باشگاه خبرنگاران/ مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: طی ماه‌های آتی بازار زرشک دوباره ترمیم می‌شود و ما شاهد افزایش دوباره قیمت‌ها خواهیم بود.
 
ضیائیان احمدی، مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی بیان داشت: امسال باغداران استان محصول زرشک  خود را با هر قیمتی نفروشند، زیرا آنان در ترمیم قیمت‌ها موثر هستند.
او درباره دلایل خود مبنی بر رونق دوباره بازار زرشک در ماه‌های افزود: به دلیل فروش زیاد محصول پارسال به صورت تازه خوری، خسارت ۲۰ درصدی تگرک و تندباد به محصول زرشک پارسال و فروش زرشک معمولی، اکنون محصول زیادی روی دست کشاورزان و دلالان نیست که همین کاهش عرضه بر رونق این بازار در ماه‌های آتی تاثیرگذار است.
ضیائیان احمدی بیان کرد: با کنترل وضعیت کرونا و ورود واکسن همچنین افزایش میزان ایمنی‌ها، بازار زرشک مجددا رونق خواهد گرفت و باعث افزایش قیمت محصولاتی می‌شود که بیشترین تأثیر را از کرونا داشته‌اند.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار کرد: از ۲ سال قبل هنوز مقداری زرشک روی دست کشاورزان و واسطه‌ها باقی مانده و کاهش رونق بازار موجب احساسی عمل کردن کشاورزان شده است لذا کشاورز با مدیریت محصول خود می‌تواند زمینه مدیریت بازار را نیز فراهم کند.
او عنوان کرد: با شیوع ویروس کرونا به‌تدریج تأثیر آن بر بازار خرید و فروش تعدادی از محصولات کشاورزی آشکار شد و این اثر بر محصول زرشک که جزو محصولات لوکس از نظر مصرف طبقه‌بندی می‌شود، بیشتر بود.
ضیائیان احمدی تصریح کرد: در حال حاضر در پیک چهارم کرونا باز هم با تعطیلی رستوران‌ها و مراسم مختلف و کاهش شدید جمعیت گردشگر در استان‌های همجوار بخصوص زوار حرم رضوی مواجه هستیم و در نهایت با کاهش صادرات، تقاضای این محصول در بازار کاهش یافته است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی ادامه داد: قیمت زرشک از دو عامل عرضه و تقاضا تأثیر می‌پذیرد و اکنون تقاضا به شدت کاهش یافته لذا سنگینی خاصی بر بازار زرشک خراسان جنوبی حاکم است و قیمت‌ها کمی افت داشته و هر کیلوگرم زرشک ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود.
او گفت: زرشک به دو شیوه خرمنی و بارگاهی خشک می‌شود و به طور معمول همزمان با ورود اولیه هر کدام از این دو نوع، سنگینی خاصی بر بازار حاکم می‌شود، الان زمان ورود زرشک تازه پفکی به بازار است که به طور معمول مقداری از افت قیمت به همین علت است.
ضیائیان احمدی بیان کرد: تعداد زیادی از باغداران تجربه پارسال را دارند و با توجه به تداوم شرایط پارسال یعنی همه‌گیری کرونا و تعطیلی مراکز عرضه و مصرف زرشک، تحلیل آنان افت شدید قیمت است؛ بنابراین محصول خود را با هر قیمتی به دلالان و تجار می‌فروشند که این اقدام موجب سوء‌استفاده افراد فرصت‌طلب شده و با قیمت ناچیزی زرشک باغداران را می‌خرند.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در خصوص تخمین میزان زرشک موجود در بارگاه‌ها و سردخانه‌های خراسان جنوبی گفت: کل برداشت از مجموع سطح باغ‌های زرشک استان(قریب ۱۷ هزار هکتار) حدود ۲۰ هزار تن زرشک خشک است، اما زرشک خاصیت سال‌آوری دارد و در هر سال بیشتر از ۱۰ هزار تن محصول در استان نداریم که این مقدار در حالت ایده‌ال و نبود دخالت سایر موارد مثل آفات و عوامل خسارت‌زای طبیعی محاسبه می‌شود.
او ادامه داد: حداکثر زرشکی که در بارگاه‌ها و سردخانه‌های استان وجود دارد، حدود ۴ تا ۵ هزار تن است که از این حجم نیز مقداری وارد بازار شده و به فروش رفته است.
