ایرنا/ معاون اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: گزارش نهایی گمانه‌زنی در تپه‌ کوزه‌چی از کشف کوره‌های فلزکاری دوره باستان در این استان حکایت دارد.

محمدرضا محمدپور، معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اظهار کرد: گزارش نهایی گمانه‌زنی تپه‌ کوزه‌چی نشان می دهد، تعدادی سرباره ذوب فلز و جوش‌کوره در این تپه تاریخی یافت شده است که شواهد به‌دست‌آمده از آن نشانگر کارگاهی بودن این محوطه در اواخر عصر آهن ۳ است که در آن ذوب فلز و پخت سفال انجام می‌شده است.
وی اضافه کرد: از میان مجموع ۱۸ محوطه شناسایی‌شده در اطراف معدن چهرآباد، تپه کوزه چی برای نخستین گام در مطالعات و کاوش‌های کوچک‌مقیاس انتخاب شد، کوزه چی بر اساس مقایسه های سفالی اولیه، محوطه‌ای از عصر آهن ۳ و دوره هخامنشی است که تعداد چهار ترانشه بر سطح تپه ایجاد و مورد کاوش قرار گرفت.
محمدپور افزود: کوزه‌چی محوطه‌ای است که بر بالاترین بخش از تپه­ طبیعی بر سر راه مواصلاتی چهرآباد به رضاآباد قرار دارد، شاید نخستین عامل در جذب پژوهشگران و باستان‌شناسان به تپه کوزه چی، قرارگیری آن در محدوده حوزه معدن نمک چهرآباد است.
این مسئول خاطرنشان کرد: اهداف اصلی این کاوش تعیین توالی لایه‌ها و تشخیص دوره‌های فرهنگی موجود در محوطه، درک وجود یا عدم وجود ارتباط بین محوطه با معدن چهرآباد از منظر فعالیت‌های معدن‌کاوی، در صورت وجود ارتباط با معدن، درک چگونگی این ارتباط و درک ویژگی‌های معیشتی استقرار بود.

 
 
  
  

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today