ایسنا/ رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: ثبت‌نام برای تزریق واکسن ایرانی - کوبایی همچنان ادامه دارد.

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه چند روزی است که واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال در استان آغاز شده است، گفت: بیش از ۱۸ هزار نفر مشمول این مرحله بودند که تاکنون ۴۰۰۰ نفر واکسینه شده‌اند.
وی با بیان اینکه استقبال بسیار خوبی از تزریق واکسن در استان به عمل آمد، تصریح کرد: اگر مردم مانعی به لحاظ علمی و پزشکی برای تزریق واکسن نداشته باشند، توصیه می‌کنیم واکسن تزریق و از هر نوع که وزارت بهداشت اعلام کرده، استفاده کنند.
قزلباش در پاسخ  به سئوالی در مورد واکسن ایرانی - کوبایی، ادامه داد: مطالعه برای این واکسن به این خاطر است که ایمنی و اثربخشی آن در ایران نیز بررسی شود. این واکسن در کوبا با آزمایش بالینی برای ۴۴ هزار نفر مورد تایید قرار گرفته و در ایران به لحاظ حساسیتی که وجود دارد، آزمایش بالینی با دقت بیشتری انجام می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اعلام این مطلب که افراد می‌توانند همچنان برای واکسن ایرانی - کوبایی ثبت‌نام کنند و پروسه ثبت‌نام به پایان نرسیده است، افزود: تعداد افرادی که برای تزریق واکسن ایرانی - کوبایی ثبت‌نام کرده‌اند، بسیار زیاد است ولی در زنجان ۳۰۰۰ نفر مورد تست قرار خواهند گرفت و به تدریج تزریق انجام خواهد شد که در همین راستا پیش‌بینی می‌شود روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر مورد آزمایش بالینی قرار گیرند.
قزلباش تاکید کرد: کارآزمایی بالینی واکسن، افتخار بسیار بزرگی برای زنجان است، چون تولید این واکسن در تاریخ ایران خواهد درخشید.
این مسئول با بیان اینکه طی چند روز آینده دُز اول تزریق بالینی واکسن کنژوگه به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: ۲۸ روز بعد دُز دوم شروع خواهد شد و در زنجان و یزد سه دُز واکسن ایرانی - کوبایی انجام خواهد گرفت. مطالعه تا هفت ماه به طول خواهد انجامید و به‌ طور مستمر از این افراد نمونه خون و آزمایش‌های مختلف انجام خواهد شد و هر علامتی در فرد برای هر بیماری دیگر داشته باشد، مورد معاینه قرار می‌گیرند تا ایمنی‌زایی بیماری بیشتر مطالعه شود.


آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today