ایرنا/ رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: ۱۵۰ نمونه سلول بنیادی خون بند ناف نوزادان استان مرکزی امسال دریافت شده و به‌منظور استفاده در شرایط خاص در شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان تهران ذخیره شد.

علی اصغر غفاری‌زاده، رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی اظهار کرد: شیوع کرونا تاثیر زیادی بر کاهش میزان ذخیره سلول بنیادی خون بندناف نوزادان داشته است.
وی اظهار کرد: زوج‌های متقاضی برای ذخیره سلول بنیادی خون بندناف هنگام قرارداد باید ۴۹ میلیون ریال و سالانه سه میلیون ریال بابت هزینه نگهداری از نمونه پرداخت کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: استان مرکزی فاقد مرکز پیوند اعضا است و افراد برای استفاده از ذخیره سلول‌های بنیادی بند خون  باید از امکانات استان‌های دیگر استفاده کنند.
غفاری‌زاده افزود: از سلول‌های بنیادی خون بندناف برای بهبود بیماری‌های سخت‌درمان استفاده می‌شود اما، کار تحقیقاتی برای استفاده از این ظرفیت در درمان بیماری‌هایی همچون آلزایمر، پارکینسون و دیابت در حال انجام است.
وی اظهار کرد: ذخیره سلول‌های بنیادی خون بند ناف استان مرکزی از سال ۸۹ تاکنون درحال انجام است و بیش از ۲ هزار نمونه از متقاضیان استان ذخیره شده است.
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: زنان باردار متقاضی برای ذخیره خون بند ناف در سی و چهارمین هفته حاملگی مشاوره شده و با انجام آزمایش‌های مورد نیاز قرارداد با آنان نهایی می‌شود.
غفاری زاده افزود: انجام ندادن هرگونه تتو، خالکوبی و نداشتن بیماری خاص از جمله شرایط فیزیکی برای انعقاد قرارداد با زوج‌های متقاضی برای استفاده از خون بندناف است.
وی اظهار کرد: کارشناس خون‌گیری با انعقاد قرارداد هماهنگی لازم با متقاضی را انجام می‌دهد و فلاکس مخصوص در اختیار مادر باردار گذاشته شده تا در هنگام زایمان مراحل عمللیاتی ذخیره خون بندناف انجام شود.
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی توضیح داد: هنگام درد زایمان و انتقال زن باردار به مرکز درمانی، متقاضی کارشناس خون‌گیری را مطلع و در اتاق زایمان خون بندناف نوزاد به میزان  ۱۰۰ تا ۲۵۰ سی‌سی  به کیسه منتقل و در داخل فلاکس مخصوص با برچسب مشخصات مهر و موم می‌شود.
غفاری‌زاده یادآور شد: محل نگهداری و انجماد خون بندناف در شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان در تهران است و در تانکرهای ازت و در دمای ۱۹۶ درجه سانتی‌گراد زیر صفر حفظ می‌شود.
وی افزود: این نمونه‌ها در صورت بروز بیماری سخت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین خواهر و برادرهای نوزادی که خون بند ناف او ذخیره شده نیز درصورتی که نوع خون آنان سازگار باشد از آن بهره‌مند می‌شوند.
مرکز فوق تخصصی درمانی و تحقیقاتی ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی از سال ۸۹ فعالیت خود را آغاز کرده و به متقاضیان استان های قم، لرستان و خوزستان خدمات ارائه می‌دهد.

  
  

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today