ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه نتیجه اعمال محدودیت‌ها ۱۰ تا ۱۴ روز بعد مشخص می‌شود، گفت: در زمان حاضر در بهترین شرایط رعایت پروتکل‌ها در استان ۷۵ تا ۸۰ درصد است که برای عبور از پیک چهارم کرونا باید این مهم به بالای ۹۰ درصد برسد.

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به روند افزایشی تعداد بیماران در بخش های بستری‌ و سرپایی اظهار کرد: این روند با شیب بالا ادامه دارد درحدی که فقط ۲۴ ساعته ۱۷۳ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری شدند که از زمان شروع بیماری، بالاترین رکورد بستری‌ها را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه استان با محدودیت تخت بیمارستانی برای بستری بیماران کرونایی مواجه است، اضافه کرد: بر این اساس باید تنها بیماران بدحال مبتلا به کرونا بستری شوند و بیماران سرپایی در مراکز ۱۶ ساعته تحت درمان قرار می گیرند.
این مسوول با اشاره به اینکه در پیک‌های قبلی ویروس کرونا، بیشتر، افراد بالای ۶۰ سال به کرونا مبتلا می‌شدند، ادامه داد: هم اکنون در کنار افرادای بالای ۶۰ سال که با این بیماری درگیر می‌شوند، ابتلای افراد ۳۰ تا ۶۰ سال نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: مدت زمان بستری بیماران کرونایی انگلیسی پنج تا ۶ روز است و تنها تفاوت این نوع ویروس با ویروس قبلی در سرعت انتشار و سرعت بالای سیر بیماری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: تجاربی که از استان‌های دیگر به ویژه خوزستان وجود دارد، این است که اغلب بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی پس از بهبودی و درمان سرپایی دوباره بدحال می‌شوند و برای درمان نیاز به بستری دارند.
وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا کرونای آفریقایی در استان زنجان مشاهده شده، خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ‌ گزارش رسمی مبنی بر کرونای آفریقایی در سطح کشور از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه نشده است.
قزلباش افزود: همان‌گونه که ابتلای یک نفر در کشور چین به بیماری کرونا تمامی جهان را درگیر کرده احتمال ورود کرونای آفریقایی نیز وجود دارد و تنها راه امان از انواع جهش یافته این ویروس، واکسیناسیون به صورت عمومی و قبل از آن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی قشرهای مختلف مردم است.
 
 
  
  

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today