ایرنا/ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: تمام خسارت دیدگان ناشی از زلزله روز جاری در این استان از تسهیلات بازسازی و مقاوم سازی برخوردار می شوند.

غلامرضا هوایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی اظهار کرد: بانک های عامل موظف هستند به محض ابلاغ تسهیلات بازسازی و نوسازی را رفع مشکل وثیقه و ضامن در اختیار زلزله‌زدگان قرار دهند.
وی اضافه کرد: براثر وقوع زلزله بیش از یک هزار واحد مسکونی در شهرستان های جاجرم و گرمه دچار خسارت شد و حدود 140 واحد مسکونی نیز در این دو شهرستان به بیشترشان خانه های روستایی است، به طور کامل تخریب شد که نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.
معاون استاندار خراسان شمالی افزود: کار آوار برداری واحدهای مسکونی تخریبی ناشی از زلزله شروع شد و پیش بینی می شود که حداقل تا 10 روز آینده کار آوار برداری ناشی از خرابی این حادثه خاتمه یابد و کار بازسازی و نوسازی به مرحله اجرا برسد.
هوایی ابراز امیدواری کرد تا با همکاری بانک های عامل در سرعت بخشیدن به تسهیلات بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از زلزله تا پیش از فرا رسیدن سرما خاتمه یابد و مردم بتوانند به واحد مسکونی خود بروند.
معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: امنیت مناطق زلزله زده در شهرستان های جاجرم و گرمه به طور کامل از سوی نیروهای انتظامی و نظامی تامین شد و مشکلی از لحاظ ناامنی در منطقه وجود ندارد.
هوایی اظهار کرد: مردم با توجه به پوشش حفاظتی ایجادی از سوی نیروهای انتظامی، سپاه و حضور جمعیت هلال احمر در منطقه از لحاظ ناامنی نگرانی نداشته باشند.
وی اضافه کرد: برای اسکان زلزله‌زدگان نیز چادر و سایر اقلام مورد نیاز از سوی جمعیت هلال احمر استان خراسان شمالی در اختیار مردم خسارت دیده قرار داده شد و مشکلی از لحاظ تامین اقلام و حتی چادر برای زلزله‌زدگان نداریم.
معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا از دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی خواست تا با تست گیری از زلزله‌زدگان افراد مبتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید 19 را شناسایی و تحت درمان قرار دهند.
هوایی تصریح کرد: همچنین این دانشگاه موظف است تا امکانات و تجهیزات حفاظتی و محافظت فردی را در اختیار زلزله زدگان قرار دهد و با افزایش چتر بهداشتی و درمانی این افراد را تحت پوشش قرار دهند.
وی از عدم حضور به موقع اورژانس 115 به مناطق زلزله‌زده در شهرستان های جاجرم و گرمه نیز انتقاد کرد و یادآور شد: با وقوع حوادث غیرمترقبه تمام دستگاه‌های اجرایی به خصوص اعضای ستاد مدیریت بحران موظفند تا به خدمات‌رسانی به خسارت دیدگان بپردازند.
معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی اضافه کرد: تاخیر حضور اورژانس 115 در محل حادثه به بهانه حضور جمعیت هلال احمر به هیچ وجه پذیرفته نیست و باید دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی نسبت به این کم کاری پاسخگو باشد و به وظایف خود عمل کنند.
هوایی با اشاره به شروع امتحانات دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی اظهار کرد: شرکت مخابرات موظف است تا نسبت به اتصال اینترنت مناطق خسارت دیده این شهرستان‌ها اقدام کند.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی زمان برگزاری آزمون پایان سال دانش آموزان در قالب فضای مجازی قرار داریم و چنانچه مشکلی در سامانه شاد و یا اینترنت وجود دارد، دستگاه‌های متولی موظف هستند هر چه سریعتر نسبت به اتصال و رفع مشکل اقدام کنند.
معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی در این نشست بر آمادگی کامل دولت و کارگزاران دولت در استان خراسان شمالی برای خدمات رسانی به زلزله زدگان شهرستان های جاجرم و گرمه در جنوب غربی این استان تاکید کرد.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today