باشگاه خبرنگاران/ به نقل از اکسپرس، سنگ کليه يکي از بيماري‌هاي شايع کليوي است که در برخي موارد مي‌تواند همراه با درد‌هاي طاقت فرسا بروز کند. از هر ۱۱ نفر، يک نفر در طول عمر خود به سنگ کليه مبتلا مي‌شود. خوشبختانه مي‌توان با اقداماتي ساده خطر ابتلا به سنگ کليه را کاهش داد.

سنگ کليه يک شيء سفت است که از مواد معدني همچون کلسيم و نمک تشکيل شده است. اين موضوع مي‌تواند در يک کليه و يا هر دو بروز کند. سنگ کليه مي‌تواند کوچک باشد به طوري که فرد نسبت به آن آگاهي نيابد و از طريق ادرار دفع شود.

اين بيماري به طور عمومي در افراد بالاي ۳۰ سال بروز مي‌کند. تحقيقات دانشمندان انگليسي نشان داده است افراد در سن ۴۵ سالگي در بيشترين خطر ابتلا به سنگ کليه قرار دارند.

به طور عمومي متخصصان سنگ کليه را براساس اندازه آن دسته بندي مي‌کنند. برخي از آن‌ها اندازه دانه رس کوچک هستند. با اين حال، کمتر کسي مي‌داند که سنگ کليه مي‌تواند رشد کرده و به اندازه يک توپ گلف شود. در اين شرايط فرد از درد وحشتناک کليه رنج خواهد برد.

سنگ کليه از جنبه موادي که از آن ساخته مي‌شود به ۳ دسته طبقه بندي مي‌شوند:

۱- سنگ‌هاي کلسيمي که شايع‌ترين نوع سنگ کليه هستند.
۲- سنگ‌هاي استروويت که به دليل عفونت‌هاي ادراري بروز مي‌کنند.
۳- سنگ‌هاي اوريک اسيدي که به دليل تراکم اسيد در ادرار توليد مي‌شود.

رايج‌ترين علائم ابتلا به سنگ کليه شامل مواردي همچون درد در شکم، درد‌هاي موجي شکل شديد و حالت تهوع و استفراغ مي‌شود. درد‌هاي کليوي به ويژه درد‌هاي ناشي از سنگ‌هاي بزرگ بسيار شديد بوده و رنج آور است.

سبک زندگي و رژيم غذايي تاثير زيادي در بروز سنگ کليه دارند. متخصصان مي‌گويند موارد ذيل خطر ابتلا به سنگ کليه را در افراد افزايش مي‌دهد:

۱- داشتن رژيم غذايي غني از پروتئين و فيبر کم
۲- عدم فعاليت کافي يا افرادي که بستري هستند
۳- داشتن سابقه خانوادگي ابتلا به سنگ کليه
۴- ابتلا به عفونت‌هاي مجاري ادراري و ريفلاکس ادراري
۵- سابقه ابتلا به سنگ کليه در گذشته
۶- به اندازه کافي دفع نکردن ادرار

سنگ کليه

گرچه سنگ کليه يکي از بيماري‌هاي دردناک است اما مي‌توان با اقداماتي ساده آن را درمان يا از بروز آن جلوگيري کنيد. از جمله اين اقدامات مي‌توان به موارد ذيل اشاره کرد:

۱- نوشيدن آب کافي
۲- مصرف کمتر نمک
۳- مصرف کمتر گوشت
۴- مصرف کلسيم کافي
۵- عدم مصرف نوشيدني‌هاي گازدار

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar