نماد آخرین خبر

خطر نابودی دیوار چندهزار ساله ساسانیان در گلستان

منبع
ايرنا
بروزرسانی
خطر نابودی دیوار چندهزار ساله ساسانیان در گلستان

ايرنا/ همزمان با تلاش مديران گلستان براي ثبت جهاني ديوار تاريخي گرگان، تخريب آرام اما مستمر اين اثر توسط کشاورزان و مالکان زمين‌هاي زراعي، بقاياي به جاي‌مانده از يادگار تاريخي چند هزار ساله ساسانيان در اين استان را در آستانه نابودي قرار داده است.

احياي ديوار تاريخي گرگان يکي از خواسته هاي اهالي گلستان است که بارها از سوي نماينده ولي فقيه در استان و مديران گلستان به عنوان آرزوهاي ديرينه مردم به گوش مسوولان کشوري رسيد.
در ديگر سو مديران ارشد گلستان تلاش هاي زيادي براي احياي اين اثر آغاز کردند و در گام نخست ثبت جهاني آن را در دستور کار قرار دادند.
هادي حق شناس استاندار گلستان در ديدار چندي قبل با مونسان وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي بر لزوم تسريع در فرآيند ثبت جهاني ديوار دفاعي گرگان تاکيد کرد و خواستار تامين منابع مالي و اختصاص رديف اعتبار ملي براي احياي اين اثر شد.
همزمان با تلاش مديران استان براي پاسداشت اين اثر تاريخي، اقدامات برخي اهالي ساکن پيرامون ديوار تاريخي گرگان موجب نگراني اهالي فرهنگ و تاريخ شده است .
مشاهدات ميداني خبرنگار ايرنا در ماه هاي  اخير از ديوار تاريخي گرگان در محدوده شهر آق قلا تا گميشان به ويژه روستاهاي سقر تپه، قلعه جيق، آلتيم و کله‌پست نشان مي دهد تعدادي از زارعان با دست اندازي به بخشي از بستر و حريم اين اثر تاريخي مبادرت به کشت گندم و جو در اين محدوه نموده و با استفاده از تراکتور، ستون‌هاي (بنچ مارک) معرف حريم اين اثر تاريخي را واژگون و يا جابه‌جا نمودند.
علاوه بر آن، تردد کمباين و کاميون هاي سنگين حامل محصولات زراعي در کريدور ديوار دفاعي گرگان، آسيب هاي غيرقابل جبراني را به اين اثر چند هزار ساله وارد کرده است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان گلستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر گلستان در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAERANZ25YggdlHRFUg

آخرين خبر گلستان در اينستاگرام :
Instagram.com/golestan_today