تسنيم/ سخنگوي ستاد کرونا استان کرمان با اشاره به روند ثابت کرونا در استان، گفت: بيشترين شهرستان‌هاي قرمز در جنوب استان قرار دارند.

مهدي شفيعي، سخنگوي ستاد کرونا استان کرمان با اشاره به آخرين وضعيت شيوع ويروس کرونا در استان کرمان، اظهار کرد: براساس آمار بيماران سرپايي، بستري و فوتي‌هاي کرونا در استان کرمان به نظر مي‌‌رسد که طي هفته گذشته روند بيماري در استان ثابت بوده است.
وي با بيان اينکه در حوزه جنوب استان و شهرستان‌هاي جنوبي استان به نظر مي‌رسد که اندکي روند افزايشي را در تعداد بيماران بستري داشتيم و تعداد شهرستان‌هاي قرمز بيشتر در جنوب استان است، افزود: اميدواريم در ايام پاياني هفته و تعطيلات پيش رو با رعايت‌هايي که خود مردم انجام مي‌دهند و تلاش‌هاي مسئولان و همکاران ما زنجيره کرونايي که برقرار شده است را کنترل کرده و اين همه‌گيري سير نزولي را در هفته‌هاي آينده داشته باشد.
سخنگوي ستاد کرونا استان کرمان با اشاره به آخرين وضعيت واکسيناسيون کرونا در استان، بيان کرد: واکسيناسيون براساس گروه‌هاي هدف وزارتخانه و در راستاي اهداف سند ملي واکسيناسيون در تمامي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي استان در حال انجام است.
وي با بيان اينکه بعد از اتمام واکسيناسيون جامعه هدف فاز اول که کادر بهداشت و درمان و برخي از جمعيت‌هاي خاص را شامل مي‌شد، فاز دوم براي افراد 80 سال به بالا آغاز شده و با توجه به واکسني که به کشور وارد شود به تدريج گروه‌هاي سني پايين‌تر نيز فراخوان مي‌شوند.
شفيعي با اشاره به عوارضي که ممکن است بعد از تزريق واکسن به وجود آيد و مراقبت‌هاي بعدي، گفت: اين واکسن مانند ديگر واکسن‌هايي که براي کنترل بيماري‌ها تزريق مي‌شود مراقبت و اقدامات زيادي نياز ندارد.
وي با بيان اينکه واکسن‌ها، فرآورده‌هاي بيولوژيکي هستند، افزود: ميکروارگانيسمي اعم از باکتري، ويروس و امثال اينها به شکل ضعيف شده، کشته شده و يا قطعاتي از آنها در داخل واکسن وجود دارد که سيستم ايمني بدن را فعال کرده و بدن آنتي بادي لازم را براي مقابله با بيماري اصلي توليد کند.
سخنگوي ستاد کرونا استان کرمان با اشاره به اينکه اين فراورده اي بيولوژيک ممکن است عوارضي داشته باشد که اين عوارض را به عوارض شايع، تقريباً شايع و ناشايع و نادر طبقه‌بندي مي‌کنيم گفت: بين 10 تا 15 درصد کساني که واکسن‌ها را دريافت مي‌کنند عوارض خفيفي مانند خستگي، تب ملايم و بدن درد را ممکن است تجربه کنند که با استراحت، مصرف مايعات و يا استفاده از مسکن ساده مي‌توانند اين علايم را پشت سر بگذرانند.
وي با بيان اينکه برخي علايم تزريق واکسن ممکن است شديدتر باشد و اين علائم تقريبا شبيه علائم خود بيماري است، افزود: توصيه مي‌شود در صورت شديد شدن علائم به پزشک مراجعه کنند.
شفيعي با بيان اينکه عوارض نادري هم ممکن است وجود داشته باشد که خوشبختانه بسيار کم است، گفت: اين عوارض نيازمند مداخلات فوري پزشکي دارند و براي همين توصيه مي‌شود، چنانچه افراد بعد از تزريق واکسن ناخوشي شديدي دارند حتما به اورژانس مراجعه کنند که خوشبختانه تعداد اين افراد بسيار کم است.
وي افزود: نگراني از بابت تزريق واکسن وجود ندارد و پيشنهاد مي شود که همه گروه‌هايي که اعلام مي‌شود حتماً براي تزريق واکسن مراجعه کنند تا با اين واکسيناسيون بتوانيم شاهد قطع زنجيره کرونا باشيم.

آخرين خبر کرمان در اينستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar