نماد آخرین خبر

سرعت ابتلا به کرونا در سیستان‌وبلوچستان کاهشی است

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
سرعت ابتلا به کرونا در سیستان‌وبلوچستان کاهشی است

باشگاه خبرنگاران/ نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در سيستان و بلوچستان گفت: سرعت ابتلا به کرونا در سيستان وبلوچستان تا حد زيادي کاهش پيدا کرده است.

حميد سوري، نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در سيستان و بلوچستان اظهار کرد: متاسفانه در سيستان و بلوچستان واريانت دلتا واريانت قالب است. از حدود هفته سوم خرداد اين طغيان، در جنوب استان سيستان و بلوچستان مشاهده شده و در حال حاضر شهرهاي مختلف را آلوده کرده و در حال پيشروي است.
وي افزود: ما از حدود دو هفته پيش برنامه هايي مربوط به کنترل طغيان ويروس را آغاز کرديم و نيازهاي اوليه براي مقابله با کرونا از جمله تامين دارو و امکانات لازم مراقبتي و اصلاحات لازمي که بايد در مديريت بهداشت صورت مي‌گرفت را انجام داديم.
سوري ادامه داد: در حال حاضر تعداد تست‌هاي روزانه ما به سرعت و به شدت افزايش پيدا کرده است، همچنين تزريق واکسن با اولويت گرفتن استان و گستردگي دامنه افراد واجد شرايط دريافت واکسن، از ۵۰ سال به بالا در استان آغاز شده است.
نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در سيستان و بلوچستان تصريح کرد: در حال حاضر روزانه بيش از دو هزار واکسن در استان تزريق مي شود که اين موضوع، نشان دهنده افزايش تعداد واکسيناسيون است؛ اما با توجه به شرايط خاص استان سيستان و بلوچستان، همچنان معتقديم اين رقم بايد افزايش پيدا کند به خصوص در مناطق دوردست استان که امکان دسترسي به واکسن، دشوار است.
سوري بيان کرد: اقدامات ديگري نيز براي کنترل ويروس در سيستان و بلوچستان مثل برپايي درمانگاه هاي سرپايي براي جلوگيري از شدت بيماري و کاهش تعداد مرگ، بيماريابي و شناسايي افراد تماس نزديک صورت، گرفته است.
وي افزود: در اين اقدام، افراد مشکوک و مبتلا شناسايي مي شوند و با افزايش تست هايي که براي اطرافيان وجود دارد مي توان در تسريع روند بيمارشناسي اقدامات موثر را انجام داد.
رئيس کميته اپيدميولوژي ستاد ملي مقابله با کرونا تصريح کرد: نظارت بر پايگاه هاي بهداشتي و کنترل مرزها و کنترل پايانه هاي مسافربري از ديگر اقدامات ما بوده است. در حال حاضر مرزهاس استان فقط براي تردد در برخي از شهرستان‌هاي محدود، آن هم به شرط منفي بودن تست کرونا، آزاد است.
سوري گفت: مشکلي براي تامين دارو نداريم و با کمبودي براي تامين داروهاي ضروري مقابله با اپيدمي مواجه نيستيم. تعدادي از تخت هاي بيمارستاني در اين استان افزايش پيدا کرده است اما طبيعتاً همچنان نيازهايي وجود دارد؛ يکي از اين کمبودها، اقلام بهداشتي مثل ماسک به خصوص براي مناطق محروم تر است.
وي بيان کرد: افراد نيازمند زيادي به خصوص در حاشيه شهرهاي سيستان و بلوچستان به کمک هاي حمايتي و بسته هاي معيشتي نياز شديد دارند و اين امر نيازمند مداخله ساير سازمان ها و بخش هاي مربوطه به استان است.
رئيس کميته اپيدميولوژي ستاد ملي مقابله با کرونا ادامه داد: بخش بهداشت و درمان علاوه بر اينکه از همه بضاعت خود براي مقابله با اپيدمي کرونا بهره گرفته است، اما همچنان بايد از منابع انساني و تجهيزاتي ساير سازمان ها براي کمک به اين حوزه استفاده کند.
سوري بيان کرد: به طور کلي اميدواريم بتوانيم ظرف چند روز پيش رو، روند افزايشي منحني اپيدمي را متوقف کنيم و به سمت روند کاهشي پيش برويم. اگرچه سرعت ابتلا به کرونا در سيستان وبلوچستان تا حد زيادي کاهش پيدا کرده است، ولي همچنان نياز به تلاش هاي بيشتر و مداوم دارد.
نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در سيستان و بلوچستان گفت: متاسفانه اين استان به دليل کمبودهايي که داشت، جزو استان‌هايي بود که کمترين ميزان رعايت شيوه نامه هاي بهداشتي در آن صورت مي‌گرفت. اميدواريم با همراهي مردم و همکاري افراد ذي نفوذ محلي، بتوانيم پوشش استفاده از وسايل حفاظتي را افزايش دهيم و چه سريعتر اين اپيدمي را مهار کنيم.

آخرين خبر سيستان و بلوچستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today