ایرنا/ مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: ۳۶۹ متقاضی از این استان در انتظار فرزندخواندگی هستند و ۵۱ کودک در سال گذشته به خانواده‌‍‌های متقاضی فرزندخواندگی سپرده شدند که ۲۱ کودک پسر و ۳۰ کودک دختر بودند.

علی عرب‌نژاد، مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی روز سه‌شنبه بیان داشت: سال گذشته ۲۲۸ درخواست فرزندخواندگی در استان خراسان جنوبی ثبت شد که از این تعداد ۱۹۱ خانواده بدون فرزند و ۲۸ خانواده دارای یک یا دو فرزند هستند، ۹ خانم مجرد هم متقاضی فرزندخواندگی شدند.
وی گفت: نوزادان دختر تا دو سالگی تقاضای بیشتری برای فرزندخواندگی دارند و هرچه سن فرزندان بالاتر می‌رود احتمال فرزندخواندگی برای آنها کمتر می‌شود.
مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی افزود: فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی تا ۱۶ سالگی می‌توانند به خانواده‌های متقاضی واگذار شوند و همواره تعداد متقاضیان از فرزندان بیشتر است.
وی با اشاره به شرایط فرزندخواندگی بیان کرد: بررسی صلاحیت متقاضیان طبق دستورالعمل تخصصی دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی، وضعیت اقتصادی اجتماعی مناسب و دارای مسکن و شغل مناسب، دادن تعهد مالی و اخلاقی درخصوص تامین آتیه فرزند، حداقل سن ۳۰ سال یکی از والدین و داشتن تابعیت از جمله این شرایط است.
عرب‌نژاد با تاکید بر اینکه متقاضیان کمتر از ۵۰ سال در اولویت هستند گفت: تمکن مالی، نداشتن محکومیت کیفری، داشتن شغل پایدار با درآمد مکفی و خانه مسکونی از دیگر شرایط فرزندخواندگی است.
وی اظهار داشت: متقاضیان سرپرستی کودک می‌توانند بدون مراجعه حضوری به ادارات بهزیستی از طریق سامانه فرزندخواندگی نسبت به ثبت‌نام اولیه و آپلود مدارک خود در سامانه براساس محل سکونت خود اقدام و کد رهگیری دریافت کنند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: پیگیری‌های بعدی توسط کارشناسان شهرستان یا استان انجام می‌شود و در هر مرحله متقاضیان از طریق پیامک از پیشرفت پرونده مطلع می‌شوند.
وی گفت: اگر خانواده‌ای تقاضای سرپرستی کودکان دارای شرایط خاص(بیمار یا معلول) را داشته باشد در صورتی که احراز صلاحیت شود و منعی در واگذاری فرزند به آنها نباشد در اولویت خواهند بود.
عرب‌نژاد افزود: توجه به رعایت تناسب سنی بین متقاضیان و کودک و اینکه بیشتر متقاضیان به دنبال نوزاد یا کودک زیر ۲ سال هستند باعث اعتراض و تجمیع پرونده‌ها از سال‌های قبل شده است.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today