مهر/ امام جمعه اردبيل گفت: اظهارات رئيس اداره مسلمانان قفقاز در راستاي تقويت ارتباط ايران و جمهوري آذربايجان به موقع بود.

آيت الله سيدحسن عاملي،‌ امام‌جمعه اردبيل با بيان اين مطلب اظهار کرد: اخيراً الله شکور پاشازاده رئيس اداره مسلمانان قفقاز در يک اقدام بسيار شايسته در خصوص تأثير فتواي رهبر معظم انقلاب در آزادي قره باغ سنگ تمام گذاشت و فرمود «فتواي حضرت آيت الله خامنه اي نويد بخش پيروزي جمهوري آذربايجان در جنگ قره باغ و بازپس گيري اراضي اشغالي شد و جمهوري آذربايجان را به پيروزي رساند» ما از جناب شيخ قلبا تشکر مي‌کنيم، من تشکر خودم و اهالي استان را به ايشان ابلاغ مي‌کنم و هزاران بار ايشان را تحسين مي‌کنم.
وي گفت: ايشان بعد از اين فتوي، مورد هجمه شديد عده‌اي در آذربايجان و ترکيه قرار گرفت، کساني که اعتراض کردند، از ماهيت مرجع، فتواي مجتهد و رهبر و هويت شيعه بي خبر هستند. با فتواي مجتهد جامع الشرائط، مخصوصاً با فتواي رهبري تکليف بسيار سنگيني بر عهده مقلّدين مي‌آيد و از طرفي مقلّد از جهت رسيدن به مقام شهادت اطمينان خاطر پيدا مي‌کند، با همين ۲ خصوصيت مي‌گوييم هيچ عنصري، قدرت فتواي مجتهد را ندارد.
آيت الله عاملي افزود: با همين فتوي بود که ما در هشت سال دفاع مقدس در برابر ده‌ها کشور از جمله آمريکا، شوروي سابق و مرتجعين عرب ايستاديم و آنها نتوانستند وجبي از خاک کشور ما را تصرّف کنند. ما فرمايش شيخ را مطلبي بسيار حساب شده مي‌دانيم و مي‌گوئيم قطعاً ده‌ها تانک، هواپيما و پهپاد جاي فتواي رهبري را نمي‌دهد. اگر کسي استبعاد دارد، در ماهيت شيعه، تقليد و جايگاه امامت و اعتقادات ملت آذربايجان تأمل کند و بدون آگاهي حرف نزند.
امام جمعه اردبيل با به موقع دانستن اظهارات پاشازاده اظهار کرد: از اولين روز جنگ قره باغ عده‌اي که در صدد تخريب روابط ۲ کشور هستند، همه جا را پر کردند که ايران به ارمنستان سلاح مي‌فرستد، اين روزها دروغ و افترا عليه ايران در مطبوعات آذربايجان و شبکه‌هاي اجتماعي به اوج رسيده بود. در حالي که رئيس جمهوري آذربايجان با صراحت گفت که هيچ سلاحي از ايران به ارمنستان نرفته است. آيا شما «ملتچي» هاي افراطي بيشتر مي‌دانيد يا رئيس جمهوري يک کشور؟
نماينده ولي فقيه در استان با بيان اينکه ما دقيقاً اطلاع داريم که اينها در آذربايجان و ترکيه از کدام طيف هستند و از کجا مأموريت مي‌گيرند، افزود: ما از ملت بزرگ آذربايجان مي‌خواهيم در برابر نص صريح رياست جمهوري و شيخ الاسلام پاشازاده به حرف ديگران که بدخواه رابطه دو ملت و ۲ کشور هستند گوش ندهند.
وي در پايان خطاب به مخالفين دوستي ايران و جمهوري آذربايجان گفت: سابقه ايران در جنگ اول قره باغ و حضور همه جانبه ايران در جنگ دوم قره باغ مثل آفتاب، افتراءات شما را به محاق مي‌برد و قطعاً زحمت بي جا مي‌کشيد و فقط خودتان را به زحمت مي‌اندازيد.


آخرين خبر اردبيل در اينستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today