ضیائیان احمدی عنوان کرد: در مجموع مقدار چندانی زرشک در بارگاه‌ها و سردخانه‌های استان موجود نیست و با کاهش میزان عرضه زرشک طی ماه‌های آینده، قطعا بازار زرشک دوباره شاهد رونق خواهد بود.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی درباره معرفی زرشک در بازار‌های داخلی و خارجی و معرفی خواص دارویی آن گفت: با ارسال نمونه به موسسات تحقیقاتی آلمان مشخص شد که میزان ویتامین c زرشک بسیار بالاتر از مرکبات است و پس از مشخص شدن نتایج تجزیه این محصول، موسسه آلمانی درخواست خرید آن را ارائه داد.
او با اشاره به اقدامات سازمان تعاون روستایی در زمینه بازاریابی و حمایت از محصول زرشک تصریح کرد: پارسال با امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه برای خرید توافقی زرشک، خرید محصول توسط تشکل‌های استان انجام شد که از محل این تفاهم‌نامه تاکنون بالغ بر ۸۰۰ تن زرشک به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده است.
ضیائیان احمدی افزود: تاکنون برای خرید توافقی زرشک مبلغی به استان اختصاص نیافته، اما تشکل‌های تعاون روستایی استان برای حمایت از کشاورزان اقدام به اخذ وام‌هایی با کارمزد بالا کردند تا بتوانند پول زرشک‌کاران را پرداخت کنند که برای بازپرداخت آن با مشکل مواجه هستند.
او تصریح کرد: در حال حاضر نیز به صورت محدود خرید زرشک توسط این اتحادیه انجام می‌شود.
ضیائیان احمدی اظهار کرد: پارسال مذاکره و توافق با فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور برای عرضه محصولات زرشک و عناب استان در این فروشگاه‌ها با معیار‌های اداره استاندارد و معاونت غذا و دارو انجام شد و مقداری زرشک در این فروشگاه‌ها به فروش رسید.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی عنوان کرد: چهار جایگاه عرضه محصول زرشک نیز اولین بار در میادین میوه و تره بار تهران برای عرضه زرشک تازه در نظر گرفته شد و حجم قابل توجهی از زرشک خراسان جنوبی در این غرفه‌ها به فروش رسید.
او عرضه زرشک تازه پارسال را از برنامه‌های موفقی دانست که تعاون روستایی در سطح کشور اجرایی کرده است.
ضیائیان احمدی گفت: با توجه به وضعیت زرشک در تابستان گذشته اکثر کشاورزان دغدغه محصول تازه خود را داشتند و با فروش تازه خوری که تعاون روستایی در کنار تعداد دیگری از نهاد‌ها مانند بنیاد برکت و بسیج سازندگی و حتی بخش خصوصی اجرا کرد، توانست بازار زرشک را در وضعیت مناسبی نگه دارد.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی ادامه داد: رایزنی با تعاون روستایی استان‌های کشور برای فراهم آمدن امکان عرضه محصول زرشک در شبکه‌های تعاون روستایی حتی به صورت مبادله کالا با کالا انجام شد و این طرح در حال حاضر نیز در حال اجرا است.
او تهیه بروشور به زبان فارسـی و انگلیسی با موضوع معرفی محصول زرشک و ارسال آن به همراه نمونه محصول زرشک به وزارت امور خارجه برای ارسال به سفارتخانه‌های ایران، مذاکره و ترغیب تجار بزرگ تهران برای خرید و صادرات زرشک خراسان جنوبی و فعال کردن اتحادیه زرشک‌کاران، زعفران کاران و باغداران استان برای حمایت از باغداران را از دیگر اقدامات برای حمایت از زرشک‌کاران ذکر کرد.
ضیائیان احمدی بیان کرد: از طریق رایزنی با تجار آلمانی، اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین‎ یکی از اتحادیه‌های استانی و یک شرکت آلمانی منعقد شد و طی این تفاهم‌نامه شرکت آلمانی سفارش ماهیانه ۱۰۰ تن زرشک به طرف ایرانی به شرط رعایت استاندارد‌های اروپا از نظر بقایای سموم و فلزات سنگین را داده و تاکنون چند نمونه ارسال شده است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: زرشک‌کاران اگر از سلامت محصول خود اطمینان دارند در صورت تأییدیه آزمایشگاه محصول آن‌ها با قیمت حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان بالاتر از قیمت بازار خریداری و تحویل این شرکت می‌شود.
زرشک، زعفران و عناب از محصولات راهبردی خراسان جنوبی است و این استان بیشترین سطح زیرکشت و تولید زرشک را در کشور دارد همچنین از روستای افین شهرستان زیرکوه به عنوان پایتخت زرشک بی‌دانه جهان نام برده می‌شود.
هر سال بیش از ۳۸ هزار کشاورز در زمینه کاشت، داشت و برداشت این محصول فعال هستند و از این محل ارتزاق می‌کنند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today