مهر/ استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بی‌سابقه کشت تابستانه در خوزستان، گفت: بدون کشت نیشکر، بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و با در نظر گرفتن نیشکر، حدود ۴۵۰ هزار هکتار کشت تابستانه داشتیم.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در این باره اظهار کرد: در سال‌های دور در همه مناطقی که اکنون زراعت می‌شود، باغات نیز وجود داشتند به عنوان مثال در ملاثانی باغات مرکبات وجود داشت و در بقیه نقاط نیز به این شکل بود؛ این در حالی است که اکنون کشور در زمینه کالاهای اساسی و استراتژیک با مشکل مواجه می‌شود و نیاز به واردات پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه این مسئله می‌طلبد که دولت و سایر مسئولان ذی‌ربط در بحث کالاهای استراتژیک متناسب با آنچه وجود دارد، عمل کنند تا خدای نکرده مشکلی ایجاد نشود، افزود: امسال دولت قیمت خرید گندم را به چهار هزار تومان افزایش داد که به نسبت قیمت مناسبی است.
استاندار خوزستان بیان کرد: با صدور مجوز کشت تابستانه به صورت گسترده، سعی کردیم نقص به وجود آمده را برای کشاورزان اصلاح کنیم؛ سال‌هایی که با خشک‌سالی شدید مواجه بودیم، نمی‌توانستیم اجازه کشت تابستانه را بدهیم و کشاورزان ما به شدت در مضیقه بودند اما با صدور مجوزِ کشت تابستانه، شرایط مقداری بهبود یافت و امید است که این روند ادامه پیدا کند.
وی به آغاز کشت پاییزه در خوزستان اشاره کرد و افزود: از معاونت عمرانی استانداری و سازمان جهاد کشاورزی خواهش می‌شود که با همکاری سازمان هواشناسی، وضعیت را رصد کنند و اگر تا یکی دو هفته آینده وضعیت بارش‌ها و پیش‌بینی‌های فصلی مناسب بود، ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب در نظر گرفته شده در حوضه مارون را اصلاح کنند؛ یک سامانه بارشی خوب تا جمعه، شنبه و یکشنبه داریم و اگر شرایط مارون نرمال باشد، مجوز کشت داده شود.
وی به وضعیت خوب کشت تابستانه امسال در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: به واسطه همتی که سازمان‌های آب و برق، جهاد کشاورزی، تعاون روستایی و بانک کشاورزی خوزستان کردند، توانستیم امسال کشت تابستانه خوبی را داشته باشیم؛ با وجود اینکه بارش‌ها نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده بود اما با برنامه‌ریزی توانستیم سطح زیرکشت تابستانه را ۲۰ درصد افزایش دهیم.
شریعتی افزود: این میزان کشت تابستانه در تاریخ خوزستان سابقه نداشت؛ ما بدون کشت نیشکر، بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و با در نظر گرفتن نیشکر، حدود ۴۵۰ هزار هکتار کشت تابستانه داشتیم که عدد بسیار قابل ملاحظه‌ای است و در تاریخ استان خوزستان سابقه نداشت.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today