مهر/ طبق آخرين دستور العمل صادر شده از سوي شوراي عالي بهداشت و ايمني ملي عراق، مقرر شد از هفته جاري تمام گذرگاه‌هاي مرزي مشترک ايران در جنوب عراق جهت مبادلات تجاري به حالت عادي خود بازگردند.

طبق آخرين دستورالعمل صادر شده از سوي شوراي عالي بهداشت و ايمني ملي عراق (مصوب ۱۷ شهريورماه ۱۳۹۹) مقرر شده از هفته جاري تمام گذرگاه‌هاي مرزي مشترک جمهوري اسلامي ايران در جنوب عراق جهت مبادلات تجاري به حالت عادي خود بازگردند.
آخرين وضعيت فعاليت گذرگاه‌هاي مرزي مشترک جمهوري اسلامي ايران با جمهوري عراق به شرح جدول زير است:
اکنون در گذرگاه‌هاي مرزي جمهوري اسلامي ايران با اقليم کردستان عراق فعاليت تجاري برقرار است، ولي تردد مسافر به علت شيوع ويروس کرونا ممنوع است.
بر اساس آخرين اطلاعات و داده‌هاي واصله تا تاريخ ۱۷ شهريورماه ۱۳۹۹، فعاليت تجاري گذرگاه‌هاي جنوب مهران، خسروي و شلمچه از دو روز در هفته، به چهار تا پنج روز در هفته با ميانگين عبور ۵۰۰ تا ۷۵۰ کاميون ارتقا پيدا کرده و گذرگاه‌هاي سومار و چذابه کما في السابق دو روز در هفته به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.
کدام دسته از اتباع عراقي مي‌توانند وارد ايران شوند؟
در تمام گذرگاه‌هاي مرزي جمهوري اسلامي ايران با عراق بر اساس مقررات موجود وضع شده از سوي شوراي عالي بهداشت و ايمني ملي عراق، تردد اتباع عادي به عنوان مسافر امکان پذير نيست. اما بر اساس دستورالعمل صادر شده از سوي اداره کل کنسولي اتباع عراقي شامل:
الف) کساني که همسر ايراني اختيار کرده‌اند
ب) کساني که مادر ايراني دارند
ج) کساني که قبلاً سابقه اقامت در ايران داشته‌اند و به خاطر بيماري کرونا بيش از موعد مقرر در عراق باقي مانده‌اند
د) تجاري که قصد سفر تجاري به ايران دارند
ه) سرمايه گذاران عراقي
و) دانشجويان
ز) راننده‌هاي عراقي وسايل نقليه حامل کالاهاي تجاري
ح) کساني که سابقه درماني در ايران داشته‌اند و براي ادامه درمان قصد سفر به کشورمان را دارند، مي‌توانند براي درخواست رواديد به نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در عراق مراجعه نمايند. اين افراد مجاز به ورود به کشورمان هستند.
بر اساس مقررات حاکم بر بازارچه‌هاي مرزي مشترک، اجازه تردد مسافر در اين بازارچه‌ها داده نمي‌شود.