روزیاتو/ حتی اگر شب ها ساعت خواب ثابتی نداشته باشید، احتمالاً همیشه به حالت مورد علاقه تان می خوابید. خوابیدن در حالت ترجیحی تان به طور قطع به شما آرامش می دهد، اما ممکن است در نهایت مشکلاتی برای سلامتی شما ایجاد کند، از خروپف گرفته تا بروز در قسمت های مختلف بدن.
در ادامه می خواهیم ببینیم کدام حالت های خوابیدن بیشترین فایده را برای سلامت شما دارند و بهتر است از کدام یک از آن ها خودداری کنید.

۱- خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت شاید کمک کند پوست تان دیرتر گرفتار چین و چروک شود، اما اگر درگیر کمر درد باشید بهترین حالت خوابیدن نیست، چون می تواند وضع را بدتر کند. و در صورتی که همسرتان از خروپف های شبانه تان کلافه شده هم خوابیدن به پشت بهترین حالت نیست، چون ممکن است مشکل آپنه خواب (اختلال وقفه تنفسی در خواب) شما را تشدید کند.

اما اگر صبح ها با گردن درد از خواب بیدار می شوید، خوابیدن به پشت ممکن است کمک کننده باشد چون سر، گردن و ستون فقرات را در حالتی خنثی قرار می دهد و بنابراین به جلوگیری از بروز درد در ناحیه ی گردن کمک می کند. خوابیدن به پشت به زنان باردار هم توصیه نمی شود، چون ممکن است جریان خون و اکسیژن به سمت جنین را محدود کند.

۲- خوابیدن به پهلوی چپ
نوشیدن مداوم آی و مصرف فیبر به اندازه ی کافی به طور قطع برای گوارش مفید است و خوابیدن به پهلوی چپ هم ممکن است به تنظیم اجابت مزاج کمک کند. وقتی به پهلوی چپ می خوابید، نیروی جاذبه بر روی حرکات طبیعی روده اثر می گذارد و کمک می کند اولین کاری که صبح ها انجام می دهید رفتن به دستشویی باشد. علاوه بر کمک به درمان یبوست، خوابیدن به پهلوی چپ را مفیدترین حالت خوابیدن برای سلامت می دانند و می تواند شما را از پشت درد هم خلاص کند.

۳- خوابیدن به پهلوی راست

اگر بیشتر اوقات تپش قلب دارید، کاهش مصرف کافئین و پیدا کردن روشی سالم برای مدیریت اضطراب خود گامی درست برای حل این مشکل است. اما جدا از تغییر در سبک زندگی، خوابیدن به پهلوی راست هم می تواند برای قلب مفید باشد. خوابیدن به پهلوی راست ممکن است شما را از نارسایی قلبی و دیگر مشکلات مرتبط با قلب مصون نگه دارد.

۴- خوابیدن به شکم

خوابیدن به شکم شاید خروپف را کاهش دهد، اما در مقایسه با دیگر حالت های خوابیدن معایب زیادی دارد. از آنجایی که حالت خنثی ستون فقرات را برهم میزند، خوابیدن به پشت می تواند منجر به پشت در، گردن درد و کتف درد شود و حتی ممکن به پیری پوست سرعت ببخشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar