشکلات گوارشي در برخي افراد

لخته شدن خون به دليل وجود ويتامين K در اثر مصرف بيش از اندازه خيار

بروز واکنش‌هاي آلرژيک در برخي افراد

مسموميت در اثر مصرف روزانه کوکوربيتاسين موجود در انتهاي خيار

خوردن خيار فوايد زيادي براي بدن دارد. شما مي‌توانيد با گنجاندن اين ميوه مغذي در رژيم غذايي خود به سلامت استخوان ها، پوست و کليه‌ها و کبد خود کمک کنيد. به ياد داشته باشيد که خيار نه تنها به صورت خوراکي و بلکه به صورت موضعي و به عنوان ماسک نيز براي درمان مشکلات پوست و مو مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar