ایرنا/ سرمای شدید در ششمین روز اسفندماه تمام مناطق استان اردبیل را در برگرفته و در بعضی شهرستان‌ها با بارش برف و کولاک همراه است.

بارش برف سبک در اردبیل با سرما و وزش باد سرد از جانب شمال‌شرق با بیشینه سرعت 65 کیلومتر در ساعت همراه بوده و سبب کولاک در گذرگاه‌های این شهر شده است.    
موج هوای سرد علاوه بر اردبیل دیگر نقاط این استان را نیز در بر گرفته و در شهرستان های نیر، نمین، پارس آباد و بیله‌‍سوار با بارش برف و کولاک همراه است.
ساکنان جلگه گرمسیر مغان که از ابتدای پاییز و زمستان امسال از برف محروم بودند اکنون و درحالیکه 6 روز از پایان چله زمستان سپری می‌شود هوای سرد و برفی را تجربه می‌کنند.
استقرار برودت منفی 5 درجه در شهرستان‌های گرمسیر پارس‌آباد و بیله‌سوار در این هنگام سال کم سابقه است.
دمای کنونی ایستگاه مرکزی و فرودگاه اردبیل، خلخال و نیر منفی 8، نمین و سرعین منفی 9 و گرمی، فیروزآباد کوثر و مشکین‌شهر منفی 2 درجه سانتی‌گراد است.                  
این موج برف و سرما ناشی از ریزش توده هوای سردی است که از بالکان و شرق اروپا تا منتهی الیه شرق روسیه گسترش یافته و از گستره‌های آبی خزر و سیاه رطوبت دریافت می‌کند.
مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به اطلاعیه سطح زرد هواشناسی مبنی بر نفوذ هوای سرد و ناپایدار و وقوع پدیده‌هایی چون بارش برف در نواحی شرقی، شمالی و قسمتی از پهنه مرکزی استان اردبیل تا پنجشنبه از ساکنان منطقه خواسته است تا موارد احتیاط و ایمنی را رعایت کنند.
پرهیز از سفرهای غیرضروری و در صورت لزوم همراه داشتن زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی، پرهیز از کوهنوردی و بیابان نوردی، بازبینی دمای مکان‌های حساس به سرما، صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز شهری و رانندگی با احتیاط و رعایت سرعت مطمئنه ازجمله این موارد هستند.
مرکز پایش راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل با اشاره به بارش برف در تمام نقاط این استان و کولاک خفیف در بعضی مقاطع اعلام کرد: تمام جاده‌های اصلی منطقه باز هستند و رانندگان در صورت ضروت سفر باید زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشند و با احتیاط و رعایت سرعت مطمئنه برانند.
اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. ساکنان منطقه از اواخر بهمن با برف و سرمای پی در پی مواجه هستند و براساس نقشه‌های همدیدی و پیش‌یابی هواشناسی به نظر می‌رسد هوای سرد و برفی به طور متناوب طی نیمه اول اسفند در منطقه حاکم شود.  
 
  
  

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today