نماد آخرین خبر

مرز تجاری چذابه ۱۷ و ۱۸ مهر تعطیل است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
مرز تجاری چذابه ۱۷ و ۱۸ مهر تعطیل است

ايرنا/ فرماندار دشت آزادگان گفت: مرز تجاري چذابه ۱۷ مهرماه(اربعين حسيني) و جمعه ۱۸ مهرماه تعطيل است و پس از آن فعاليت عادي خود را با صادرات کالاهاي غيرنفتي به عراق از سرمي‌گيرد.

حميد سيلاوي، فرماندار دشت آزادگان در اين زمينه اظهار کرد: مرز تجاري چذابه با توافق مسوولان مرزي و گمرکي جمهوري اسلامي ايران و عراق از مردادماه امسال پس از ۶ ماه تعطيلي ناشي از شيوع ويروس کرونا بازگشايي شد و طبق روال عادي فعاليت خود را با رعايت کامل شيوه نامه‌هاي بهداشتي به جز روزهاي تعطيل ادامه داد.
وي با بيان اينکه روزانه بيش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه کاميون و تريلر حامل کالا از مرز چذابه به عراق صادر مي‌شود ابراز اميدواري کرد پس از پايان ماه صفر روند صادرات کالا از اين مرز تجاري بين المللي افزايش يابد.
مرزهاي زميني چذابه و شلمچه و مرز دريايي خرمشهر پس از سرنگوني رژيم بعثي عراق به تدريج از تيرماه ۱۳۸۲ بازگشايي و در مهرماه همان سال عزيمت رسمي و قانوني زائران عتبات عاليات به شهرهاي مقدس عراق شروع شد.
پارسال حدود ۷۰۰ميليون دلار کالا از مرز تجاري چذابه به عراق صادرشد.مصالح ساختماني، ميوه و تره بار، سيمان سفيد و وسايل خانگي از مهمترين کالاهاي صادراتي به عراق از مرز چذابه بوده است.
در اربعين سال‌هاي گذشته، صادرات کالا از مرزهاي تجاري شلمچه و چذابه مدت ۲ هفته به خاطر تسهيل در تردد کاروان هاي زائران اربعين حسيني و پيشگيري از خطرات و روان شدن تردد زائران متوقف مي‌شد.   
هيچ زائري به مرز چذابه مراجعه نکرد
فرماندار دشت آزادگان گفت: در روزهاي اخير با اطلاع رساني مناسب، هيچ زائري به مرز چذابه براي عزيمت به شهرهاي مقدس عراق مراجعه نکرده است.
سيلاوي احتمال بازگشايي مرز مسافري چذابه براي سفر زائران عتبات عاليات را با توجه به مخاطرات ناشي از شيوع کرونا به کلي منتفي اعلام کرد.
وي تأکيد کرد: هيچ برنامه‌اي براي پذيرش و ورود گردشگران عراقي از مرز چذابه نيز وجود ندارد.
به صفر رسيدن ورود اتباع عراقي به خصوص گردشگران سلامت به خوزستان تاثير منفي بر رونق اقتصادي استان گذاشته است.


 
  
  

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرين خبر خوزستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today