نماد آخرین خبر

خسارت بیش از ۲۴ هزار میلیارد ریالی کرونا به گردشگری خراسان رضوی

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
خسارت بیش از ۲۴ هزار میلیارد ریالی کرونا به گردشگری خراسان رضوی

باشگاه خبرنگاران/ مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي گفت: شيوع ويروس کرونا موجب وارد آمدن خسارت ۲۴ هزار و ۹۷۰ ميليارد ريالي به حوزه گردشگري خراسان رضوي شده است.

ابوالفضل مکرمي‌فر، مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي اظهار کرد: حدود هفت ماه است که صنعت گردشگري هم همانند ساير مشاغل و حرفه‌ها در ايران و جهان دچار رکود و خسارت شده است که البته آسيب و خسارت صنعت گردشگري در اين ميان بيشتر بوده است.
وي افزود: بيشترين ميزان خسارت وارده به صنعت گردشگري به بخش واحد‌هاي اقامتي وارد شده است.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي ادامه داد: در اسفند پارسال ميزان اقامت در استان به صفر رسيد و تمامي پرواز‌هاي خارجي هم به همين ميزان صفر شد و هم اکنون تنها ۱۹ پرواز خارجي و ۴۳ پرواز داخلي ورودي داشته ايم که اين ميزان ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش دارد.
مکرمي‌فر در خصوص حفظ اشتغال در اين حوزه بيان کرد: در مجموع دو هزار و ۹۸۰ ميليارد ريال تسهيلات يارانه‌اي به اين استان اختصاص يافته است که تا کنون براي ۹۸۰ ميليارد ريال آن در بانک‌هاي عامل تشکيل پرونده شده و ۵۱۰ ميليارد ريال آن پرداخت شده است.
وي تصريح کرد: در مجموع ۱۷ هزار و ۹۶۶ نفر در حوزه تاسيسات گردشگري استان از محل شيوع بيماري کوويد۱۹ بيکار شده‌اند.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي با اشاره به بخشنامه اداره کل دادگستري خراسان رضوي مبني بر برخورد با تور‌هاي غيرمجاز طبيعت‌گردي در استان تاکيد کرد: تمامي افرادي که اقدام به برگزاري تور‌هاي گردشگري و طبيعت‌گردي مي‌کنند بايد با از اين اداره کل مجوز داشته باشند.
مکرمي‌فر اظهار کرد: طي بررسي حدود سه هفته در استان مشخص شد که حدود ۸۰ درصد تور‌هاي برگزار شده در حوزه طبيعتگردي به صورت غيرمجاز برگزار شده است که بعضا رعايت اصول اخلاقي نيز در آن‌ها انجام نمي‌شده است.
وي با توجه به اين که شمار گردشگران سلامت نيز در استان و ارائه خدمات به آنان به صفر رسيده است، افزود: پارسال وضعيت گردشگري سلامت استان بسيار عالي بود و انجام ۲۰ هزار عمل جراحي به صورت بستري و تعداد ۱۰۰ هزار عمل درماني و جراحي سرپايي براي گردشگران خارجي ورودي در مشهد ثبت و انجام شد.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي ادامه داد: هم اکنون نيز اگرچه تعدادي پرواز خارجي به مقصد مشهد انجام مي‌شود، اما هنوز آمار ارائه خدمات به کمتر از ۱۰ درصد هم در اين بخش نرسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar