ایرنا/ رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا در استان همدان از اعتراض ۱۰۰ داوطلب عضویت در شورای شهر نسبت به رد صلاحیت خود خبر داد.

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان اظهار کرد: داوطلبان رد صلاحیت شده شکایت خود را در مدت زمان تعیین شده تسلیم دبیرخانه هیات عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر در این استان کردند که بررسی مجدد سوابق این افراد با دقت نظر بیشتری صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه اجازه نمی دهیم حق کسی ضایع شود بیان کرد: رد صلاحیت داوطلبان شورای شهر مستند به مدارک ارائه شده از سوی مراجع چهارگانه است و هنگام بررسی مجدد صلاحیت افراد، از نمایندگان مراجع چهارگانه برای توضیح علت رد صلاحیت دعوت به عمل می آید.
رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان اظهار داشت: داوطلبان رد صلاحیت شده مدارک مستندی برای تایید صلاحیت ارائه نکرده بلکه تنها به رد صلاحیت معترض بودند با این وجود با دقت نظر بیشتری شکایت آنها مورد بررسی قرار می گیرد.
حجت الاسلام فلاحی ادامه داد: گویا نبودن پاسخ برخی از استعلامات دست هیات نظارت در رسیدگی به صلاحیت داوطلبان را بسته بود به عنوان مثال مرجع قضایی باید درباره پرونده محکومیت افراد، در جریان بودن پرونده یا قطعی شدن حکم را تشریح کند.
وی تاکید کرد: به طور حتم داشتن پرونده قضایی ملاک رد صلاحیت داوطلبان نیست چرا که احتمال می رود در جریان رسیدگی به پرونده، فرد تبرئه شده و مجازاتی بر او در نظر گرفته نشود بنابراین معیار اصلی حکم قطعی محکومیت افراد است.
رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان اظهار داشت: همچنین در استعلام صلاحیت فرد از نهادهای نظارتی باید موضوعاتی نظیر نداشتن التزام عملی به اسلام، ولایت فقیه و تجاهر به فسق به صورت دقیق مشخص باشد و از کُلی گویی پرهیز شود. 
وی گفت: یک هزار و ۱۴۸ داوطلب برای حضور در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر در این استان ثبت نام کردند که ۵۱ نفر در هیات اجرایی و ۹۳ نفر در هیات نظارت رد صلاحیت شدند که در مجموع حدود ۱۸ درصد داوطلبان ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی در استان همدان رد صلاحیت شدند همچنین تاکنون ۵۷ نفر انصراف دادند.
حجت الاسلام فلاحی ادامه داد: مهمترین علت رد صلاحیت داوطلبان شورای اسلامی شهر در این استان مشکلات اقتصادی، سیاسی و امنیتی بوده البته صلاحیت شماری هم به علت مشکلات اخلاق تایید نشد که تعداد آنها بسیار اندک است.
وی ادامه داد: عمده این افراد مشکل مالی و اقتصادی دارند و تعدادی با وجود اینکه در ۲ دوره گذشته تایید و عضو شورای شهر بودند اما در این دوره به علت مشکلات اقتصادی رد صلاحیت شدند.  

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today