ايسنا/ رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کاشمر گفت: برابر مصوبه شوراي هماهنگي ترافيک کاشمر از ابتداي مهرذماه سوار کردن مسافر خارج از ترمينال و هر کدام از ميادين شهري، به خصوص در ابتداي بلوار ثامن و ميدان شهيد غلامي که در خروجي به سمت مشهد قرار دارد، ممنوع است.

مهدي حقيقي، رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کاشمر امروز در جلسه تعيين تکليف پارک سوار ميدان شهيد غلامي بيان داشت: بدون شک با رانندگان اتوبوس‌هاي برون‌شهري متخلف در اين حوزه برخورد قانوني مي‌شود و سه ماه کارت هوشمندشان قفل خواهد شد.
وي ادامه داد: در صورت توقف اتوبوس‌هاي برون شهري بيش از يک دقيقه در هر کدام از ميادين از جمله ميدان شهيد غلامي با دوربين‌هايي که نصب شده توسط سامانه سپهتن از راننده عکس‌برداري خواهد شد و مدت زمان توقف نيز در سامانه ثبت مي‌شود که در صورت تخلف با راننده متخلف توسط پليس راهور و اداره راهداري و حمل و نقل جاده‌اي برخورد قانوني مي‌شود.
رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کاشمر عنوان کرد: شايد در ابتدا مخالفت‌هايي توسط رانندگان و برخي شهروندان در ممنوعيت سوار کردن مسافر بيرون از ترمينال صورت گيرد اما برابر مصوبه شوراي هماهنگي ترافيک کاشمر از ابتداي مهر ماه اين طرح بايد اجرايي شود.
وي با بيان اينکه اين طرح با هدف نظارت بيشتر بر پروتکل‌هاي بهداشتي و ساماندهي مسافران انجام مي‌شود، گفت: اگر چه قبل از سوار شدن به اتوبوس‌هاي برون شهري بايد وضعيت سلامت‌ مسافران از نظر ابتلا به کرونا کنترل و استعلام شود و در صورت مثبت بودن پاسخ استعلام وضعيت سلامت مسافر از تردد جلوگيري شود اما اگر مسافر بين راه سوار اتوبوس شود، اين استعلام گرفته نمي‌شود و سلامت ديگران به خطر مي‌افتد.
حقيقي افزود: اگر شهرستان با کمبود پايانه مواجه است، بايد در اين خصوص شوراي ترافيک شهرستان و استانداري تصميم‌گيري کنند اما به دليل نبود پايانه نمي‌توان تخلف و قانون شکني کرد. اگر تاکنون مسافران خارج از پايانه مسافربري سوار اتوبوس‌هاي برون شهري مي‌شدند، کوتاهي صورت گرفته است.
وي ادامه داد: روزانه از شهرستان ۳۰ اتوبوس به سمت مشهد، ۶ اتوبوس به تهران و کرج، ۲ اتوبوس به گرگان، يک اتوبوس به بيرجند و ۲ اتوبوس نيز به يزد بالغ‌ بر ۶۰۰ مسافر را جابه‌جا مي‌کنند.
رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کاشمر با اشاره به اينکه در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد مسافران براي سوار شدن به اتوبوس به ترمينال مراجعه مي‌کنند و اغلب بين راهي سوار مي‌شوند، عنوان کرد: اميدواريم با طرح ممنوعيت سوار کردن بين راهي مسافر توسط رانندگان اتوبوس شاهد مراجعه بيشتر مسافران به ترمينال مسافربري باشيم.
وي تصريح کرد: مسافران دقت داشته باشند در صورت استفاده از اتوبوس‌هاي گذري مشمول بيمه مسافر نمي‌شوند و اگر در طول مسير حادثه‌اي براي آنان رخ دهد، بيمه هيچ مسئوليتي براي پرداخت خسارت جاني وارد شده به آنان متقبل نمي‌شود و حق و حقوق مسافر از بين مي‌رود.
حقيقي گفت: توقف اتوبوس‌ها در ميادين شهر براي سوار کردن مسافر گاه موجب بروز حوادثي مي‌شود که در همين رابطه مقرر شد پليس راهور بر تردد اتوبوس‌ها َنظارت بيشتري داشته و در صورت مشاهده هر گونه تخلف برخورد لازم را انجام دهد.
وي ادامه داد: نه تنها از زمان شيوع ويروس کرونا ۲۰ تا ۳۰ درصد تعداد مسافران کاهش يافت بلکه طبق پروتکل‌هاي بهداشتي ناوگان اتوبوسراني بين‌ شهري بايد از ۵۰ درصد ظرفيت ظرفيت استفاده کند که اين موجب شده خسارت‌هاي بسياري را متحمل شوند. البته از سويي ميزان کرايه حمل و نقل مسافر افزايش يافت و تا حدودي خسارت‌هاي وارده جبران شد.
اي کاشمر با بيان اينکه تمامي آن‌هايي که مرتبط با ناوگان حمل و نقل هستند واکسينه شده‌اند، ميانگين عمر ناوگان اتوبوسراني کاشمر را کمتر از ۱۰ سال اعلام نمود و تصريح کرد: خوشبختانه ترمينال و ناوگان اتوبوسراني کاشمر وضعيت خوبي دارد.
وي يادآور شد: مسافران مي‌توانند بليت اتوبوس مورد نياز خود را به مقصد هر کدام از شهرها به صورت اينترنتي تهيه کنند و نيازي به مراجعه حضوري به ترمينال مسافربري نيست. همچنين از ساعت ۵ تا ۱۸ با فواصل نيم ساعت به طور مستقيم از محل پايانه خدمات دهي خواهد شد.
در اين جلسه مقرر شد اطلاع‌رساني لازم توسط شهرداري
براي ممنوعيت سوار کردن مسافر بين‌ راهي توسط رانندگان اتوبوس‌ها صورت گيرد.پايانه مسافربري کاشمر در سال ۱۳۷۰ احداث شده و در تمام اين سال‌ها بسياري از مسافران براي رفتن به مشهد به جاي رفتن به ترمينال از ميدان شهيد غلامي سوار اتوبوس مي‌شدند که گاه موجب بروز مشکلاتي مي‌شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar