تسنیم/ هنوز ۶۷ درصد واحد‌های مسکونی روستایی استان زنجان که بر روی گسل قرار دارند مقاوم‌سازی نشده‌اند و اگر زلزله‌ای بخواهد رخ دهد ۱۳ هزار واحد مسکونی روستایی استان و در نهایت جان روستاییان در تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

استان زنجان به وسیله سه گسل بزرگ و 40 گسل کوچک تهدید می‌شود و اگر اندکی لغزش در هر یک از این گسل‌ها رخ دهد حوادث وحشتناکی در انتظار روستانشینان خواهد بود. با این وجود بنیاد مسکن استان وظیفه دارد تا سالانه شماری از واحد‌های غیرمقاوم را با ارائه تسهیلات به روستانشینان تشویق به مقاوم سازی نماید.
این در حالی است که در طول سال گذشته این نهاد اعلام کرده بود 5 هزار واحد روستایی مقاوم سازی کند و در سال 1400 نیز برنامه‌ریزی دارد تا 7 هزار واحد را مقاوم کند اما به نظر می‌رسید این امر عملا امکان‌پذیر نیست و بعد از اعلام این خبر این رسانه در 25 دی ماه در گزارشی به بررسی موضوع مذکور پرداخت و با طرح چند سوال و دریافت پاسخ از مسئولان امر به این نکته رسید که سرعت مقاوم سازی بافت‌های فرسوده در روستا‌های استان پایین است و عملا امکان اینکه 5 هزار واحد در سال 99 و 7 هزار واحد در سال 1400 در روستا‌ها مقاوم سازی شود وجود ندارد.
حال بعد از اینکه سال به اتمام رسیده و سال جدید آغاز شده سوال این است که آیا برنامه‌ریزی بنیاد مسکن برای مقاوم‌سازی هر 5 هزار واحد در سال 99 شکل واقعیت به خود گرفت؟
در این زمینه رضا خواجه‌ای، مدیر‌کل بنیاد مسکن استان زنجان با اشاره به اینکه سوانح قابلیت پیش‌بینی ندارند و باید در قبال آن آمادگی داشت، اظهار کرد: بنیاد مسکن استان در راستای مقابله با کاهش حوادث اجرای طرح بهسازی و نوسازی سکونت‌گاه‌های آسیب‌پذیر روستایی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از حوادث را بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه در سطح استان 92 هزار و 678 واحد مسکونی روستایی وجود دارد افزود: تا حال حاضر 54 درصد واحد‌های مسکونی روستایی استان که بیش از 50 هزار واحد را شامل می‌شود در مقابل زلزله مقاوم‌سازی شده است.
مدیر‌کل بنیاد مسکن استان زنجان با تاکید بر اینکه 153 روستا در استان بر روی گسل قرار دارد، خاطر‌نشان کرد: در این روستا‌ها بیش از 18 هزار و 734 واحد مسکونی بر روی گسل واقع شده که از رقم مذکور 5 هزار و 921 واحد مسکونی که معادل با 33 درصد واحد‌ها را شامل می‌شود، مقاوم‌سازی شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ریزی مقاوم‌سازی 5 هزار واحد مسکونی روستایی در سال 99 در استان محقق شد یا خیر، گفت: این برنامه به طور کامل محقق نشد و از تعداد مذکور حدود 4 هزار و 200 واحد تحقق یافت و 800 واحد از برنامه‌ریزی عقب ماندیم.
خواجه‌ای با تاکید بر اینکه سعی بنیاد مسکن این است تا با جذب اعتبارات لازم مقاوم‌سازی واحد‌ها سرعت بیشتری بگیرد، بیان کرد: باید تدابیر لازم برای مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی انجام شود تا در زمان بحران با کم‌ترین خسارت جانی، مالی، روحی و روانی مواجه شود.
حال با تمام این‌ها، آنچه که نمود کامل دارد این است که در نگاه نخست هنوز 67 درصد واحد‌های مسکونی روستایی که بر روی گسل قرار دارند مقاوم‌سازی نشده‌اند و اگر زلزله‌ای بخواهد رخ دهد 13 هزار واحد مسکونی روستایی استان و در نهایت جان روستاییان در تهدید جدی قرار خواهد گرفت. 

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today