ايسنا/يکي از عللي که برخي از افراد را در واکسن زدن دچار ترديد مي کند، ابهامات و سوالاتي است که در ذهن دارند و براي آنها جواب مناسبي پيدا نکرده اند. يکي از اين سوالات اين است که به دليل تزريق واکسن کوويد ۱۹، آيا ممکن است آزمايش کوويد ۱۹ فرد مثبت شده يا فرد به کرونا مبتلا شود؟.

  بنابر اعلام وزارت بهداشت، پاسخ به اين پرسش که آيا ممکن است به دليل تزريق واکسن کوويد ۱۹، آزمايش کوويد ۱۹ فرد مثبت شده يا فرد به کرونا مبتلا شود؟، منفي است. از آنجايي که در واکسن يا تنها قطعاتي از ويروس وجود دارد يا صرفا پروتئين هاي غيرقابل تکثير ويروس وجود دارند، ايجاد بيماري بر اثر تزريق واکسن از اساس غيرعلمي و غيرممکن است و هيچ يک از واکسن هاي کوويد ۱۹ باعث  مثبت شدن آزمايش (PCR نمونه حلقي/بيني) کويد ۱۹ نمي شود.

تزريق واکسن با تقويت پاسخ ايمني بدن، باعث توليد آنتي بادي موثر مي شود، اما برخي انواع پيشرفته آزمايش‌هاي سرولوژي (شناسايي آنتي بادي) بعد از تزريق واکسن، مي تواند آنتي بادي هاي مطلوب تشکيل شده بعد از واکسن را شناسايي کنند.

واکسن هاي کوويد ۱۹ به سيستم ايمني بدن ما مي آموزد که چگونه ويروس عامل کوويد ۱۹ را بشناسد و با آن مبارزه کند. گاهي اين روند مي تواند علائمي مانند تب در سه روز اول بعد از واکسيناسيون ايجاد کند.  پيدايش اين علائم در سه روز اول، طبيعي هستند و نشانه اين است که بدن در حال ايجاد ايمني در برابر ويروس کوويد ۱۹ است.

بنابراين خود واکسن، بيماري کوويد ۱۹ ايجاد نمي کند، اما بايد بدانيم که ورود در تجمعات در همان روزهايي که واکسن هم تزريق کرده ايم و قبل از آنکه واکسن اثراتش را شروع کند، مي تواند باعث بيماري مي شود. به همين دليل بعد از تزريق واکسن کرونا هم همچنان بايد نکات پيشگيرانه را رعايت کرد.  

بايد توجه کرد که بعد از واکسيناسيون چند هفته طول مي کشد تا در برابر ويروس کوويد ۱۹ ايمني ايجاد شود. اين بدان معناست که اگر شخص بلافاصله قبل يا دقيقاً پس از واکسيناسيون در معرض ويروس کوويد ۱۹ قرار گيرد، ممکن است بيمار شود. زيرا واکسن وقت کافي براي محافظت نداشته است. پس اگر گه گاه فردي را ديديد که پس از واکسيناسيون دچار علايم شد و تست او مثبت شد، به اين معنا است که يا در زمان واکسيناسيون، ويروس از قبل در بدن او وجود داشته و چند روز بعد بيماري خود را نشان داده است يا در روز واکسيناسيون در تجمعي مانند اتوبوس، فروشگاه و ... حضور داشته و ويروس قبل از دريافت واکسن، وارد بدن او شده است و فرصتي براي اثربخشي خوب واکسن وجود نداشته و فرد بيمار شده است.

بنابراين بايد مراقب باشيد در محل هاي شلوغ و يا حتي در مراکز واکسيناسيون از تجمع خودداري کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar