روزیاتو/ تا چند سال پیش، حجیم کردن لب‌ها ممکن بود تابو باشد. اما امروزه، اگر خودتان بوتاکس یا فیلر لب انجام نداده اید، احتمالاً فردی را می شناسید که این کار را انجام داده است. اما سن مناسب بوتاکس و تزریق فیلر چه سنی است؟

لوئیز والش ۴۲ ساله، از جنوب غربی لندن، یک پرستار متخصص درماتولوژی و زیبایی شناسی است. او می گوید که به هیچ وجه به مراجعین کمتر از ۳۰ سال خود خدمات زیبایی مانند بوتاکس و فیلر را ارائه نمی دهد.

لوئیز که ۱۴ سال تجربه دارد گفت که وقتی برای اولین بار شروع به کار کرد، از تزریق دختران جوان ناراحت بود. او در طول مشاوره به آنها می گفت که چقدر زیبا هستند و توصیه هایی برای مراقبت از پوست به آنها می کرد.


این پرستار حتی شک کرد که آیا این امتناع او درست است یا خیر، زیرا می‌دید که بسیاری از مشتریان ایده‌آل را رد می‌کرد. اما او نمی‌خواست بر فشاری که زنان جوان چه از طرف دوستان، چه افراد مشهور و گسترش فیلترها در رسانه‌های اجتماعی احساس می‌کردند که باید ظاهر مشخصی داشته باشند، بیفزاید.

جدای از تردیدهای لوئیز، او توضیح داد که تزریق بوتاکس در سنین پایین خطراتی دارد که در ادامه ۳ علت اصلی آن را بررسی می کنیم:

۱. لب های چروکیده


لوئیز گفت که ناحیه لب یکی از اولین جاهایی است که مردم از دیدن علائم پیری آن شکایت دارند، زیرا پوست این قسمت انعطاف پذیر و مستعد ایجاد خطوط است. او هشدار داد که اگر در جوانی به آنها فیلر پوست تزریق شود، ممکن است روند پیری را تسریع کند.

دریافت مکرر فیلر لب می تواند به این معنی باشد که پوست شما ممکن است خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، زیرا باعث می شود لب ها و پوست اطراف آنها به مرور زمان کشیده شوند.

پوست شما ممکن است وقتی کمی وزن اضافه می کنید کشیده شود. اگر دوباره وزنتان را کم کنید، ممکن است پوستتان کمی شل شود و مانند گذشته سفت نباشد. لوئیز گفت: «نگرانی من این است که اگر افراد جوان‌تر به مرور زمان این فیلر پوستی را تزریق کنند، با این مشکل و همچنین روند طبیعی پیری روبه‌رو خواهند شد… که دردسر مضاعف است.»

۲. از بین رفتن تاثیر بوتاکس 

لوئیز هشدار داد اگر در سن نا مناسب به استفاده از بوتاکس روی آورید، ممکن است متوجه شوید که با گذشت زمان اثربخشی آن کمتر می‌شود.


او می‌گوید: «اگر بوتاکس را در بیست سالگی‌تان شروع کرده باشید و اگر برای ۱۰ سال مؤثر باشد، بعداً در دهه‌ی چهل و پنجاه زندگی، زمانی که واقعاً به اقدامات این چنینی نیاز دارید، ممکن است به همان اندازه برای شما مؤثر نباشد.»

۳. اختلال بدشکلی بدن یا خود زشت پنداری

این فقط پوست جوانان نیست که در معرض خطر تزریق فیلر و بوتاکس قرار دارد؛ لوئیز از سلامت روان آنها نیز می ترسد. او گفت که فشار مداوم برای دریافت داروهای تزریقی می تواند منجر به افزایش خطر اختلال بدشکلی بدن (Body dysmorphia) شود.

این پرستار توضیح داد: «آنها فکر می کنند شاید انجام فیلر لب یا انجام بوتاکس آنها را خوشحال کند و به دنبال ساختن یک تصویر عالی از خود هستند. اما در واقع، این چیزی نیست که آنها را خوشحال می کند.»

اختلال بدشکلی بدن یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد زمان زیادی را صرف نگرانی هایش در مورد نقص های ظاهری، به ویژه چهره خود می کند. این نقص ها اغلب برای دیگران قابل توجه نیست.

اگرچه این بیماری در نوجوانان و جوانان رایج است، اما می تواند همه گروه های سنی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند.


لوئیز در مطب خود یک ارزیابی خطر اختلال بدشکلی بدن انجام می‌دهد و می‌گوید که هرگز کسی را که این بیماری را داشته باشد درمان نمی‌کند.

متخصصان نگران این هستند که محبوبیت دریافت این درمان‌ها و افزایش چهره هایی که همه شبیه به هم به نظر می رسند، باعث از بین رفتن عشق واقعی به خود و عدم توانایی پذیرش تفاوت های فردی شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar